Bebek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

En temiz içeriklerden göz yakmayan formüllere, koku meselesinden köpürme detaylarına; bebek şampuanları hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Hemen her ebeveyn bebeğinin bakımı ve sağlığı ile ilgili kararlarda ince eler, sık dokur. Onun henüz çok ama çok hassas olan cildine değecek olan ürünlerin içeriklerinin ne derece temiz olduğu, zehirli kimyasallardan ne kadar uzak olduğu ve ona ne kadar az zarar vereceği önemli soru işaretleri arasında. Biz de bu yazımızda bebek şampuanları konusuna değinelim dedik ve bebek şampuanı seçerken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtlarını sizler için araştırdık.

Temiz içerik

Her şeyden önce bebek şampuanınızın zehirli kimyasallardan tamamen arındırılmış bir içeriğe sahip olmasına dikkat edin. %100 doğal içeriklere sahip bebek şampuanları bebeğinizin tenine herhangi bir zarar vermeyecektir. Organik bebek şampuanları ya da bitkisel bebek şampuanları bu konuda en ideal tercihler olacaktır.

Hafif ürün

Seçeceğiniz bebek şampuanı modelinin bebeğinizin saçına ve tenine yumuşacık bir etki yapacak şekilde hafif bir ürün olmasına dikkat edin. Ürünü önce kendinizde deneyin. Onun narin ve hassas tenini tahriş etmeyecek bir şampuan seçimi yapın. Son yıllarda daha fazla markada da karşımıza çıkan kokusuz bebek şampuanı çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Gözler koruma altında

Bebekleri yıkarken en fazla dikkat edilen şeylerden biri de elbette ki gözlerin yanmamasıdır. Bebeklerin gözünü yakmayan şampuan da hepimizin yakından bildiği bir konudur. Bebeğin gözüne kaçan ve onun canını yakan herhangi bir şampuan anısı, onu banyodan soğutabilir ve bebeğiniz artık banyo yapmaktan korkabilir. Dolayısıyla seçeceğiniz bebek şampuanının bu özelliği barındırıyor olmasına mutlaka dikkat edin.

Köpürme konusu

Bebek şampuanlarının köpürüyor olması onun ne kadar çalıştığını göstermekten ziyade onun ne kadar eğleneceğini gösteriyor olur. Bebekler köpük banyolarından çok büyük bir keyif alır ve bu da banyo aktivitesini eğlenceli bir hale getirir. Tabii gözleri yakmadan!

Koku meselesi

Bebeğinizin zaten kendine has çok güzel bir kokusu var. Bir de onu yoğun kokulu şampuanlar ile yıkamaya hiç gerek yok. Size önerimiz mümkünse kokusuz ya da az kokulu bebek şampuanı modelleri arasından seçim yapmanızdır.

Besleyici detaylar

Bazı bebekler için şampuan ürünleri sadece miniklerin saçlarını ve kafalarını temizlemekle kalmaz, aynı zamanda onları besler de. Bu tip ürünler tercih etmek istiyorsanız içeriğinde shea yağı, hindistan cevizi yağı gibi besleyici maddeler bulunan şampuan modellerini tercih edebilirsiniz.