Bebek Odasında Alandan Kazanmanın 6 Yolu

Bebek Odasında Alandan Kazanmanın 6 Yolu

915

Bebekli bir ev her zaman dağınık olmak zorunda değil. Ortalığı düzenli tutmak ve işleri pratik hale getirmek için neler yapabilirsiniz? İşte size bazı tüyolar!

Bebekli evin dağınıklığı en düzenli anne babaları bile bir şekilde yakalar. Dağınıklık o kadar hızlı bir şekilde olur ki buna şaşırabilirsiniz. Ama bebekli bir hayatın mutlaka dağınık olması gerekmiyor! Bebek odasını hızla düzenleyebilmek için öncelikle alanı iyi ve doğru bir şekilde değerlendirmek gerekir. İşte karşınızda bebek odasında alandan kazanmanın ve düzenli olmanın 6 yolu!

1. Bebek bezi malzemelerini düzenli tutun

Düzenli bir bez değiştirme rutini için bir alt değiştirme masası sizin ve bebeğinizin hayatını daha keyifli hale getirecektir. İhtiyacınız olan her şey elinizin altında olsun ve zaman kazanın. Çocuk bezi, mendil ve çeşitli kremleri bir sepette ya da çok bölmesi olan kutular içinde tutabilirsiniz.

2. Baza ya da çekmeceli beşik arayın

Bebekler ufacık olabilirler, ama onların eşyaları çeşitli büyüklükte değişir ve her birinden birden çok miktarda vardır. Bir depolama alanı dolaplı bir beşik almayı düşünün, raf veya çekmeceli bir model de olabilir. Böylece yedekler için bir depo alanı oluşturabilirsiniz.

3. Oda süslemelerinde detaylar

Gelen hediyeler bir yana, bu dönemde hevesle pek çok sevimli obje almış olabilirsiniz. Tüm bu el yapımı bebek battaniyeleri veya harika çerçeveler keyifle kullanmaya değer olsa da, hepsini bir seferde dekoratif olarak kullanmanıza gerek yok. Üstelik bu kadar çok eşyanın temizlenmesi, tozlarının alınması bile ekstra zaman demek. Elinizdeki bu tip dekoratif objelerin bir kısmını eleyin. Kalan parçaları da dört yığına ayırın ve mevsimler değiştikçe koleksiyonları değiştirin.

Bunu da okuyun: Bebek Odaları İçin Renk Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğumunuzun gerçekleşmesine haftalar kala yapılacak hazırlıklardan biri de onun güvenli ve keyifli odasını hazırlamak olmalı. İşe renk seçiminden başlamak tasarımcıların her daim ilk adımlarından biridir. Peki renk şemasını nasıl oluşturacaksınız?

4. Raf sistemleri kullanın

Geniş raflar ve kutular bebek oyuncakları ve kitaplar için harikadır. Bu raflar sayesinde eşyaları kategorize edebilirsiniz ve onları organize etmek daha az enerji gerektirir. Şayet çok detaycı bir kişi değilseniz yerleştirmek ve bebek odasını düzenlemek için raflara koyacağınız büyük kutular da her şeyi hızlıca toparlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu tarz üniteler daha zamansız eşyalar oldukları için bebeğinizin yaşı ilerledikçe de rahatça kullanılabilirler.

5. Bebek dolabını kullanışlı hale getirin

Bazen bebek odalarındaki dolaplar evin farklı eşyalarını da alabilmeleri için büyük olmak zorundadır. Yeni doğan dolabında yetişkin kıyafetleri de duruyorsa onları ayırmanın çok kolay bir yöntemi var. Askı çubuğunu bir ceket boyu altına ikinci bir askı çubuğu monte edin, böylece minik bebek elbiselerini ayrı sıraya rahatça dizebilirsiniz.

6. Eşyaları istiflemeyin

Bebek eşyaları bebeğiniz büyüdükçe daha eskimeden kullanılmaz hale gelir. Her bir oyuncak ya da özel giysiyi saklamaya kalkarsanız işiniz zor demektir. Çıngıraklar, peluş oyuncaklar ve bebeğinizin ya da sizin çok sevdiği tüm eşyaların ufak bir kutuyu dolduracak kadarını saklayın, gerisini ihtiyacı olan başka bir aileye ya da yardım kuruluşlarına vermeyi deneyin. Böylece gerçekten hafifleyeceksiniz.