Bebek Odaları İçin Renk Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odaları İçin Renk Seçimlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

3273

Bebeğinizin odasını hazırlarken renk konusunda karar vermeden önce bu yazımızı okumanızı öneririz!

Doğumunuzun gerçekleşmesine haftalar kala yapılacak hazırlıklardan biri de onun güvenli ve keyifli odasını hazırlamak olmalı. İşe renk seçiminden başlamak tasarımcıların her daim ilk adımlarından biridir. Peki renk şemasını nasıl oluşturacaksınız? Bu sorunun cevabı ve bebek odası tasarımına ait bazı önemli ipuçları bu haftaki yazımızın konusu. İşte karşınızda bebek odaları için renk seçiminde dikkat edilmesi gerekenler!

Bebek kız mı yoksa erkek mi?

Kız çocukları için pembe prenses, erkekler bebek mavisi yatak odaları hepimizin bildiği en geleneksel seçimler arasında… Ancak artık devir değişmedi mi? Bu cinsiyetçi yaklaşım özellikle modern toplumlarda artık pek benimsenmiyor. Bu noktada renkleri daha tarafsız tutmak ve çok yönlü bir renk şeması üzerinden ilerlemek harika bir fikir olabilir. Diğer bir deyişle, tüm stereotipleri unutun! Neden nane yeşili ya da siyah beyaz bebek odası daha modern seçimler yapmayasınız? Cinsiyetle ilişkili renkleri unutmak size çok daha yaratıcı seçenekler sunacaktır.

Nötr mobilya seçimi

Bebek mobilyaları söz konusu olduğunda, beyaz boyalı, ahşap, gri veya krem rengi mobilya satın alarak mümkün olduğunca nötr renkler kullanmak en iyisidir. Bu şekilde, odanın renk düzenini değiştirmeye karar verirseniz veya bebeğin ileriki yaşları için işe yarayacak değişikliklere gitmek isterseniz, renklerdeki uyum konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bebeğiniz daha büyük mobilyalara ihtiyaç duyduğunda, nötr renkli mobilyaları satmak da daha kolay olacaktır.

Sadece 3 ana renk seçin

Renk paletinizde sadece 3 ana renge sadık kalmak iç mekan tasarımında temel bir kuraldır. 3 sihirli sayı olarak bilinir. Bir bebeğin odasında, belki de bu renklerden yalnızca birinin, koyu veya parlak bir renk olması önerilir. Bebeklerin yumuşak veya sessiz renklere daha iyi tepki verdiği kanıtlanmıştır. Yeri gelmişken bu şekilde düşünülmüş renk paletlerine birkaç örnek verelim: leylak, gri ve çivit; turkuaz, krem ve nane; açık kahverengi, nane ve kirli beyaz.

Renkleri nasıl yerleştirilmelisiniz?

Mobilyaların nötr kalması tavsiye edildiğinden, belirlediğiniz bu 3 rengi nerelerde kullanabilirsiniz? Tabii ki duvarlar renk için harika bir alan ve söz konusu bir bebek odası olduğu için duvarları farklı renklere boyamak harika bir fikir! Yatak renklerinde ve yastıklarda vurgulanan sakin renk tonlarıyla, rahat ve renkli bir halıyı birleştirmek de iyi bir fikir olabilir.

Bunu da okuyun: Bebek Odasında Duvar Kağıdı Kullanılmalı mı?
Hemen herkesin aklına takılan konulardan biri olan bebek odasında duvar kâğıdı kullanımı hakkında paylaşacağımız önerilerden sonra daha kolay verebilirsiniz.

Trendy temalardan uzak durun

Trend olanlardan ziyade klasik renklere ve temalara sadık kalmak tasarımda başka bir kuraldır. Kimi zaman trenler sadece birkaç hafta kadar sürebilir ve bebek gelmeden önce odası demode kalabilir. Mobilyalarda minimal tasarımlar, rustik hisleri olan seçimler, işinizi her zaman görebilir.