Bebek Giysilerini Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebek Giysilerini Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeklerin giysilerini ayrı yıkamak, yıkarken talimatlara uymak, ideal bir şekilde dezenfekte etmek, doğru deterjanı bulmak gibi birçok hijyenik tavsiye bu yazımızda.

Bebeğinizin giysi, havlu, nevresim gibi tekstil ürünlerinin birçoğunun kolayca mikrop taşıyabileceğini unutmayın. Başka giysilerle birlikte yıkandığında dahi bu mikroplar bebek giysilerine bulaşabilir. Düzgün yıkanmayan bebek giysileri yüzünden bebeğimizin enfeksiyon kapmasını hiçbirimiz istemeyiz. Dolayısıya onların gardırobunu en temiz şekilde tutmaya özen göstermeliyiz. Biz de bu yazımızda bebek giysilerini yıkarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve en hijyenik bebek gardıropları için neler yapabileceğimizi sizler için araştırdık.

Etiketleri okuyun

Bebek giysisinin içerisinde bulunan etiketi kesip atmayın. Bu siz onu yıkarken çok lazım olacak. Bu etiketlerin üzerine üretici firmanın en güvenli yıkama talimatlarını yazdığını unutmayın ve oradaki bilgileri mutlaka dikkate alın. Kaç derecede yıkanacak, elde mi makinede mi gibi bilgileri okuduktan sonra yıkamanızı ona göre yapmalısınız.

Doğru deterjanı seçmek

Bebek çamaşırları için deterjan seçerken dikkat etmeniz gereken belli başlı koşullar var. Bunlardan birincisi bebeğinizin narin tenine değecek kumaşları kimyasallar ile yıkamıyor olması. Olabildiğince doğal içerikli bebek çamaşır deterjanları seçmenizde fayda var. Aynı zamanda bebekler için çamaşır deterjanı seçiminizin alerjik olmayan özelliğe sahip bir çamaşır deterjanı olmasına da dikkat etmenizi öneririz.

Bebek giysilerini ayırın

Bebeğinizin giysilerini kendi giysilerinizden veya diğer ev tekstili ürünlerinden ayrı yıkamanız da bir diğer önemli detaydır. Diğer yetişkin çamaşırlarının kirlerinden bebek giysilerine bulaşabilecek mikroplar ve ortaya çıkabilecek herhangi alerjik durumlar nedeniyle bu detaya önem vermenizi tavsiye ederiz.

İlk yıkama

Bebeğinizin giysilerini satın aldıktan sonra ilk yıkamayı yapmak önemlidir. Bu giysilerin hangi koşullar altında ne kadar süredir beklediğini bilemeyiz ve mutlaka giymeden önce yıkamamız gerekir. Bebeğinizin doğumuna yakın bir zaman kala giysilerin tamamını yıkayın, kurulayın ve ütüleyerek onun gardırobuna yerleştirin.

Yumuşatıcı meselesi

Yumuşatıcılar çamaşırlarınızı yıkarken, yıkama işlemi esnasında ilave ettiğiniz ve adından da anlaşılacağı üzere çamaşırları yumuşatan sıvılardır. Ancak yumuşatıcılar cildi tahriş edebilecek kimyasal maddeler içermektedirler, dolayısıyla bebeklerin hassas ciltleri için pek de faydalı olmayabilir. Aynı zamanda yoğun koku içerdikleri için de bebekler için rahatsız edici hale gelebilir. Uzmanlar bu sebeplerden ötürü bebek giysilerini yumuşatıcı kullanmadan yıkamayı önerirler.

Dezenfeksiyon için yapılabilecekler

Bebek giysilerini dezenfekte etmek için size iki tavsiyemiz var. Giysileri yıkamadan önce su dolu bir kovaya birkaç çay kaşığı sirke ekleyin ve giysilerin tamamını bu suda 30-45 dakika bekletin. Sirke doğal bir dezenfektandır ve lekeleri çıkararak bakterilerin yok olmasını sağlar. Ardından bebek çamaşırlarını makinede yıkayabilirsiniz. Bir diğer önerimiz de giysileri güneş ışığında kurutmak olacaktır. Doğrudan güneş ışığı da dezenfeksiyon için son derece etkili bir yoldur.