Bebek Banyo Seansı Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Bebek Banyo Seansı Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

1043

Seçeceğiniz banyo süngerinden en doğru zamanlamaya, ideal su sıcaklığından şampuan seçimine; miniklerin banyo seansı hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Yeni anne-babalar kimi zaman minicik bebeklerini yıkamak konusunda endişeli hissedebilirler. Korkmayın, bu yazımızda sizlere bu işi keyifle ve güvenle nasıl yapabileceğinize dair ipuçlarını sunuyoruz. Maddelere geçmeden önce genel kuralın altını çizelim, banyodayken bebeğinizi her zaman alttan elinizle destek sağlayarak tutmayı unutmayın.

1. Banyo süngeri önemlidir

Yeni doğan bebeğinizin göbek kordonunun olduğu bölüm mümkün olduğunca kuru kalmalıdır. Kordonu henüz düşmemiş bebeğinizi yıkamanın en iyi yolu bebek banyo süngeri kullanmaktır. Bebekler, bezlerinin bağlandığı bölüm haricinde çok fazla kirlenmezler, tükürük dökmeye meyilli olan çene altı bölüm de temizlenmesi gereken başka bir alandır. Sabun kullanmanız şart değildir, ılık su ve sünger gerçekten ihtiyacınız olan tek araç gereçtir.

2. Zamanlamaya dikkat edin

Yeni doğan bir bebek için haftada birkaç banyo fazlasıyla yeterlidir. Bebeğiniz çok uykulu ve aç değilken banyo yaptırmalısınız ancak yemekten hemen sonra yıkamamak da önemlidir.

3. Şampuan seçimi

Bebeğinizin sabun kullanmaya ihtiyacı yoktur ancak ayaklarına biraz, saçları varsa saçlarına biraz şampuan kullanmak isteyebilirsiniz. Bebek şampuanı seçerken, mümkün olduğunca hassas ve göz yaşartmayan ürünler tercih edebilirsiniz. Bazı anneler bebeğin uykuya geçişini kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle lavanta kokulu ürünleri tercih eder.

4. Banyo malzemelerinin hazırlanması

Bebeğinizi banyo yaptırırken en az bir elinizle onu her zaman tutmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bu durum manevra alanınızı daraltacağından kullanacağınız malzemeleri önceden hazırlanmanız iyi bir fikirdir. Şişelerin ağzının açık ve dökmeye hazır olduğuna da emin olun.

Bunu da okuyun: Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?
Doğduğu andan itibaren tırnakları hızla uzayan bebeklerin, en az haftada bir kez tırnakları kesilmeli. Tırnak içlerinde biriken bakterilerden bebeğinizi korumak ve onun istem dışı bir şekilde yüzünü tırmalamasını önlemek için bu bir gereklilik. Peki, tırnaklar nasıl kesilebilir? Sizin için araştırdık.

5. Bir yardımcınız olsun

En azından ilk birkaç sefer için bebeğin banyo saatinde size yardımcı olacak birini çağırın. Bebeğinizin ıslaklık hissine ve banyoya nasıl tepki vereceğinden emin değilseniz, bebeğinizin yatıştırılması gereken durumlara başka birinin fikirleri de ayrıca yararlı olabilir.

6. Banyo matı kullanın

Islak ve sabunlu bir bebek aynı zamanda oldukça kaygandır! Bebeğinizi sabit tutmak için banyo matı kullanmanız hem daha işlevsel, hem de daha güvenli olduğundan iyi bir fikirdir. Banyo matı o esnada yoksa küvete yayacağınız yumuşak bir havludan yararlanabilirsiniz.

7. Su Sıcaklığı Kontrolü

Bebeğiniz derisi yetişkinlere göre çok daha hassas olduğundan su sıcaklığına dikkat etmeyi unutmayın. Size hoş gelen bir su ısısı muhtemelen bebeğiniz için çok sıcaktır. Bebeğinizi suyla temas ettirmeden önce bileğinizin içi ile suyu test edin.

8. Ortam ısısını arttırın

Bebeğinizi banyoya sokmadan önce evinizin ortam ısısını arttırın. Banyo ısısı ile ortam ısısı arasındaki farkın çok olmaması yeni doğan bebeğinizi rahatlatacaktır.