Bebeğinizin Yürümeyi Öğrenmesine Yardımcı Olmanın 8 Adımı

Bebeğinizin Yürümeyi Öğrenmesine Yardımcı Olmanın 8 Adımı

5282

Bebeğinizin oturmadan emeklemeye, kendini yukarı çekmeden ilk adımı atmaya doğru giden tüm sürecinde ona yardımcı olmanız son derece önemli. “Peki bunu nasıl yapabilirim?” diye merak ediyorsanız, her süreç için tavsiyeler bu yazımızda!

4 ila 15 ay arasında bebekler yerlerinden nasıl kalkacaklarını ve evde kendi kendilerine nasıl yürüyebileceklerini öğrenmeye başlarlar. Bu heyecanlı süreç boyunca bebeğinizin ilk adımları atmak üzere özgüven kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu yürümeye cesaretlendirecek küçük basit oyunlar ve tebrik sözcükleri ile sağlayabilirsiniz.

1. adım: Oturma

Bebeğiniz 4 ila 7 ay arasında kendi kendine oturabilmeye başlar. Bu onun hareketliliğini kazanmasının ilk fazıdır. Oturmak, bebeklerin kaslarının güçlenmesine ve bu güçlenen kaslar da onu ayakta durabilmesine yardımcı olacaktır. Siz de bu süreçte onunla oyunlar oynayabilir; oturduğu esnada küçük bir top alıp onun etrafında ileri geri yuvarlayabilir, kaslarının ekstra gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

2. adım: Emekleme

7 ila 10 aylıkken bebeğin emekleme aşamasında yapması gereken en önemli şey kolunu ve bacaklarını aynı anda hareket ettirmesi olacaktır. Yürüme zamanı geldiğinde bu becerilere ihtiyacı olacaktır. Siz de bu süreçte onun odanın bir tarafından diğerine geçmesini sağlayabilir ve bu alanlarının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Hareketlerinde onu hep övmeyi de unutmayın!

3. adım: Kendini yukarı çekmek

8 aylıkken bebekler daha da güçlü ve meraklı hale gelir. Bu da bir mobilyaya tutunmak yardımıyla, kendilerini yukarı çekmelerine vesile olur. Burada çoğu zaman anne ve babanın desteğini de alırlar. Bu gelişme, onların denge üzerinde çalışmalarına ve ayakta durma pozisyonuyla tanışmalarına yardımcı olur. Siz de bu esnada bebeğinizin kendini yukarı çekmesine yardımcı olabilir ve dizlerini nasıl bükeceğiniz ona gösterebilirsiniz. Böylece kendi başına adımlar atabildiğinde düşmeleri daha hafif şekilde olabilecektir.

4. adım: Yardımla yürümek

Bebekler kendilerini yukarı çekebildikten ve ellerini tutarak dengelerini sağlayabildikten sonra artık birkaç adım atabilir hale gelmiştir. 8-9 aylıkken bebekleriniz yardımla ilk adımlarını atabilir, dolayısıyla birkaç adım atmasında ona destek olun. Bu şekilde bir sonraki yürüyüş aşaması için ona oldukça yardımcı olmuş ve ilk adımlarını atması için kendisinin güven kazanmasını sağlamış olacaksınız.

5. adım: Mobilyaların yardımı

Yine 8-9 aylıkken bebekler artık siz onu tutmadan, duvar ve mobilyalar yardımıyla ayaklanmaya başlayacaktır. Çeşitli etrafa tutunmalar ile bebeğiniz kendi adımlarını atmaya başlayacaktır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken etraftaki eşyaların bu duruma müsait olması, güvenlik açısından tehdikar hiçbir şeyin ortalıkta bulunmaması olacaktır. Bir diğer önemli şey de elbette ki bebeğinizi her zamanki gibi cesaretlendirmek olacaktır!

6. adım: Yardımsız ayağa kalkış

9-12 aylıkken bebeklerin hayatındaki en önemli durum öne çıkar: Denge! Eğer bebeğiniz, hiçbir yardım olmadan, birkaç saniyeliğine ayakta dengede durabiliyorsa pek yakında kendi başına adımını atabilecek demektir. Burada siz de onun dengesinin kuvvetlenmesini sağlayacak çeşitli oyunlar ile onu destekleyebilir ve her başarısının ardından onu takdir edebilirsiniz.

7. adım: İlk adımlar

9 ila 12 ay arasında bebekler ilk adımlarını kendi kendilerine atabiliyor olurlar. Bu onun için tarihi bir andır, bunu unutmayın ve bu durum özgüvenle sonsuz bağlantılı olduğundan, yürüyebildiğinde onu övgüler ve teşviklerle donatın!

8. ve son adım: Yürümek!

Bebekler 12 ila 15 aylıkken artık yürümek hayatınıza girmiş demektir. Bu süreçlerde birkaç tökezleme, biraz yuvarlanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Onu her zamanki gibi övmeye ve cesaretlendirmeye devam edin.