Bebeğinizin İlk Ayında Sizi Neler Bekler?

Bebeğinizin İlk Ayında Sizi Neler Bekler?

Minicik tırnakları kesmekten ilk banyoya, kordon bakımından kundaklama ve alt değiştirmeye; bebeğinizin ilk ayında deneyimleyeceğiniz şeyler bu yazımızda!

Yenidoğan bebeklerle ilk bir ay birçok anne ve babanın en heyecanlı sürecidir. Her şeyin ilkini yaşadığınzı bu günlerde paniğiniz de bol olabilir, ancak unutmayın, her birini yaptıkça hepsi sizin için çok daha normal ve kolay işlemlere dönüşecek. Biz de bugünkü yazımızda bunlardan birkaçını bir araya getiriyoruz ve bebeğinizin ilk ayında sizi nelerin beklediğini hatırlatıyoruz.

Minicik tırnakları kesmek


Birçok yeni en heyecanlı ve ürkek olduğu şeylerden birisi bebeklerin tırnaklarını kesmek olacaktır. Onun o ufacık tırnaklarını keserken ona zarar verme korkusunu aşmak üzere size birkaç tavsiyemiz var. Öncelikle bebek tırnağı kesmek için en ideal zamanlamanın banyo sonrası olduğunu unutmayın. Siz bebeklere özel tırnak makasları ile kesim işlemini yaparken birisi bebeği ve parmaklarını sıkıca tutabilir ya da oyuncak ile oyalayabilir. Kesim işlemini tamamladıktan sonra da bebek törpüsü ile tırnak uçlarını pürüzsüzleştirirseniz keskin kısımlarla kendini yaralamasını iyice önlemiş olursunuz.

Kundaklama sanatı


Annelerin yenidoğan bebeklerin ilk ayında deneyimleyeceği şeylerden birisi de kundak yapmak olacaktır. Öncelikle bebeği kundaklamak neden önemli? Ondan bahsedelim. Yeni doğmuş bebekler ilk üç aylarında halen rahimdeki güvenli ortamlarını ararlar. Onları kundaklamak (sling ile taşımak da buna dahil) onlara rahimdeki gibi sıcak ve güvenli hissi vereceği gibi, kol ve bacaklarını daha kısıtlı hareket ettirebiliyor olması hem yine aynı ortamın hissini verecek hem de refleksleriyle kendini uyandırmasını engelleyecektir. Müslin bezlerle kolayca kundak yapabileceğiniz gibi hazır kundaklardan da alabilirsiniz.

Kordon bakımı

Bebeğinizin ilk günlerinde bakım konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kordon bakımıdır. Yani bebeğinizin kordonu düşene kadar belli bir süre geçecektir ve bu esnada sizlerin de kordonun enfeksiyon kapmaması için hep çok dikkat etmeniz gerekecektir. Dolayısıyla bebeğinizi yıkama konusunda önem vermeniz bazı detaylar vardır. Birincisi, kordonun kuru kalması adına bebeğinizin vücudunu süngerle hafifçe temizlemeniz ve kordona su değdirmemeye özen göstermeniz iyi olacaktır. İkincisi de bebek bezlerinin bu bölgeye değip tahriş yaratmaması için bezi kordonun aşağısından bağlamanız ya da göbek bağı oyuntusu olan bezleri tercih etmeniz iyi olacaktır.

Alt değiştirme ustalığı


Bebeklerin kirli bezlerini çıkarmak ve altını temiz bezle değiştirmek, yeni annelerin gün içerisinde sıkça deneyimleyeceği bir şey. Dolayısıyla bu konuda ustalaşmaları çok da uzun süremeyecektir. Öncelikle bebeklerin altını değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler konusuna bakalım. Öncelikle alt açma bezi üzerinde bu işlemi yaparak hijyenin ilk adımını atın. Ardından kirli bezi açın ve kapalı katlayarak bebeğinizin poposunun altına alın. Islak mendille bebeğinizin poposunu silerken önden arkaya doğru silme işlemi yapmaya dikkat edin, böylece bebeğinizin idrar yolu enfeksiyonu kapmasını önlemiş olursunuz. Erkek bebeklerin penislerinin altlarını, testis bölgelerini de iyice silmeyi ihmal etmeyin. Ardından pişik bakımını da yapıp yeni bezi rahatlıkla takabilirsiniz.

Bebek banyosu cümbüşü


Yenidoğan bebekler çok fazla kirlenmedikleri için ve hassas tenlerinden ötürü sürekli suyla temas etmemelerinin daha iyi olmasından ötürü haftada 2-3 banyo yeterli olabilecektir. Bebeğin göbek bağının düşmesinin ardından başlayan ilk banyo pek kolay geçmeyebilir ama buna da çok kısa sürede alışacağınız unutmayın. Bebek küvetini ılık su ile doldurun ve bebeğinizin başını ve vücudunu kollarınızla desteklediğinizden emin olun. Yumuşak bir sünger ile vücudunu silin, soyulan deri parçalarını temizleyin. Boyun ve deri boğumlarını özellikle temizlemeye özen gösterin. Kayma ihtimaline karşı çeşitli bebek küveti aksesuarları edinebilirsiniz.