Bakıcı Görüşmelerinde Sormanız Gereken 7 Önemli Soru

Bakıcı Görüşmelerinde Sormanız Gereken 7 Önemli Soru

1446

Bakıcı seçimlerinizi doğru yapabilmek için referanslar kadar etkili bir iş görüşmesi yapmanız da önemli. Bu hafta size görüşme sırasında neler sorabileceğiniz ile ilgili tüyolar veriyoruz.

Bebek bakıcısı seçiminiz bütün hayatınızı değiştirecek bir karar. Doğru kişiyi bulursanız geçişin kolay olması ve güvenlik konusunda aklınızın kalmaması mümkün. Doğru bakıcıyı nasıl bulacağınız da adaylara nasıl sorular soracağınızla ilgilidir. İşte karşınızda bakıcı görüşmelerinde sormanız gereken 7 önemli soru!

1. İletişim şekli nasıl?

Bakıcınız mutfak masasının üzerine not yazmayı mı seviyor, iletişimde detaycı mı, sürekli Whatsapp’tan mesaj mı atıyor, ne sıklıkta sizi haberdar ediyor? Bütün bu soruların yanıtları önemlidir. Elbette cevabını nasıl ölçtüğünüz tamamen ebeveynlik stilinize bağlıdır. Ama bu soruları sormak karşılıklı beklentileri anlayabilmeniz için size fikir verecektir.

2. Acil ve onu korkutan bir durum ile karşılaşırsa tavrı ne olur?

Açıkçası, hiçbir acil durum aynı değildir, ama nasıl tepki verdiklerini / problem çözdüklerini anlamak, beklenmedik bir durumu nasıl karşıladıklarının anahtarıdır. Olası bir acil durum senaryosu karşısında nasıl tepki verdiğini bilmek isteyeceksinizdir. Aynı zamanda bu konudaki geçmiş deneyimleri ile ilgili de konuşabilirsiniz. Böylece yaşanmış bir olay karşısındaki tutumu, kendi adına ne öğrendiği, bu sıkıntı başka türlü karşılanabilir miydi gibi soruların cevaplarına göz atma şansınız olacaktır.

3. Güvenlik kamerası ile ilgili ne düşünüyor?

Güvenlik kameraları özellikle de çocuğunuzdan ayrı geçirdiğiniz uzun zamanlar olması durumunda iyi bir seçenek. Bu cihazlar eve gizli kamera şeklinde de yerleştirilebiliyor. Bununla birlikte karşılıklı bir güven ortamı oluşması açısından güvenlik kameraların varlığından bakıcınızı haberdar etmek daha etik olacaktır.

4. Eve dönmekte gecikirseniz ne olacak?

Elbette eve geliş saatiniz standarttır ancak kimi zaman gecikmeler ya da beklenmedik programlar olabilir. Gecikme durumunda bakıcınız mesaisi biter bitmez ayrılmak mı isteyecek yoksa bir tampon zamanı var mı? Ayrıca çalışma saatlerindeki uzamanın ücrete nasıl yansıyacağı konusunda da en baştan açık olmak önemlidir.

Bunu da okuyun: Annelerin İş ve Ev Dengesini Kurmasına Yardımcı Olacak 8 Tüyo

Doğumdan sonra işe dönen anneler bilir; ev ve iş yaşamı dengesini kurmak son derece zordur. Bu konuda size vereceğimiz tüyolarla işinizi biraz olsun kolaylaştırabilirsiniz!

5. Ev temizliği konusunda ki gerçek düşünceleri neler?

Evet, ev temizliği de sunan bir bakıcıya sahip olmanın harika olduğunu ancak bunun bir bakıcının birincil sorumluluğu olmadığını biliyoruz. Yine de kirli bebek bezlerini nereye koyması gerektiğini bilen, evden ayrılmadan önce evdeki dağınıklığı toparlayan bir bakıcı sizi çok rahatlatacaktır. Karşınızdaki kişinin neyle ilgilendiğini ve sınırlarının ne olduğunu hissetmeye çalışın.

6. Çocuklar ile (elbette çocuğun yaşına göre) ne gibi aktiviteler yapmaktan hoşlanıyor?

İşte en önemli meselelerden biri… Genelde, bebek bakıcınız, siz evde değilken 9 ila 5 yaşları arasındaki dönemde gerekli oluyor. Bu birebir ilişki döneminde çocuğunuz nasıl vakit geçirecek? Ona kitap okuyacak mı? Oyun tarihlerini veya etkinliklerini birlikte mi planlayacaksınız? Çocukları eğlendirmek onun için önemli mi? Tüm bu sorular bakıcının pedagojik yaklaşımını ve bu yaklaşımın size uyumunu anlamanıza yardımcı olur.

7. En son baktığınız çocukla ilgili en sevdiğiniz anınız ne?

Tamam, bu biraz kendini parlatma sorusu, ama aynı zamanda güzel bir şeyi de açığa çıkarıyor. Bakıcı adayınız etkili bir anekdot için düşünüyor mu yoksa doğal ve mutlu bir şekilde size bir hikayeyi anlatmaya mı koyuluyor? Çoğu durumda, bu rol için işe aldığınız kişi aileden biri gibi hissedilmelidir. Bu soru aynı zamanda onun işine olan tutkusunu kanıtlama fırsatı.