Baba Olmanın 8 Faydalı ve Güzel Yanı

Baba Olmanın 8 Faydalı ve Güzel Yanı

2098
main

Baba olunca hayatınızda birçok değişim ve gelişim yaşanıyor. Üstelik çoğu, hem sizin hem de aileniz için birbirinden faydalı sonuçlar doğuruyor.

Baba olmanın hayatınıza birbirinden güzel şeyler kattığını bilirsiniz. Biz de sizlere bunu hatırlatmak ve ABD’de yapılan bazı araştırmalardan çıkan bilgileri bir araya getirerek baba olmanın 8 faydalı ve güzel yanını paylaşmak istedik. Keyifle okumanız dileğiyle…

1. Kişisel sağlığınız gelişir

Yapılan araştırmalar, baba olmanın erkeklerin bünyesini güçlendirdiğini gösteriyor. Erkekler baba olduktan sonra kendi hayatlarında daha doğru seçimler yapıyor ve aile olmanın verdiği sorumluluklarla birlikte daha sağlıklı bir hayata yöneliyor.

2. Enerjiniz artar

Daha az uykuya alışmak, çocuklarla oyunlar oynamak, parklarda yürüyüşler yapmak derken babalar daha aktif bir hayatın içine girmiş oluyorlar. Bu da hem kendilerini daha iyi hissetmelerine hem de daha enerjik olmalarına vesile oluyor.

3. Stres azalır

ABD’de Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü, sağlıklı bir aile ilişkisi olan erkeklerin stres kaynaklı rahatsızlıkları daha az yaşadığını ortaya çıkarmış. Yapılan araştırmaya göre kronik ağrılar, uykusuzluk, mide sorunları ve yorgunluk gibi sıkıntılar düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısı olan erkeklerde daha az görülüyormuş.

4. Besleyici ve yardımcı yanınız gelişir

Genellikle kendilerine dönük ve kendilerine yetecek şekilde yaşamaya yatkın olarak tanımlanan erkekler için baba olmak önemli bir değişim. Minnesota Babalar İnsiyatifi’nin yaptığı bir çalışma, erkeklerin baba olduktan sonra daha az içe yöneldiklerini, daha fazla başkalarının ihtiyaçlarını önemsediklerini ortaya koymuş. Üstelik sadece eşleri ve çocuklar için değil; arkadaşları ve iş arkadaşları için de…

5. Depresyon riski azalır

Yapılan araştırmalar evli ve çocuklu olup, sağlıklı bir aile yaşantısı süren erkeklerin, yalnız yaşayan erkeklere oranla daha az depresyona girdiğini ortaya koyuyor.

6. İşteki memnuniyetiniz gelişir

Elbette ki bu her birey için farklı bir durum olabilir ama genele bakıldığında, yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin, baba olduktan sonra işe gittiklerinde kendilerini daha kararlı ve rahat hissettiklerini, daha verimli çalıştıklarını ortaya koymuş.

Bunu da okuyun: Baba Adaylarının Mutlaka Okuması Gereken 8 Kitap
Daha iyi bir baba olmak için, aynı anne adaylarının yaptığı gibi bol bol kitap okumanızda fayda var. Tabii önce bu yazımızı, ardından buradaki kitapları!

7. Günlük hayatla daha iyi başa çıkılır

Baba olunduğunda gerek evde gerek işte gerekse sosyal hayatlarınızda daha çözüm odaklı olunuyor ve stresle başa çıkma yöntemleri pozitif anlamda gelişiyor. Erkekler baba olduktan sonra zamanın değerini daha iyi anlıyor ve bu zamanları daha iyi yönetiyor.

8. Çocuklarınız daha iyi öğrenir

Yine ABD’de yapılmış bir araştırma, sorumlu ve ilgili babaların çocuklarının yaşam becerilerinin, babasız büyüyen çocuklara oranla daha fazla olduğunu ortaya koymuş. Babanın sorumluluğuyla birlikte çocuklar daha hızlı ve sağlıklı bir öğrenme yetisine sahip oluyorlarmış.