Anne Yanı Beşik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne Yanı Beşik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anne yanı beşik modelleri sayesinde bebekler hem güvenli hem huzurlu uyuyor. Yenidoğan bebeğiyle yoğun bir tempo içerisinde olan anneler ise minimumda yoruluyor!

Henüz bir uyku ve beslenme düzeni oluşmamış olan yenidoğanları gün ve gece boyunca bol bol emzirmek ve memede uyuyakaldılarında da beşiklerine koymak, uyanınca tekrar kucağa almak, sonra yeniden geri koymak… Bu anlattıklarımız taze anneler için sürekli ayağa kalkmak, yeniden yatağa yatmak, eğilip durmak gibi eylemler gerektirir. Bunlar özellikle yeni doğum yapmış anneler için sürekli olduğunda son derece yorucu bir hale gelir. İşte tam da bu noktada imdada anne yanı beşik modelleri yetişir. Gelin bu anne yanı bebek yatağı hakkında bilmeniz gerekenleri yakından inceleyelim.

Anne Yanı Beşik Nedir?

Bebek beşiğinin sizin yatağınızdan kısacık bir mesafede bile olsa uzakta olması sizin için ekstra efordur. Bu anne yanı beşikleri bu anlamda hem konforlu hem de güvenli bir çözümdür. Siz yatağınızda olduğunuz müddetçe bebeğinizin de hemen bitişiğinizde, adeta sizin yatağınızdaymışçasına uyumasını sağlar. Bebeklerinboyutları ve riskli kımıldamalar seviyesine ulaşması nedeniyle maksimum 6 aylık bir kullanım süresi olan anne yanı beşik modelleri asla fuzuli bir harcama olarak düşünülmemeli. Kullanan tüm annelere göre kesinlikle bu yatırıma değer!

Bu anne yanı beşiği aynı park yataklardaki gibi katlanabilir ve taşınabilir tasarımlara sahiptir. Temel farkları, park yataklarındört tarafı kapalıyken, anne yanı park yatak modellerinin bir tarafı açılabilir tasarlanmıştır. Aynı zamanda ayak kısımları da farklı yükseklik ayarlarına uygundur ve dolayısıyla yatağınızla aynı boya getirip sabitleyebilirsiniz. Yatağınıza yapışık kullanacağınız tarafın kapak kısmını açarak yatağınıza kayışlarıyla monte ederek sabitleyebileceğiniz anne yanı yatağı sizin yatağınızla adeta bir olur.

Anne Yanı Beşiğin Avantajları Nelerdir?

Bu anne yanı yatak modellerinin sunduğu birbirinden fazla avantaj mevcut. Bunlardan bir tanesi bebeğinizin size olabildiğince yakında kalabilmesi. Özellikle ilk aylarda anne-bebek bağı son derece önemlidir ve bebeğinizin sizin hemen bitişiğinizde, sürekli yanınızda olması, kokunuzu alması ve güven bulması açısından faydalıdır.

Anne yanı beşiklerin bir diğer avantajı annenin fiziksel yorgunluğunu önemli ölçüde almasıdır. Bebeğinizi her emzirme için almanız gerektiğinde ayağa kalkıp onun yatağına gidip, onu alıp tekrar kendi yatağınıza dönüp, sonra yeniden onu beşiğine yatırmanız demek oldukça yorucu bir süreçtir. Bu yataklar sayesinde bunu sadece yan tarafa dönerek halledebilirsiniz.

Kimi anneler bebeğiyle aynı yatakta uyumayı tercih eder ve az önce yukarıda bahsettiğimiz sürekli kalkma haline bu şekilde bir çözüm getirir. Ancak bu durum pek önerilmez. Siz uyurken bebeğinizin üzerine dönme ve çeşitli tehlikelere neden olma ihtimali bu yöntem ile artmış olur. Dolayısıyla anne yanı beşik bu anlamda en güvenli çözümdür. Hem sizin yatağınızda gibidir ama hem de sizden ayrı bir yataktadır ve herhangi bir ezilme tehlikesi yaşamamaktadır.

Anne yanı beşiklerin başka bir avantajı da yataktan ayırıp, dördüncü kanadını da kapadığınızda her yere taşıyabileceğiniz bir park yatağa dönüşüyor olmasıdır. Gündüzleri salona taşıyabilir ya da eviniz dışında bir yere gideceğiniz vakit portatif bir şekilde yanınızda taşıyabilirsiniz.

Genelde yan tarafları file özellikli tasarlanan anne yanı beşikler, bebeğiniz kolayca izleyebilmeniz açısından da avantajlıdır.

Anne Yanı Beşik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bu anne yanı park beşik modelleri birçok farklı marka tarafından başarılı tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Peki seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikli önerimiz tabii ki güvenlik. Beşiğin yan duvarlarının dayanıklı olması, filesinin sağlam olması ve buralara yaslandığında herhangi bir tehlike yaratmıyor olması çok önemlidir. Onun dışında park yatağın ayaklarının dayanıklılığı da güvenlik açısından önemli bir detaydır. Bunlar dışında sağlık açısından park yatağın dokusunun nefes alabilir kumaştan olmasına özen gösterebilirsiniz. Odanızda kullanacağınız alana uygun olacak şekilde ölçülerine ve taşınabilir kullanımınız fazla olacaksa ağırlığına da dikkat edebilirsiniz.