Bebek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin sağlığı, fiziksel gelişimi, zihinsel süreçleri için doğru beslenmeleri oldukça önemlidir. Piyasada var olan bebek maması isimleri kafanızı karıştırıyor, hangi mamanın bebeğinizin ihtiyaçlarını en etkili şekilde karşılayacağı konusunda endişe duyuyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için bebek maması seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli detayları derledik.

Her ebeveyn, bebeğinin en kaliteli bebek maması yemesini, gerekli protein ve diğer önemli ihtiyaçlarını tam olarak alabilmesini ister. Doğumlarından itibaren oldukça hassas olan bebekler için doğru mama seçmek oldukça önemlidir. Her bebeğin ihtiyacı ve gelişimi göz önüne alınarak farklı aylar için farklı içerikli bebek mamaları hazırlanmıştır. Marketlerde daha çok toz halde bebek maması görsek de sıvı konsantre şekilde de bebek maması çeşitleri bulunur. En çok ismi duyulan bebek maması türleri; başlangıç mamaları, devam mamaları ve devam sütleridir. Başlangıç mamaları 0-6 aylık bebekler için, devam mamaları 4-9 aylık bebekler için ve devam sütleri ise 8 aydan büyük bebeklerin gelişimi için uygundur. Bebek maması markaları bu özelliklere göre üretimler yaparlar. Mama seçimi yapmadan önce doktorunuza da bu markaları danışarak fikir alabilirsiniz.

Bebek Maması Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her bebeğin ihtiyacının farklı olduğundan bahsetmiştik. Yenidoğan ve prematüre bebeklere ise ayrı bir hassasiyetle yaklaşılması gerekir. Yenidoğan bebekler ilk birkaç hafta oldukça gaz sancısı çekerler. Bu doğaldır. Ayrıca anne; sütüne ek olarak mama veriyor ise bu durum mamadan veya biberondan da kaynaklanıyor olabilir. Eğer doğum sürecinden sonraki normal gaz problemi ise birkaç hafta sonra bu durum normale döner. Gaz sebebinin yenidoğan bebek maması veya biberondan kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz. Çünkü yenidoğan bir bebek için beslenme oldukça önemlidir. Prematüre bebek; doğumun 37. haftadan önce gerçekleşmesi olarak kabul edilir. Bu sebeple yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri 37. haftadan sonra planlı şekilde doğmuş bebeklere göre çok zayıf olabilir. Besin takviyesine ihtiyaç duyabilirler. Böyle durumlarda ebeveynler doktor gözetimiyle prematüre bebek maması kullanabilirler.

Bebek Maması Seçimi Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğinize 3. aydan itibaren kilo alması ve ek gıda olması için mama vermek isteyebilirsiniz. Bebeğinizin ek gıdaya alışması için mutlaka zaman verin ve sabırlı olun. Bebeğiniz bu dönemde dünyayı ve nesneleri yeni yeni tanımaya başlar. Sabırsız olmanız ve üzerine gitmeniz olumsuz sonuç verebilir.

Mama konusunda ise anne sütüne ek veya sütünüz gelmiyor ise bebeğinizin beslenmesine ek olarak 3 aylık bebek maması, 5 aylık bebek maması ve 6 aylık bebek maması olarak sunulan ürünlerden yararlanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki miktarı ve çeşidi iyi ayarlanmalıdır. Bebeğinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilmesi için doktorunuzla beraber bebeğinizin içinde bulunduğu aya, boyuna ve kilosuna uygun bir mama seçmeniz önem taşımakta.

Ayrıca bir diğer dikkate alması gereken nokta mamanın bebeğe gaz, kabızlık veya kusma yapmamasıdır. Gaz, kabızlık veya kusma bebeği rahatsız eder, huzursuz olmasına sebep olabilir. Piyasada bebek maması isimleri çok fazla olsa da en iyi bebek maması bebeğinizin ihtiyaçlarını en çok karşılayan bebek mamasıdır.

6. ayı geçtiniz ve bebeğinize ek gıdalar vermek istiyorsunuz. Bunlardan biri irmikli bebek maması olabilir. Çünkü irmik; bebekler için muhallebilerde tercih edilir ve hoş bir tat verip mamayı yemesine olanak sağlar, aynı zamanda içerik olarak da kaliteli bir karbonhidrattır. Böylece bebeğinizin tahıl ihtiyacını da makarnanın ham maddesi olan irmikten, durum buğdayından karşılamış olursunuz. Makarna kelimesinden çekinmeyin çünkü burada yer alan durum buğdayı ekmekte yer alan buğday ile aynı değil. Yani irmiğin son derece besleyici bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer mama çeşidi keçi sütlü bebek mamasıdır. Anne sütüne en yakın süt olarak bilinenn keçi sütü A, B ve D vitamini oldukça içerir. Ayrıca laktoz değeri inek sütüne göre azdır. Ancak keçi sütlü bebek mamasını bebeğinize verirken mutlaka doktorunuza danışmalısınız çünkü bebeğinizin alerji gibi durumları olabilir. Ayrıca gelişimi etkileme sebebiyle bir yaşından önce bebeklere verilmemesi gerekir.

Eğer verdiğiniz gıdalara rağmen bebeğinizin kilo alma hızı çok yavaş ise metabolizması hızlı çalışıyor olabilir. Ancak piyasada birçok kilo aldıran bebek maması bulunmakta. Bu mamalardan belirli ölçeklerde ve dikkat ederek yardım almanızın yararı olacaktır.

Bebek Maması Kullanımı Nasıl Olur?

Bebek maması anne sütüne takviye olarak da kullanılabilir. Ayrıca anne sütü gelmediği durumlarda da bebek mamalarından yararlanılır. Yaş, beslenme başına mitar (ml) ve bebeğinizin beslenme sıklığına göre kullanımı ayarlanmalıdır. Yenidoğan bir bebekle bir aylık bir bebeğin yeme miktarı aynı değildir. Bu sebepten bebek beslenmesine oldukça dikkat edilmelidir.

Mama kutusu üzerinde yer alan tarife uymalı, biberonun hassas bebeğiniz için temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi bünyeleri oldukça hassas, mikrop ve virüsle yeni yeni tanışıyorlar. Bu açıdan ilk aylarda hijyene oldukça dikkat edilmeli.

Bebekler İçin Enfes Yaz Mamaları

Mama kullanımına dönersek; bebek mama karşısında tepki olarak kusabilir, mamayı yemek istemeyebilir. Böyle durumlarda yemeye zorlanmamalıdır. Bebeği mamaya alıştırabilmek için küçük miktarlarda verilmelidir. Mamaya alışabilmesi için ise ilk 3 gün mamayı vermelisiniz. Ancak bebek devam eden sürelerde de mamaya tepki gösteriyor ise mama markasını değiştirebilirsiniz.

Ayrıca biberon da oldukça dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Özellikle biberon deliğinin küçük olması yetersiz mama gelmesine, büyük olması ise fazla mama gelmesine bu durumda bebeğinizin boğazını tıkayabilmesine sebep olabilir.

Bebeğinizin gelişim durumuna, boy ve kilosuna ayrıca ihtiyacına göre mama seçmeniz büyük önem taşımakta. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için kesinlikle atlanmaması gereken bir nokta. Bebek maması fiyatları, bebeğinizin kaç aylık olduğu, bebeğine kullanması sonucu deneyim sahibi olan ebeveynlerin bebek maması yorumları ve diğer markalar ile yaptıkları bebek maması karşılaştırmaları kafanızı karıştırmasın.

Bebeğinizin gelişimi ve siz ebeveynlerin memnuniyeti için GittiGidiyor en ucuz bebek mamaları sizlerin bir tık uzağınıza getirir. Bebeğinize uygun mama çeşitlerini inceleyebilir, kullanıcı yorumlarından yararlanabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.