Alışveriş Rehberi: Göğüs Pompaları

Alışveriş Rehberi: Göğüs Pompaları

1337
main

Her emziren annenin olmazsa olmazı süt pompalarının işlevsellikleri, manuel ve elektrikli olmak üzere farklı modelleri ve seçim yaparken dikkat edilmesi gereken detaylar bu yazımızda!

Emziren annelerin kurtarıcı dostlarından biri olan süt pompası alışverişinde ve kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Biz de bu yazımızda süt sağma makinesi modellerini ve aynı zamanda göğüs pompası adıyla da bilinen bu aletlerin tüm detaylarını bir araya getirdik.

Süt pompası nedir?

Süt pompaları göğsün dokusuna zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış, bebeklerin doğal emme fonksiyonlarını taklit eden ve emme güçleri ayarlanabilen aletlerdir. Peki bu göğüs pompaları hangi durumlarda kullanılmalıdır? Öncelikle memedeki fazla sütü boşaltarak göğüs kanallarını açtığını hatırlatalım. Emzirmeden sonra süt üretimini arttırmaya da yarayan süt sağma makineleri özellikle annenin bebekten ayrı kalması durumunda süt depolaması yaparak, bebeği anne sütüyle beslemeye devam etmek konusunda yardımcıdır. Aynı zamanda mastit ve angorjman gibi durumlarda göğsü rahatlatmak ve annenin ilaç kullanması durumunda sütün devamını sağlamak için de önemli bir ihtiyaçtır.

Şimdi de farklı süt pompası modelleri ve onların işlevlerine göz atalım…

Manuel göğüs pompaları


Anneler bebeklerini düzenli olarak emziriyorsa ve süt sağmaya nadiren ihtiyaç duyuyorsa, manuel süt pompaları ideal olacaktır. Küçük ve hafif oluşuyla taşıma kolaylığına sahip olan manuel göğüs pompaları pratik bir kullanıma sahiptir. Elektrik kaynağına ihtiyaç duymamaları ve sessiz çalışmaları dışarıda kolayca kullanılmalarını sağlar. Bu şekilde manuel süt sağma makinesi kullanacakların üç farklı modelden kendilerine uygun olanı seçmeleri gerekir. Silindir pompalar biraz kuvvet gerektirir, çünkü pompalama esnasında iki elin birlikte kullanılmasına ihtiyaç duyar. Tabanca şeklindeki göğüs pompaları ise elle sıkılır ve daha fazla el kası kuvveti gerektirir. Emme gücü ise sizin pompaya uyguladığınız güce göre ayarlanır.

Elektrikli göğüs pompaları


Eğer annenin bebekle ayrı kalma süresi iş, vb durumlardan ötürü fazla ise elektrikli göğüs pompası modelleri ideal olacaktır. Sağım fazı, uyarı fazı ve vakum gücü gibi farklı ayarlanabilir özelliklere sahip elektrikli süt pompaları oldukça efektif bir sağım gerçekleştirmenize yardımcı olur. Manuel pompalara göre çok daha çabuk şekilde süt sağan ve elektrik olmadığında pille çalışma seçeneği de sunan elektrikli süt sağma makineleri tekli ve çiftli olmak üzere iki ayrı modelle karşımıza çıkarlar. Çiftli pompaların avantajı, her iki göğsü aynı anda sağarak hem zamandan kazanma hem de prolaktin salınımı ve süt üretiminin artması gibi etkilerdir. Tekli göğüs pompaları ise bebeği emzirirken, diğer göğsünden de süt sağmak isteyen anneler için doğru bir seçim olacaktır.

Bunu da okuyun: Emzirme Sütyeni Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Emzirme sütyeni seçerken konfordan sağlığa, pratik tasarımdan estetiğe; dikkat edebileceğiniz tüm detaylar burada!

Süt pompalarını seçerken nelere dikkat etmeli?


Öncelikle süt pompanızın temizliğinin kolay olması ve taşıma anlamında pratik bulacağınız bir model olması önemlidir. Eğer manuel bir göğüs pompası alacaksanız, pompanın iç parçalarının anne sütüyle direkt olarak temas etmemesine ve tasarımının hijyenik olmasına özen gösterin. Elektrikli süt pompası seçiminde ise motor kısmı hariç diğer tüm parçalarının kolayca temizlenebilir olmasına dikkat edin.

Bu pompaları seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da göğüs başlıklarıdır. Eğer meme ucunuzda yara olmamasına rağmen süregelen bir acı varsa, göğüs başlıklarının boyu göğüslerinize uymuyor demektir. Normalde 24-26 mm’lik parça ile sunulan pompalarda 27-29 mm ve 21 mm’lik daha büyük ya da daha küçük seçenekler olduğunu da unutmayın ve eğer acınız devam ederse sizin için daha doğru olan başlık boyutunu deneyin.