Alışveriş Rehberi: Bebekler İçin Ateş Ölçerler

Alışveriş Rehberi: Bebekler İçin Ateş Ölçerler

985

Dijital termometrelerden kızılötesi ateş ölçerlere, cıvalılardan temassız modellere; bebeğinizin ateşini en ideal şekilde takip edebilmeniz için gerekli rehber burada!

Yeni doğacak olan bebeğiniz için yapmakta olduğunuz alışverişin en kritik parçalarından biri de bebekler için termometre modelleridir. Minik bebeğinizin ateşini takip ediyor olmanız son derece önemli olduğundan, her evde bebekler için ateş ölçer modellerinden bulunması gereklidir. Peki bu termometreler arasından hangisini seçmeli? İşte size bebekler için ateş ölçerler hakkında bir alışveriş rehberi!

Cıvalı cam termometre modelleri


Cıvalı termometre modelleri aslında hepimizin en fazla aşina olduğu modeldir. Bu cam termometreler içerisindeki cıva toksik bir etkiye neden olduğundan, termometrenin kırılması durumunda tehlike arz eder. Dolayısıyla son yıllarda çok da fazla tercih edilmez. Her ne kadar en doğru sonucu veriyor olsa da cıvanın merkez sinir sistemi ve böbrek sistemini doğrudan etkileyen bir madde olduğunu ve gelişim bozuklukları, hareket ve beyin işlevi bozuklukları gibi durumlara neden olabileceğini unutmamak gerek.

Dijital termometre modelleri


Bebeklerin ateşini ölçmek için en çok tercih edilen modellerden biri dijital termometre modelleridir. Bu elektronik dijital ateş ölçer modelleri sonucunu cıvalı termometrelere oranla çok daha hızlı verir ve ekranları dijital olduğundan ateş değerleri kolayca okunabilir. Kırılınca cıva saçılma riski barındırmadığı için daha fazla tercih edilir. Hata payları az da olsa bulunur ancak pratiklikleri nedeniyle öne çıkar.

Kızılötesi termometre modelleri


Bebekler için kızılötesi termometre modellerinin kullanım avantajı hem hızlı sonuç (sadece birkaç saniyede) veriyor olması hem de temassız ateş ölçer olmaları nedeniyle pratik bir şekilde uygulanabiliyor olmalarıdır. Ancak cıvalı ateş ölçer modellerine nazaran da yanılma payları biraz daha fazladır. Kaş bölgesinin üzerindeki ciltten ve bu bölgenin etrafındaki dokudan yayılan kızılötesi enerjiyi ölçen bu temassız termometre modellerinin bir de kulaktan ölçüm yapan versiyonları vardır. Onlar da kulak zarı ve çevre doku tarafından üretilen ısıyı ölçerler.

Ateş ölçümü hakkında bilmeniz gerekenler


Bebeklerde ateş ölçümü kulaktan, alından, kol altından, ağızdan ve makattan yapılır. Makattan ölçmek genelde en doğru ısı sonucunu veren ölçüm olarak kabul edilir. Kulaktan ve alından temassız ölçüm ise en pratik olanlar arasındadır. Kulaktan ölçümde 37.6ºC ve üzeri, bebeğin ateşlendiğini gösterir. Koltuk altından ölçümde ise bu bu oran 37.4ºC ve üzeridir. Makattan ölçümlerde 38ºC ve üzeri, ağızdan ölçümlerde ise 37.6ºC ve üzeri ateşlenme belirtisini gösterir.