Ailenizi Zehirli Kimyasallardan Korumanın 8 Yolu

Ailenizi Zehirli Kimyasallardan Korumanın 8 Yolu

Ailenizi zehirli kimyasallardan korumak için çok da zahmetli bir süreç yaşamanıza hiç gerek yok. Günlük rutininizde yapabileceğiniz birkaç küçük değişiklikle toksinlere maruz kalma ihtimalinizi büyük ölçüde azaltabilir ve evinizdeki havayı temizleyebilirsiniz.

Bilim adamları bireysel toksinler üzerinde titizlikle çalışsalar da, günlük yaşantıya nüfuz eden toksik kokteyllerinin ne gibi etkiler yarattığı hala çok detaylı bilinen bir konu değil. Oturma odasında otururken kurşun boyalardan gelen kimyasalları ya da temizlik malzemelerinin kimyasallarını solumanız gerekmiyor. Alacağınız bazı basit önlemlerle ve farklı ürün seçimleri yaparak maruz kaldığınız zehirli atıkları önemli ölçüde azaltabilirsiniz. İşte karşınızda ailenizi zehirli kimyasallardan korumanın 8 yolu!

1. Havalandırın

Eğer mahalleniz iyi hava kalitesine sahipse, iç mekan kirliliğini azaltmak için pencereleri açın. Uzun zamandır kullanılmayan ya da çok kirli bir alanı temizleyecekseniz ortamı ilk önce havalandırın ve temizlik boyunca maske kullanın.

2. Kişisel bakım ve temizlik ürünlerin etiketlerini okuyun

Parabenler, ftalatlar, oksibenzon ve triklosan kullanmayan markaları arayın. Bu kimyasalların, endokrin sistemlerini bozdukları artık biliyoruz. “Kokusuz” etiketli temizlik ürünleri genellikle bu kriterleri karşılar ancak emin olmak için yine de kontrol edin.

Özellikle temizlik ürünleri söz konusu olduğunda çok basit ve işe yarar formüller vardır. Sirke, limon ve su karışımı harika bir yüzey temizleyicidir. Doğal sabunlar el ve vücut temizliği için etkili ve yeterlidir. Karbonat inatçı yüzey lekelerini gidermekte çoğu zaman çok işe yarar.

Tipik kişisel bakım ürünlerini kimyasal madde içermeyen alternatiflerle değiştirebilirsiniz. Amerika UC Berkeley’de yapılan son bir çalışmada, kişisel bakım ürünlerinde doğal malzemelerin kullanıldığı ürünleri kullanan kişilerde sadece üç günde vücutlarındaki toksin seviyelerinde yüzde 45 kadar bir düşüş olduğu tespit edilmiştir.

3. Plastikleri ısıtmayın

Plastikleri ısıtmak ya da içlerine sıcak yiyecekleri koymak zararlı kimyasalların sızmasına izin vererek malzemeyi zayıflatır. Özellikle mikrodalgada veya bulaşık makinesinde plastik malzemelerin olmamasına dikkat edin. Sterilizasyon gerektiren şişelerin veya göğüs pompası gibi ekipmanların parçalarına gelince, mikrodalgadan ziyade sıcak, sabunlu suyla yıkayın.

4. Boyalara dikkat edin

Uçucu organik bileşiklere (VOC) düşük ya da hiç sahip olmayan boyalar satın alın. Boya işlemi bittikten sonra, evi uzun süreler havalandırın. Mümkünse mobilya zımparalama ve boyama işlerini dış mekanlarda yapın. Tüm bu bakım onarım işleri olurken hamile kadınları ve çocukları sürece dahil etmeyin.

5. Tozu azaltın

Ev tozu çok fazla kimyasal madde içerebilir. Dolayısıyla düzenli olarak ıslak bir toz bezi ve paspas ile ev temizliği yapmanızda fayda var. Toz alma için nemli mikrofiber bezler oldukça etkilidir. Halısı olan evlerde daha küçük parçacıkları toplamak için HEPA filtreli süpürge kullanılmasını etkili olacaktır.

6. Elleri yıkayın

El yıkamanın hastalıklardan korunmak açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sabun ve su sadece zararlı mikropları uzaklaştırmaz, aynı zamanda evdeki tozlardan veya dışarıda geçirilen zaman boyunca alabileceğiniz kimyasal toksinlerden kurtulmak için de önemlidir. Tüm aile üyeleri için özellikle yemek yemeden önce el yıkama alışkanlığının kazanılmasında aktif rol oynayın.

7. Daha az güneş koruyucu ile güvende kalın

Çocuğunuzu ve kendinizi güneşin UV ışınlarından korumak en önemli önceliktir ve kimyasallar içermesine rağmen güneş koruyucu kullanılmasını gerekebilir. Ancak kullanım miktarını azaltmak sizin elinizde. Uzun kollu yüzme gömlekleri dahil olmak üzere UV koruyucu giysiler giymek, geniş siperlikli şapkalar kullanmak güneş koruyuculara olan ihtiyacınızı azaltacaktır.

8. Oyuncaklarınıza iyi bakın

Çocuk oyuncaklarının nelerden yapıldığını söylemek her zaman kolay değildir. Çoğu zaman bu oyuncaklar çiğnenir, çizilir veya yontulur. Çocuğunuzun oyuncaklarını mümkün olduğunca organik malzemelerden seçin ve yıkanabilir yüzeyleri yıkayın, silinebilir yüzeyli olanları da silerek düzenli temizleyin.