Ailece Yemek Yemenin Faydalarını Biliyor Muydunuz?

Ailece Yemek Yemenin Faydalarını Biliyor Muydunuz?

786

Ailece yemek yemenin tahmin edebileceğinizin ötesinde faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Bakalım bilimsel araştırmalar bu konuda ne diyor?

Ailece yenilen yemekler nitelikli ve keyifli bir zamanı birlikte paylaşmak için harika bir fırsattır. Uzun bir yemek zamanı ile -ki bu akşam yemeği olmak zorunda değil-, çocuğunuzun akademik performansı ve özgüveninin artmasını; madde bağımlılığı, depresyon ve obezite riskinin azalmasını sağlayabilir. Bir saat içinde bu kadar önemli başka neler yapabilirsiniz ki? İşte karşınızda araştırmalar eşliğinde aile yemeklerinin faydaları.

Çocuklarınıza daha iyi beslenme alışkanlıkları öğretir

Amerika’da yapılan güncel bir araştırma (özellikle ergenler arasında), aile üyeleriyle yemek yemenin genel olarak yemek alışkanlıklarını iyileştirdiğini göstermiştir. Ailesiyle birlikte yemek yiyen gençler daha fazla meyve ve sebze tüketip, daha az fast food ve şekerli içecekler içmektedir.

Ciddi psikososyal sorunları önleyebilir

Bir grup Kanadalı araştırmacı tarafından yapılan 2015 incelemesine göre, sık sık birlikte yemek yiyen ailelerde çocukların yeme bozuklukları, alkol ve madde kullanımı, şiddet davranışları, depresyon ile ilgili sorunların daha az görüldüğünü belirtilmektedir.

Yetişkinlik döneminde obezite sorunlarını azaltabilir

Amerika Pediatri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre uzmanlar, ergenliklerinde ailesiyle yemek yiyen kişilerin 10 yıl sonra, şişmanlık ya da kilo sorunlarını daha az yaşadığını göstermektedir. Çalışmada uzmanlar, ailelerin, çocuklarını obeziteden korunmalarına yardımcı olmak için her hafta en az bir veya iki öğün birlikte yemek yemeleri gerektiği sonucuna varmıştır.

Çocukların özgüvenini artırabilir

Stanford Üniversitesi’nde pediatri bölümünde yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak yiyeceklerini paylaşan ailelerde çocukların kendilerine daha fazla güven duymaya eğilimli olması arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Yemek yerken çocuğunuzla gününün nasıl geçtiği ile ilgili konuşmak ve cevaplarını gerçekten dinlemek, onlara saygı duyduğumuzu göstermenin bir yoludur. Çocukların kendi koltuklarını seçmelerine izin verilmeli ve akşam yemeği ile ilgili, masayı ayarlamak, yemek servisi ya da temizlik işleriyle ilgili işleri yapmaları için teşvik edilmeleri bu özgüvenin pekişmesinde son derece değerlidir.

İletişim becerilerini geliştirir

2018 senesinde Kanada’da yapılan bir araştırma, bebekliklerinden itibaren bir grup çocuğu izlemiş. Aile yemeklerinde olumlu deneyimler yaşayan 6 yaş civarı çocukların 10 yaş civarında daha sosyal, girişken mizaçlı olduklarını saptamıştır. Yemek masasında güncel konuların tartışılması, çocukları daha iyi iletişimciler haline getirebilir.

Çocukları siber tehlikelerden korumaya yardımcı olabilir

Siber tehlikeler de çağımızın güncel konularından biri. JAMA Pediatri’de yayınlanan ve yaklaşık 19 bin öğrenciden oluşan bir ankete dayanan araştırma, siber tehlikeler ve kaygı, depresyon ve madde bağımlılığı arasında açık bir ilişki buldu. Her beş çocuktan birinin bir tür siber zorbalığa maruz kaldığını belirten araştırma konunun büyük bir sorun olarak tartışılmaya başlanmasını sağladı. Bununla birlikte, aynı araştırmada haftada 4 ve fazla sayıda aileleriyle akşam yemeği yiyen gençlerin zorbalıkla karşılaşmaları durumunda daha az sorun yaşadıklarını bildirdi. Çalışmanın yazarları, düzenli aile iletişiminin çocuklar ve ebeveynleri arasında açık iletişimi kolaylaştırdığını belirtmektedir.