Ailece İyi Bir Uykuya Geçiş İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey

Ailece İyi Bir Uykuya Geçiş İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey

Sağlıklı uyku alışkanlıkları her yaşta zihinsel ve fiziksel sağlık için çok önemlidir. Çocuklarınızın gelişimlerine yardımcı olacak uyku alışkanlıkları yaşamları boyunca onlara iyi hizmet edecek bir armağandır.

Aşağıdaki yöntemler, çocuklu bir ailenin yoğun bir gününü daha dingin bir yere taşımasına yardımcı olabilir. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yöntemlerden muhtemelen siz de faydalanacaksınız. Tavsiyemiz hepsini denemeniz ve ailenizin ihtiyaçlarına uyan herhangi birini seçmeniz ya da birkaçından oluşan bir kombinasyonu oluşturmanız.

1. Uyku öncesi ritüeller

İlk olarak, ailenizin gece rutini için yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun. Her akşam uyumaya geçmeden yarım saat kadar önce uykuyu teşvik eden etkinliklere yer açabilirsiniz. Loş bir ortamda masal anlatmak, kitap okumak ya da minik bir sohbet bunlardan bazıları olabilir. Bu küçük ritüeller sadece çocukların uyku havasına girmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kaliteli bir zaman ve kalıcı anılar da yaratır.

2. Uykuya hazırlık

Uzmanlar yatmadan önce sessiz ve dinlendirici bir atmosfer yaratmaya başlamanın uykuya geçişte önemli olduğunu belirtiyor. Yatağa gitmeden 30-60 dakika önce ekran süresini kısıtlamak, sıcak bir duş, pijamaların giyilmesi gibi rutinler beyni de otomatik olarak uykuya hazırlayacaktır. Çocuğunuz çok küçükse onu kundaklamak da etkili olur.

3. Sinir sistemini rahatlatın

Sakin bir ruh hali uykuya geçişi kolaylaştırır. Sakin olmak derken kast ettiğimiz, içinde bulunan anda huzur içinde olmaktır. Bunu başarmanın iyi bir yolu, beş duyunun tümüne dikkat etmektir. Kokladığınız, tattığınız, hissettiğiniz, duyduğunuz ve gördükleriniz hakkında konuşarak birlikte keşifler yapabilirsiniz.

Bu duyuların ilk dördünü ele alırken herkes gözlerini kapatabilir. Bu daha iyi konsantre olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, sizi uykuya hazır hale geldiğinizde uyarıcı görüntüler görmekten alıkoyacaktır. Sıcak bir banyo başka bir klasik yatıştırıcı yöntemdir. Bu yöntem özellikle bebeklerde çok işe yarar.

4. Esnemek

Esneme hareketleri bedensel gerginliği hafifletebilir ve zihni sakinleştirebilir. Çocuklarla yapılan esneme hareketlerine bazen kıkırdamalar eşilik etse de, yine de çocuğunuz için iyi bir gece uykusuna katkıda bulunabilir. Akşamları ailece birkaç temel yoga hareketini birlikte yapabilirsiniz. Tüm süreçte nazik olmaya ve bedeni zorlamamaya dikkat edin. Ayrıca tüm bu süreçte beden farklındalığına alan açın, bedenindeki hislere ve duyumlara dikkat etmesi için çocuğunuzu yönlendirin.

5. Duygular hakkında konuşun

Gün boyunca dalgalanan duygusal durumlar yaşamak insan olmanın bir parçası. Günü tamamlarken gün içinde yaşananların bir muhasebesini yapmak o günü kapatmak ve yeni bir günü karşılamaya hazırlanmak için etkili bir yöntemdir. Çocuğunuzla bu konuyu konuşun onu zorlayan ve mutlu eden anları paylaşın. Zorluklar ile ilgili konuştuktan sonra şükran duyacağı şeyleri arayıp bulmasını sağlayan. Sinir sistemi açısından sadece bunu düşünmek bile oldukça etkili bir rahatlama yöntemidir. Bu yöntemi hayatı boyunca içselleştirerek kullanan kişiler çok daha esnek ve dayanıklı olurlar.

6. Fiziksel temas kurun

Uykudan önce sarılmak ya da kucaklamak rahatlatıcı hormonları uyarır sinir sistemini rahatlatır. Hikaye kitabı okurken ya da masal anlatırken çocuğunuza sarılın. Bu, onların güvende hissetmelerini sağlamanın başka bir yoludur ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Bu süreçte aynı zamanda bir uyku iksiri olarak hizmet edebilecek içecekleri de kullanabilirsiniz. Mesela ballı ılık papatya çayı, zerdeçal ve zencefilli süt gibi içecekler kullanabilirsiniz.

7. İmgelemin gücünü kullanın

Yönlendirilmiş bir imgelem oyunu, çocukları huzurlu olmaya teşvik ederken iyimserliklerini ve esnekliklerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir. Bunu yapmak için çocuklarınızın gözlerini kapatmasını sağlayın. Sonra onlarla yumuşak bir ses tonu ile konuşun. Olumlu ve rahatlatıcı bir sonu olan ilham verici hayali bir yolculuğu tanımlayın. Bunu yaparken çocuğunuzun uykuya dalmasına yardımcı olacak görüntüler ve motifler kullanın. Örneğin, büyülü bir ormandan akan renkli bir şelaleye doğru bir yolculuğa çıkarmak isteyebilirsiniz ya da onu yukarı doğru uçurun ve bir buluta sokun. Çocuğunuza yetkinlik duygusu veren bölümleri de hikayeye ekleyebilirsiniz. Mesela, çocuğunuz canavarları kabarık bebek hayvanlara dönüştürmek için sihirli bir değnek kullanabilir. Hikayeleri yaratmak için biraz rehberlik istiyorsanız, kitaplar ve kaydedilmiş görselleştirmeler dahil olmak üzere birçok kaynağa başvurabilirsiniz.

Tutarlı bir gece rutinine sahip olmak, özellikle çocuklar için oldukça önemlidir. Hangi yaklaşımı ya da yaklaşımları seçerseniz seçin, bunları düzenli olarak kullandığınızdan emin olun.Tatlı rüyalar!