A’dan Z’ye Yenidoğan Bebek Bakım Rehberi

A’dan Z’ye Yenidoğan Bebek Bakım Rehberi

75620
main

9 aydır, bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü bekliyorsunuz. O günden sonra artık hayatınıza anne ve baba olarak devam edeceksiniz. Dünyanın en güzel mucizesinin hayatınıza girmesiyle hayatınızda birçok şey değişecek. Tüm alışkanlıklarınız ona göre yeniden şekillenecek. Peki, siz bu değişime ne kadar hazırsınız? Hadi en temel adımlarla başlayalım:

Bebeğinizin Beslenmesi

Bebekler, emme içgüdüsüyle doğarlar ve elbette onlar için tüketmesi en kolay ve en faydalı besin, anne sütüdür. Bu yüzden bebeğinizi iki saatte bir emzirmelisiniz. Yani bu bir günde 10-12 defaya denk geliyor. Mecbur kalmadıkça hazır süt vermemeye özen gösterin; çünkü henüz anne sütünün besleyici değerlerini taşıyan ve anne sütü kadar doğal hiçbir gıda bulunamadı

Anne sütüyle ilgili bilmeniz gereken bir diğer konu ise ne kadar düzenli emzirirseniz sütünüzün o kadar çoğalacağıdır. Eğer sütünüz fazlaysa, anne sütü saklama kabında bu mucizevi besini saklayabilirsiniz. 

Alt Değiştirme

Bebeğinizi günde 10-12 defa emziriyor olacaksınız. Bu da bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerektiği anlamına geliyor; aksi takdirde miniğiniz pişikle baş etmek zorunda kalabilir. Ayrıca bebek bezini de seçerken özenli davranmalısınız. Dokusunu, boyutunu, emiş özelliklerini iyice inceleyin. 

Bebek Giyimi

Bebek sahibi olmadan önce yapacağınız alışveriş, hayatta en keyif aldığınız alışveriş olacak. Uzun süre hatırlayacağınız bu anların keyfini çıkarmayı unutmayın. Yenidoğan bebeklerin kıyafetleri mutlaka ter emebilen, bebeğin cildinin hava almasını sağlayan, ipeksi tenini rahatsız etmeyecek kumaşlardan tercih edilmelidir. Ayrıca sade kıyafetlerin her zaman daha sağlıklı olduğunu unutmayın. Üzerinde metal, fermuar, düğme bulunan kıyafetlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. En az bebeğiniz kadar doğal olan kıyafetler ise organik bebek giyim ürünleri. 

Göbek Bakımı

Hamilelik süresi boyunca bebeğinizle aranızdaki bağı kuran göbek kordonu, şimdi göbek bağı olarak hassas bir bakım istiyor. Bebeğinizin göbeğini ve çevresini temiz ve kuru tutmalısınız. Bebekler için üretilmiş ıslak mendillerle bebeğinizin göbeğini hafifçe temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bebek Banyosu

Yenidoğan bebekler, haftada iki ya üç kere yıkanabilir, gün içinde ihtiyaç dâhilinde banyo süngeri ile bölgesel olarak temizlenebilirler. Bebeğinizin göbek bağı düşene kadar onu süngerle temizlemeniz daha uygundur. Göbek bağı düştükten sonra, banyo için tam anlamıyla hazırsınız demektir. Bebeğinizi emzirdikten 1-1,5 saat sonra yıkarsanız ona sindirme problemi yaşatmamış olursunuz. Bir bebek küveti bebeğinizi daha rahat yıkamanızı sağlayacaktır. Suyun sıcaklığını elinizi yakmayacak dereceden biraz daha az olarak ayarlayın. Kolunuzu ensesisin, elinizi koltuk altından geçirin ve bebeğinizi sıkıca tutarak yıkayın. Kol ve bacak boğumları gibi kıvrımlı yerlerin temizlendiğine emin olun.

Uyku Pozisyonu

Bazı aileler bebeklerini yüzüstü, bazıları ise sırtüstü yatırmayı tercih eder. Bu konuda kesin bir bilgi olamamasıyla birlikte, yüzüstü yatan bebeklerin kafa şekillerinin daha muntazam olduğu daha sık söylenmekte. Bu bilgiler doğrultusunda, bebeğinizin en rahat olduğu pozisyonu tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey; bebeğinizin uyku pozisyonunu arada bir değiştirmeniz gerektiği.

Tırnak Bakımı

İşte hamileliğiniz boyunca kim bilir kaç kere elinize almış olduğunuz o minicik eldivenleri bebeğinize giydirme vakti. İlk günlerden sonra, bebeğinizin tırnakları uzamaya başladığında bebek tırnak makası ile tırnaklarını kesebilirsiniz.