7 Farklı Ebeveyenlik Tarzı Arasından Sizinki Hangisi?

7 Farklı Ebeveyenlik Tarzı Arasından Sizinki Hangisi?

Helikopterden attachment’a, bebek liderliğinden yavaş ebevenliğe, kaplan modelinden doğal anne-babalığa; her biri birbirinden farklı çocuk yetiştirme yöntemlerinin detaylarını biliyor muydunuz?

Çocuğunun üzerine aşırı düşen ya da onu serbest bırakmaya inanan, lider olarak çocuğu seçen ya da tamamen kendi liderliğinde bir disiplin sağlayan, birinci sıraya şefkati koyan ya da önceliğin mükemmelliyetçilikte olması gerektiğine inanan ebeveynler… Çocuklarımızı yetiştirirken sahiplendiğimiz tavırların binbir çeşidir var. Her birinin de çocuklar üzerinde oldukça farklı yansımaları var. Peki bu farklı ebeveynlik tarzları arasından sizinki hangisi?

1. Helikopter ebeveynlik

Helikopter ebeveyenlik çocuğunun başından hiç ayrılmayan, adından da anlaşılacağı üzere etrafında pervane gibi olan, daha çok müdaheleci, kontrolcü ve mükemmeliyetçi ebeveyn tipi için bulunmuş bir söylemdir. Bu tip bir durum içerisinde büyüyen çocukların herhangi bir sorun karşısında yoğun kaygı yaşamaları, problemlerle baş etmekte zorlanmaları, risk almakta ve kendine güvenmekte sorun yaşamaları olası durumlar dahilindedir.

2. Bağlanmaya dayalı ebeveynlik

Amerikalı çocuk doktoru William Sears tarafından yaratılmış olan ve odak noktası şefkat olan, attachment parenting olarak bilinen bu bağlanmaya dayalı ebeveynlik modeli bebeğin erken dönemlerinden itibaren onu kendinize mümkün olduğunca en yakın şekilde ve bu yakın şekli de olabildiğince en uzun sürede tutarak yetiştirmeye dayalı bir ebeveynlik modelidir. Doğduğu anda ten tene temas ile başlar, sürekli ve uzun süreli emzirmeler ile devam eder, birlikte uyumak ve bebeği kanguru/sling gibi taşıyıcılarla hep temas halinde gezdirmek gibi yöntemleri vardır. Güvenli ve güven verici bir ebeveynlik tipidir.

3. Bebek liderliğinde ebeveynlik

Attachment parenting modeline bazı konularda benzeyen bu ebeveynlik stili yine anne-babaların bebeklerini kendilerine her zaman yakın tutmalarına dayanır. Bebekler kendi talepleri üzerine beslenir ve uykularını uyurlar. Adından da anlaşılacağı üzere burada patron bebeklerdir. Ebeveynler besleme, uyuma ve oyun saatleri yaratıp onlara sadık kalmak yerine, bebeklerinin taleplerine göre kararlar alırlar.

4. Çim biçen ebeveynlik

Bu kategoriye giren ebeveyn modelleri çocuklarının iyiliğini düşünerek, onların karşısına çıkan her engeli adeta bir çim biçme makinesi gibi biçerler ve gerekli forma sokarlar. Genel baktığınızda iyi görünse de çocukların problem çözme ve başarısızlığı kabul etme konularında gelişmelerini zorlaştıran bir ebeveynlik modeli olarak bilinir.

5. Doğal ebeveynlik

Çevre dostu yönleriyle bilinen doğal ebeveynler çocuklarını olabildiğince doğal ve organik koşullar içerisinde yetiştirmek isterler. Bütünsel ve nazik bir disiplin yöntemi içerisinde doğal beslenme, kozmetik ve temizlik ürünlerine verdikleri önem ile öne çıkarlar. Evlerine kimyasalları olabildiğince sokmazlar, bol bol doğa içerisinde vakit geçirirler.

6. Kaplan ebeveynlik

Amy Chua isimli Amerikalı avukat, yazar ve akademisyene ait olan ‘Kaplan Annenin Savaş İlahisi’ kitabından çıkan bu ebeveynlik tarzı sert ve disiplinli anne ve babaları temsil ediyor. Çocuklarını katı kurallar çerçevesinde yetiştiren bu ebeveyenler, onların akademik kariyerlerini her şeyin öncesinde tutarlar.

7. Yavaş ebeveynlik

Kaplan ebeveynlik modelinin tersine, serbest ebeveynlik üzerine dayalı olan bu stilde de anne ve babaların felsefesi planlı ve organize hareket etmemektir. Onun yerine çocukların dünyayı kendi hızlarında keşfetmelerine izin verilmesi gerektiğine inanırlar.