Yazlık Outdoor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Yazlık Outdoor Ayakkabı Nasıl Seçilir?

4050
main

Kışın ayağımızın sıcak kalmasını sağlayan outdoor ayakkabıları, terletmeyecek yazlık modeller ile yenileme vakti geldi. Peki yazlık outdoor ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeli?

Outdoor spor ve aktivite tutkunları için olmazsa olmaz detayların başında outdoor ayakkabılar gelir. Kış için her ne kadar sıcak tutma ve koruma etkisi varsa, yaz için de bir o kadar terletmeyen ve hafif ayakkabıların seçilmesi gerekir. Peki yazlık outdoor ayakkabı nasıl seçilir? Yanıtları bu yazımızda!

Outdoor ayakkabılarda karşınıza çıkabilecek dezavantajlar

Trekking botları ağır ve hantaldırlar. Özellikle engebeli yollarda ayakkabıların ağırlığı, yürüyüş açısından daha fazla enerji gerektirir. Yapılan araştırmalara göre ağır outdoor ayakkabıları ile yürüyüş yaparken beden ağırlığından dört ila yedi kat daha fazla enerji tüketilir. Bu ağırlık durumu ileri vadede kaslarda hasara dahi yol açabilir. Dolayısıyla doğru outdoor ayakkabı seçimi bu uzun ve zorlu doğa yürüyüşleri için oldukça önemlidir.

Teknik anlamda su geçirmezlik yapıları nedeniyle outdoor ayakkabılar çok iyi nefes alamayabilirler. Ayakkabı içerisinde havasız, sıcak ve nemli ortam nedeniyle ayaklarda mantar enfeksiyonları oluşabileceği gibi, kötü kokma gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu nedenle ayakkabı seçiminde ayakkabının kumaş ve teknoloji detaylarına oldukça dikkat etmek gerekir. Özellikle de yaz aylarında…

Bunu da okuyun: Trekking Ayakkabısı ve Botu Seçmenin 5 Yolu
Bir trekking tutkununun olmazsa olmazı trekking botları veya ayakkabılarını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizin için derledik.

Yazlık outdoor ayakkabıların avantajları

Daha hafif bir ağırlık, daha fazla esneklik ve daha iyi bir ayak sağlığı için yazlık outdoor ayakkabılar oldukça avantajlı. Ayakkabılarınızın bu sıcak mevsime uygun hafiflikte ve hava alma özelliğinde olması nedeniyle hem çok daha fazla yol katedebilir hem de fiziksel yeteneklerinizi kısıtlamayacağınızdan çok daha verimli bir şekilde hedeflerinize kavuşabilirsiniz.

Yazlık outdoor ayakkabı seçiminde dikkat edilecekler

Yaz mevsimi için trekking ayakkabısı seçerken ayakkabının teknolojisine dikkat etmeniz çok önemli. Ayakkabının çok iyi bir havalandırmasının olması, bileklerinizi korumakla birlikte hafif ve yumuşak bir tasarıma sahip olması gerekir. Gore-tex teknolojisine sahip botları yaz aylarında tercih etmemenizi öneririz; çünkü güneş ışınları gore-tex astarlara zarar verir. Yaz için outdoor ayakkabı modellerinin plastik görünümlü cordura kumaştan ya da süet deriden tasarlanmış olmasında fayda var.