Yaz Kamplarında Mutlaka Yanınızda Olması Gereken 6 Ürün Grubu

Yaz Kamplarında Mutlaka Yanınızda Olması Gereken 6 Ürün Grubu

1728
main

Yaz aylarında yapacağınız kamp tatillerinde hem tüm ihtiyaçlarınızı sağlayacak hem de keyfinize keyif katacak ihtiyaç listemize mutlaka göz atmalısınız!

Yaz mevsiminde denizin kokusunu, akşam güneşinin tatlılığını, gecenin karanlığındaki yıldızları ve yakamozları yakalamanın en güzel yolu kuşkusuz çadır kampında tatil yapmaktır. Böylece hem doğaya yakınlaşır, hem de yazın güzelliklerini en yakın temasla içinize çekmiş olursunuz. Bu yazımızda yaz kamplarına giderken yol haritası kıvamında bir konuyla karşınızdayız, yaz kampında yanınızda bulundurmanız gereken eşyalar ve olmazsa olmazlar!

Çadır veya gölgelik

Yaz mevsiminde güney sahillerinde tatil yapmak isteyenler, eski romantik gençlik filmlerindeki gibi sahilde şezlonglar üzerinde veya kum üzerinde bir mata kıvrılmanın hayalini kurabilirler. Bir kaç gün için belki de fena fikir değil ancak süre uzadıkça sabah erken doğan güneşi, öğlen sıcağında gölgesiz kalmayı, güneş batar batmaz peydah olan sivrisinekleri, karınca ve böcekleri hesaba katmak gerekir. Çadır, bir kampın en büyük zorunluluğu değildir ancak her türlü koşula hazırlıklı olmanızı sağlar. Çadır alırken özellikle yaz kamplarında yukarıdan da havalandırma haznesi olan, sineklikli pencere bölmeleri en fazla olanları tercih ederseniz yaz sıcağında rahat ederseniz. Üzerine örtülen su geçirmez kılıfı ile satılan çadırlara dikkat edin, çok koyu renkli olanlar ısınmaya elverişlidir. UV filtreli gölgelikli çadırlar ise en uygunudur. Rahatınıza düşkünseniz çadır içinde kalma sayınızdan +1 daha büyük çadırlar kullanın, örneğin iki kişi kalacaksanız, çadırınız üç kişilik olsun.

Çadırınız yoksa veya yazın daha da açıkta uyumak isterim diyorsanız, gölgelik bir tente ve cibinlik kombinasyonu da iş görebilir. Tentenizi yukarıdan tutturup gölgeliği elde ettikten sonra cibinliği tenteden sarkıtıp, içinde güzel bir yazlık yuva inşaa ettiniz demektir.

Uyku tulumu, mat ve hamak

Matınızı çok amaçlı kullanmak üzere düşünün. Akşam ateş başında oturmak, gündüz üzerinde güneşlenmek, gece de uyku tulumunuzun altına sarmak için çok amaçlı bir mat tercih edebilirsiniz. Bu bakımdan sıcağa dayanıklı, ıslandığında da su çekmeyen bir materyalden mat edinmelisiniz. Yeni nesil matlar arasında şişirilen matlar da mevcut, böylece taşırken yerden tasarruf edip, uyurken konforlu uyumak mümkün. Uyku tulumunuza gelince, uyku tulumları genelde boy, büyüklük ve kullanım koşullarına göre satılır. Boyunuzdan bir ölçü büyük olması rahat yatmanızı sağlarken, yaz için çok sıcak tutan (en yüksek sıcaklığı 15 derece altında), kalın matlar tavsiye edilmez. Tercihen açık renkli, hafif, mümkünse iki taraftan da açılabilen, iç kısmının materyali naylon gibi sıcakta terletecek bir mateyal ”olmayan” bir uyku tulumu tercih edin.

Bir diğer uyku alternatifi de hamaklardır. Hamakta uyumak konusunda tamamsanız, özellikle cep hamağı da denilen avcı tipi hamaklar en az yer kaplayan kamp yataklarıdır. Çadır içinde kullanım pek mümkün değilse de, gölgelik ve cibinlikle birlikte yazın oldukça keyifli bir tatil imkanı sunar.

Kamp ocakları

Klasik piknik tüpleri yeniden doldurulabilir ve daha uzun süreliyken, daha ağır ve taşınması daha zor, büyük ekipmanlıdır. Yürüyerek gidilen, farklı yerlerde konaklanan kamplarda daha elverişli olan kamp tüpleri modelleridir. Gaz dolu kartuşlu olan tip kamp ocaklarının katlanabilir ve kolayca taşınır olanlarını tercih edin. Ne yazık ki bu tip ufak ocakların çoğunu kartuşu doldurulabilir değildir. Böylelikle yanınızda kamp uzunluğunuza göre yedek kartuş bulunması iyi olabilir.

Bunu da okuyun: Kamp Ortamlarınızı Güzelleştirecek 6 Öneri
Çadırınız, uyku tulumu ve mutfak malzemeleriniz hazır ise sıra biraz ortamı güzelleştirmekte demektir. Bunun için size birkaç önerimiz var. Aydınlatmadan dekoratif dokunuşlara, müzikten hamak keyfine; işte karşınızda kamp ortamlarını güzelleştirecek 6 öneri…

Yiyecek içecek kapları ve pişirme malzemeleri

Kamp malzemelerinin olmazsa olmazları arasında kapkacaklar gelir. Bunlardan da en az yükle en fazla iş yapanlar başlıcadır. Kamplarda mutlaka en az bir adet bıçak gerekir. Bu bıçak, İsveç çakısı tarzında çok amaçlı olduğu zaman pek çok işi bir arada yapabilir. Çok amaçlı kamp bıçakları arasında üzerinde çatal, kaşık olanları tercih ederseniz tek bir aletle yemek işinin çoğunu halletmiş olursunuz. Eğer ağaç kesip doğrarım, bambudan kendime ev yaparım diyenlerdenseniz o zaman testereli, penseli bir isveç çakısı veya katlanabilir budama testeresi iş görecektir.

Çatal, kaşık ve bıçak haricinde çok amaçlı kamp tencereleri de önceliklidir. Alacağınız kamp ocağına uyumlu olması gerekir, kesin uyum için komple satılan setleri tercih edebilirsiniz. Kamp ocağında kullanılan tencereler genelde kamp ateşine dayanamaz. O yüzden bizden tavsiye yanınıza bir tane de ateşte kullanabileceğiniz emaye pişirme kabı almanızda fayda olacağıdır. Tabak için daha az yer kaplayacak ve çok amaçlı kullanılacak alternatif, birbirinin içine girebilen kapaklı çukur kaplardır. Hava geçirmez olanlar hem yiyecekleri ve kokuları daha iyi saklar, böcekleri uzak tutar hem de yemek yerken tabak olarak kullanılabilir.

İlkyardım çantası ve ilaçlar

Umarız ihtiyacınız olmaz ancak önlemli olmakta her zaman fayda var. İçerisinde oksijenli su, tentürdiyot, amonyak, gazlı bezler ve yara bantları bulunan basit bir kamp için ilkyardım çantası işinizi görecektir. Ancak yazın olası doğa canlılarına karşı (akrep, yılan, deniz anası vb.) antihistaminik (alerji karşıtı) krem ve tabletler, yanmaya karşı krem, bağırsak enfeksiyonu ilacı, antibiyotik kremler gibi takviyeler de hiç fena fikir değildir. Sinek ve böceklere karşı sinek koruyucu spreyler de alınabilir. Son yıllarda bu spreylerin kimyasal olanlarının alternatifi olarak uçucu yağlardan yapılan doğal olanlarını da bulabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Yaz kampının olmazsa olmazlarından bir tanesi de güneş kremidir. En az 20 faktör olanlarından mutlaka bulundurulmalı.

Havlular ve bezler

Her ne kadar klasik deniz havlusu, peştemal gibi malzemelere alışkın olsak da, kamp koşullarının zorluğuna göre daha çabuk kuruyan ve kolay taşınan fiber havlular kamplara daha uygundur. Cebe sığan, örtü olarak da kullanılabilen bu fiber kamp havlularının daha küçük modellerini hem havlu hem de kamp için temizlik bezi olarak çok kullanımlı kullanabilirsiniz.

BONUS: Kontrol listesi

Yaz kampına çıkarken gözden geçirmeniz gereken kişisel eşya listesini altta bulabilirsiniz:

– Bandana, şapka, kep

– Gözlük, güneş gözlüğü, yedek lens ve solüsyon

– Öncelikli ilaçlar

– Hafif yağmurluk veya şal

– Mayo, şort, terlik

– Tişört, iç çamaşırları

– Diş fırçası ve macunu

– Deodorant, sabun, şampuan ve hijyen ürünleri

– Nemlendiriciler, yağlar, dudak koruyucusu

– Erkekler için seyahat tipi traş seti

– Çok kullanımlı su kabı, saklama kabı

– Islak mendil, kuru mendil, bez ve havlu

– Kısa yürüyüşler ve geziler için ufak sırt çantası

– Kaybolmalar için kimlik yazılı kartlar ü.t

İlgili Yazılar