Türkiye’nin En İyi 8 Kite Spotu

Türkiye’nin En İyi 8 Kite Spotu

935
main

Ekstrem su sporlarının son yıllarda iyice popülerleşen dallarından kite sörf, rüzgarla denizin keyfini bir arada yaşamak isteyenleri bekliyor. İşte karşınızda Türkiye’nin en iyi 8 kite spotu!

Terlemeden sıkı bir spor yapmak, vücudunuzla bağınızı kuvvetlendirmek, yazlık sahil mekanlarda takılmak, denizle bütünleşmek, özgürlüğün tadını çıkarmak, tüm dertleri unutmak ve hatta kanatlanıp uçmak… Tüm bu saydıklarımızı tek bir etkinlikte bulabilirsiniz desek inanılmaz gelir değil mi? Ancak çok da yanılmıyoruz, Kite sörf sporu tüm bu saydıklarımızın ve daha fazlasının hayatınızın bir parçası olmasını sağlayacak.

Kite sörfü nedir? Nasıl yapılır?

Kite sörfü kısaca çok da büyük olmayan bir board üzerinde, ona bağlı bir uçurtmayı kullanarak rüzgarın gücüyle deniz üzerinde hareket etme özgürlüğü tanıyan bir spor dalıdır. Gövdenize bağlı bir uçurtma kiti, size uçurtma aracılığıyla rüzgara bağlar.

Kite sörf , eğitim almadan kendi başınıza başlayabileceğiniz bir spor türü değil. Kite’a toplamda en az 8 saat, genelde yaklaşık 3 günlük bir eğitimden geçerek başlanıyor. Önce uçurtmayı kullanmayı öğreniyorsunuz, sonrasında uçurtma havadayken su içinden board üzerine çıkmak ve yarım daireler çizerek tecrübe kazanmak geliyor. Öğrenmesi biraz sabır istiyor ama bir kere öğrenmeye başladıktan sonra tam anlamıyla mutluluktan havalara uçuyorsunuz!

Bu yazımızda kite sörfe başlamak isteyenler için Türkiye’nin en iyi kite sörf noktalarını toparladık.

1. Akyaka – Gökova Körfezi

Bu bölge sürekli kesilmeyen rüzgarı ve kite sörf için ayrılmış belli alanları ile kite sporunun en iyi noktalarından. Üstelik bu bölgede tarihi batıklara dalışlardan, tekne gezilerine pek çok farklı tatil alternatifini Kite sörf ile birleştirebilirsiniz.

2. Datça

Türkiye’nin rüya köşelerinden bir tanesi olan bu bölge kite için de bir o kadar ideal. Turkuvaz renkli Akdeniz suyu üzerinde kaymak isteyenler için en güzel seçimlerden.

3. Alaçatı

Son yılların en trend mekanlarından olmasına bakmayın, Alaçatı her sene belirli bir sportif insan grubunu da misafir ediyor. Özellikle rüzgar sörfü için çok bilinen bu spot, kite sörf için de bir o kadar popüler hale geldi. Gece hayatı da yanında gelsin diyenler için güzel seçim!

Bunu da okuyun: Paddle Board Yapmak İsteyenlere Tüyolar
Yaz aylarının en keyifli su sporlarından biri olan paddle board, yani kürek sörfünün tadını çıkarmak isteyenler bu rehberimize göz atmalı!

4. Gökçeada

İstanbul’a yakınlığı, kültürel zenginliği, kimileri için Gökçeada’yı diğer kite sörf mekanları arasında öne çıkartabilir. Özellikle yaz ortasında Ege ve Akdeniz de sıcaktan bunalanlar ve soğuk suları tercih edenler için her daim rüzgarlı bir kite mekanıdır Gökçeada!

5. Urla

Biraz daha alternatif bir spot olarak Karaburun yarımadasının kuzey batısında yer alan bu güzel kasabanın sahil bölgelerinde açılan yeni okullar sörf severler için hizmet veriyor. Poyrazı bol, köyleri şirin bir bölge burası.

6. Ayvalık

Kuzey Ege’nin mutfağıyla da bir o kadar ünlenen güzel kasabası, kite sörf tecrübesi edinmek isteyenler için de oldukça cazip bir spot. Uçsuz bucaksız zeytin ağaçlarına karşı kite yapmak isteyenlere…

7. Kilyos

Son yıllarda gece ve gündüz plaj dj partileri ve underground plaj mekanı olarak anılmaya başlanan Kilyos’un bir diğer özelliği de İstanbulluların kite sörf mekanı olması. Burada rüzgar ve kite sörfü konusunda uzman okullar yeni başlayacak sörfçüleri bekliyor.

8. Adana

Hep Güney ve Batı sahilleri olacak değil ya, Yumurtalık ve Karataş plajlarıyla Adana da Güneydoğu bölgesinde kite eğitimi alıp, bu spora başlamak isteyenler için en elverişli noktalardan bir tanesi!

Spotları belirlediğinize göre, kite sörf ekipmanlarınızı seçmeye başlayın, bu yaz deniz ve havayı bir arada yaşayın!