Selülitlerle Vedalaşmak İçin Köpük Rulolarla Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

Selülitlerle Vedalaşmak İçin Köpük Rulolarla Yapabileceğiniz 4 Egzersiz

1692
main

Yaza hazırlıkların başladığı şu günlerde birçoğumuzun savaş açtığı konulardan biri de selülitler! Evde kolayca uygulanabilecek egzersizler ile selülitlerinize veda etmeniz mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan genelde şey pilates antrenmanlarında ve fizik tedavi egzersizlerinde kullanılan köpük rulolar. Vücudunuzu üzerinde yuvarladığınız, üzerinde giritin ve çıkıntılar bulunduran bu köpük rulolar dolaşımı arıtrarak kana daha fazla oksijen taşıyor ve foam roller egzersizleri selülit için ideal bir sonuç yaratıyor. İşte köpük ruloları kullanarak evde yapabileceğiniz 4 selülit karşıtı egzersiz.

1. Üst bacak altı egzersizi


Bu egzersiz üst bacaklardaki kalın ve pürüzlü alanları parçalayıp pürüzsüzleştiriyor.

Bacaklarınızı ileriye uzatacak şekilde yere oturun ve kalçanızı kaldırıp bacağınızın üst arka tarafına köpük ruloyu yerleştirin. Ellerinizi arkaya, ayaklarınıza doğru bakar şekilde destek verecek şekilde yerleştirin. Ağırlığınız elinizde olmalı ve avucunuzla yere bastırmalısınız. Bu şekilde destek alarak köpük ruloyu diz arkanıza kadar gelecek şekilde yuvarlayın. Bu şekilde öne ve arkaya küçük hareketleri yaparak 10 kez tekrarlayın.

2. Yan bacak egzersizi


Bu egzersiz sıvı tutuşunu azaltarak, bağ dokusundaki kalınlığı düzleştirmeye ve kalçalarınızı inceltmeye yarıyor.

Yan durun, sağ bacağınızı ileriye doğru uzatın ve köpük ruloyu sağ üst bacağınızın altına alın. Diğer bacağınızı öne bükerek getirip yerden destek almasını sağlayın. Aynı şekilde sağ kolunuzu bükerek yerden destek alın ve sol kolunuzu da öne getirerek dengeyi sağlayın. Vücudunuzu köpük silindir üzerinde kalçaya doğru getirip diz hizasına kadar yuvarlayın. Bu yuvarlamayı 10 kez tekrarlayın ve aynı hareketi diğer taraf için de uygulayın.

Bunu da okuyun: Yaza Hazırlık: İç Bacakları Çalıştıran 5 Egzersiz
Bahar mevsiminde girmekle birlikte, yaz aylarına geri sayıma başlamış bulunuyoruz. Şimdi tam da mayo-bikini sezonu için vücutları hazırlama zamanı!

3. Kol altı egzersizi


Bu egzersiz koltuk altlarındaki lenf bezlerindeki toksinleri atmanızı sağlar ve kol bölgenizdek selülitleri azaltarak triseps egzersizi yapmanızı sağlar.

Sol koltuk altınıza köpük ruloyu yerleştirin. Buradan dirseğinize doğru silindiri yuvarlayın. Bu esnada sol bacağınız da yerde, ileri doğru uzatılmış şekilde dursun. Sağ bacağınızı ise bükün ve yerden destek alın. Bacaklarınızın da desteğiyle yuvarlama hareketini daha doğru şekilde yapacaksınız. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın ve ardından diğer tarafta da uygulayın.

4. Kalça egzersizi


Bu egzersiz kalçadaki doku kalınlığını azaltmaya yardımcı oluyor.

Köpük silindirin üzerine oturun. Topuklarınızı yere koyun ve ellerinizi arkaya, vücudunuzu taşıyacak şekilde yerleştirin. Avuç içlerinizle dengenizi sağlayın. Dizlerinizi sağa doğru indirin, ardından kalçalarınızı ve dizlerinizi sola doğru döndürün. Bu şekilde köpük üzerindeyken yanlara doğru yapacağınız yuvarlama egzersizini 10 kez uygulayın.