Kondisyon Bisikleti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kondisyon Bisikleti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1873
main

Formunuzu her daim korumak için evinizde bir kondisyon bisikleti olmasını istiyorsanız, önce bu yazımızı okuyun ve ardından sizin için en doğru modeli bulun!

Sağlıklı zayıflamak isteyenler, yıl boyu formda kalmayı sevenler, sıcak aylarda dışarıdaki bisiklet keyfini kış aylarında eve taşımaya hevesli olanların ortak arzusu hiç şüphesiz evlerinde kullanabilecekleri bir kondisyon bisikleti modelidir. Kondisyon bisikleti satın almak isteyenler için kaleme aldığımız bu yazıda sizlere dikkat etmeniz gereken kriterleri sıralayacağız.

Kondisyon bisikleti çeşitleri nelerdir?

Kondisyon bisikletleri iki farklı eksene göre çeşitlenmektedir. Bunlardan bir tanesi bisikletin yapısal tarzıdır. Üç farklı yapısal bisiklet modeli vardır. Bunlar yatay, dikey ve eliptik bisikletlerdir. Öte yandan kondisyon bisikletleri mekanizma açısından da birbirinden ayrılır. Bunlar mekanik ve manyetik sistemli bisikletlerdir. Bakalım bu farklı model ve mekanizmalar nasıl birbirinden ayrılıyorlar.


Yatak kondisyon bisikletleri : Pedal sistemi bildiğimiz bisiklet gibi olan bu kondisyon aleti, oturma tarzı, selesi ve yere karşı konumu ile yatak konumda olup, farklılaşmıştır. Daha rahat kullanım için, belirli yaşın üzerindekilere, bel fıtığı veya rahatsızlığı olanlara, ev hanımlarına tavsiye edilir. Televizyon izlerken dahi rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kondisyon aletidir. Opsiyonel olarak ekranı, multimedya seçenekleri bulunabilmektedir. Daha düşük nabız ile uzun süreli kondisyon çalışmaları için idealdir.

Dikey kondisyon bisikletleri : Dışarıda kullandığımız bisikletler ile aynı sistem ve yapısal modele sahiptir. Kalp kuvvetini anlamak, akciğer testleri yapmak için klinik olarak da kullanılan bu ürün kondisyon için elverişlidir. Yüksek hızlı pedal çevirme, dik durma, yüksek nabızda kullanım için tavsiye edilir.

Eliptik kondisyon bisikletleri : Bisikletin kullandığı pedal sistemi değil, elips hareketi yapan pedal sistemi kullanan bisiklettir. Bu tip kondisyon aletlerinde vücudun alt tarafını çalıştıran bacakların yanında vücudun üst tarafını da çalıştırması için tasarlanan tutacaklarda bulunur. Bu tutacaklar, pedalların hareketine diyagonal şekilde hareket ederek, bacak ve kolu çapraz çalıştırır. Eliptik bisiklette ayaklar palet şeklinde geniş bir pedal üzerinde durur. Bu tip kondisyon bisikleti eklemlere binen yükü azaltırken, sistem bir bisikletten çok vücudun tümünü çalıştıran biatloncuların kullandığı tarzda koşma kayağı hareketi yapmasını sağlar. Uzun süreli çalışmalar için kondisyon yanı sıra kas geliştirici bir alettir.

Mekanik sistemli kondisyon bisikletleri : Bisiklette pedal dönüşünü sağlayan yapının kayıştan oluştuğu mekanizmadır. Pedal çevrildiğinde dönmeye başlayan kayışta, hızınıza göre ivmeniz de değişecektir. Mekanik sistemli bisikletler üç farklı modele de uyarlanabilir ve fiyat açısından daha uygundur. Bazı kayışlı modellerde belirli bir sürede bir kayış değiştirmek gerekebilir.

Manyetik sistemli kondisyon bisikletleri : Dönüş için balata sistemi ile hazırlanan, ağırlık düzenlemeleri yapılabilen bisiklet sistemidir. Mekanik sisteme göre daha uzun süre dayanır. Mekanik sistem uzun kullanımlarda kayış kokusu verirken manyetik sistemde böyle bir koku sorunu yoktur ancak rezistansı aynıdır. İleri derecede spor yapanlar ve kullanım çokluğu durumunda tavsiye edilen mekanizmadır.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Koşu Bantları
Evinize koşu bandı almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Artık birbirinden akıllı ve farklı teknolojik özelliklere sahip onlarca markanın onlarca farklı koşu bandı modelleri var. Seçim yapmadan öcne bu yazımızı mutlaka okuyun!

Hangi ihtiyaca göre hangi kondisyon bisikleti tercih edilmeli?

Eğer amacınız normal bisiklete biner gibi bisiklet alıştırması yapmak, yalnızca bacak ve karın kaslarınızı çalıştırmak ise dikey kondisyon bisikletini tercih edin. Bütçenize göre az ise mekanik, biraz daha fazla ise manyetik sistemler tercih edebilirsiniz. Bisiklet binerken çevreye bakmayı sevenlerdenseniz, multimedya seçeneklerini atlamayın.

Eğer amacınız rahat ve konforlu bir şekilde bacak ve karın kaslarını çalıştırmak ise, yattığım yerden spor yapmak isterim diyorsanız, yaşınız veya sağlığınız yoğun kondisyona elverişli değilse, normalde çok spor yapan biri değilseniz, yapay kondisyon bisikletini tercih edin. Manyetik veya mekanik olmasını ise kullanım uzunluğunuza ve sıklığına göre az ve kısa kullanım ise mekanik, uzun ve yoğun kullanım ise manyetik olarak düşünün.

Eğer amacınız tüm vücudunuz için kondisyon ve çalışma sağlayarak spor yapmak ise, yoğun spor yapan bir insansanız eliptik kondisyon bisikleti tercih edebilirsiniz. Bu tip bisikletler ile hız ve zorluk ayarlaması da yaparak tam olarak istediğiniz koşullarda spor yapmak için manyetik olanları tercih etmeniz cabası. Bütçenize göre mekanik olanlara da bakabilirsiniz.

Hepinize iyi sporlar ve bol sağlıklı ömürler dileriz.

İlgili Yazılar