Knee Board Yapmak İsteyenlere Öneriler

Knee Board Yapmak İsteyenlere Öneriler

809
main

Yazın tadını denizin tam da ortasında, dizlerinizin üzerinde kayarak çıkarmaya ne dersiniz? Ekstrem su sporları tutkunlarına özel, knee board hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Yaz mevsiminin en büyük eğlencelerinden bir tanesi de su sporları. Hem deniz ve güneşin hem ekstrem heyecanının hem de sporun tadını çıkarabildiğiniz bu aktivitelere gün geçmiyor ki bir yenisi eklenmesin. Bu yazımızda oldukça yeni ancak özellikle su sporlarına başlangıçta oldukça ilgi çekici olan knee board spor dalına kısa bir bakış atalım!

Knee Board nedir? Nasıl yapılır?

Knee board , Türkçe’siyle diz board’u , diz yuvalarının üzerinde dizlerinizi ve diz altı ayaklarınızı yerleştirerek denge tuttuğunuz, hızlı giden su taşıdına bağlanarak ilerleyen bir su kayağı board’una verilen isimdir. Tekne veya jet ski gibi su taşıtlarına özel bağıyla bağlanan knee board , taşıda bağlı olarak hız kazanır ve hareket eder. Knee board üzerinde giden kişi vücut dengesi ile board’u hareket ettirebilirken, bacaklar ve vücudun açısıyla board’a manevra kazandırır. Knee board, dizler üzerinde kullanılması ile wake board veya water ski kayağına göreceli olarak daha rahat denge sağlanabilen, çocuklar ve başlangıç seviyesindekiler için de daha uygun bir su sporudur.

Knee Board çeşitleri nelerdir?

Knee board nasıl yapacağınıza ve bu spordan ne beklediğinize göre değişiklik gösteren bir su sporudur. Knee board ve su sporları ile ilgili ekipmanları bu kriterlere göre seçebilirsiniz. Knee board’unuzu seçerken gözden geçirmeniz gereken kriterlere bir göz atalım:

– Eğlence İçin Knee Board: Amacınız sıcak havalarda serinlerken eğlenmek ve bu sporu eğlence için yapmak ise Roto Molded tipi (dönüşe uygun şekillendirilmiş) board en iyisidir. Bu tip knee board’lar, daha geniş, yumuşak materyalden yapılır ve başlangıç için en uygun olanlardır. Dönüşler için gerekli dengeyi daha rahat sağlayabilirsiniz. Eğlence için olan knee board modellerinin yüksekliği daha azdır ve daha hafiflerdir. Bu da dalgaya gömülmenizi engeller. Bazı roto molded board’lar dönüşler için tasarımlarına yüzgeçler eklerler. Bu tip board’lar daha profesyonel olanlara göre daha uygun fiyatlıdır.

– Yarışma için Knee Board: Yüksek performans için yapılan bu tip knee board’ların daha ince ve uzun yapıları, daha keskin kenar ve köşeleri vardır. Hızlı dönüşler ve atlamalar için daha uygunlardır. Bu tipler, suda daha yukarıda durur, bu sayede daha az batar, daha çok zıplarlar ve derin suda daha hızlı gidebilirler.

Bunu da okuyun: Paddle Board Yapmak İsteyenlere Tüyolar
Yaz aylarının en keyifli su sporlarından biri olan paddle board, yani kürek sörfünün tadını çıkarmak isteyenler bu rehberimize göz atmalı!

Knee Board nasıl seçilir?

– Knee board’ların evrensel boy olanları daha kullanışlıdır. Böylece çocuklar da büyükler de kullanılabilir.

– Knee board’larda kullanılan materyal su kayaklarında kullanılana benzer olmalıdır. Genelde fiberglass veya graphite-fiberglass materyal içerisinde polyurethane veya köpük sıkıştırmalı materyal kullanılır. Profesyonel seçenekleri tercih edenler board’larının graphite-fiberglass olmasına dikkat etmelidir.

– Knee board’unuzun sallaması da en az board materyali kadar önemlidir. Sallama denilen kısım, basitçe knee board’un altındaki kavisli çıkma kısma verilen isimdir. Sallama yönlendirmeyi, dengeyi ve hızı kontrole yarar. Sallama uzunluğa göre sayılarla ölçülür. Sallamada yüksek sayı daha kolay kullanımlı bir knee board demek, az sayı ise daha hızlı bir board demektir. Ortalama bir knee board için sallama uzunluğu 5-6 cm civarındadır.

– Knee board için diğer önemli ekipman ise taşıma ipidir. Bu ip tekneye bağlanarak knee board’a uzanır, sürücü bu ipin ucundaki kısmı tutarak knee board’un taşınmasını sağlar.

– Knee board, kendinden yüzgeçli değilse eklenebilir yüzgeçler ile desteklenebilir. Nasıl bir performans beklediğinize göre yüzgeç seçimi yapabilirsiniz.

– Daha iyi manevra kabiliyeti ve esnekliği için diz kayışı (knee pads) da kullanabilirsiniz.