Kaykaya Başlayanlar İçin 4 Tüyo

Kaykaya Başlayanlar İçin 4 Tüyo

1744

Bahar ayları yüzünü göstermeye başladı. Açık havada yapılacak spor ve aktiviteler de gündemimize gelmeye başladı. Peki içinizde kaykaya başlamak isteyenler var mı? O zaman skateboard, nam-ı diğer kaykaya giriş için bilmeniz gereken soruların yanıtlarına göz atın.

Nasıl bir kaykay modeli ile başlamalı?

Öncelikle kaykaya yeni başlayanlar ekipmanı daha yakından tanımalı. Dünyaca ünlü markaların kaykay modelleri ve ihtiyacınız olacak kaykay ekipmanları bütçenize ve kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterecektir. Biz sizlerle belli başlı teknik bilgileri paylaşacağız, size de kendiniz için en uygun kaykay ekipmanlarını bulmak kalacak!

Kaykay tahtası için farklı seçenekler arasından sizin için en uygununu bulmanızda fayda var. Başlangıç aşaması için ortalama tahta eni ölçülerine, yani 7.75 – 7.8 – 7.9’a yönelebilirsiniz. 8.0 ve üzeri kaykay tahtalarının kontrolü daha kolay olsa da, flip ve basamak atlama gibi performanslarda yorucu olabilecektir. 7.5 – 7.6 – 7.7 gibi dar ölçüler ise daha hızlı flip yapmanızı sağlayacak ama daha iyi bir sürüş bilgisi gerektirecektir.

Kaykayın tekerleklere bağlanan kısmı olan truck’lar da seçim yaparken önemli rol oynar. Genelde yükseklik olarak Low (düşük), Mid (orta), High (yüksek) ve genişlik olarak da 129 mm, 139 mm,149 mm çeşitleri tercih edilmektedir. Düşük ve orta seviyede truck’lar daha çok sokak stili, yüksek seviyede truck’lar ise daha çok rampa stilinde kullanılır.

Kaykay tekerleği de bu spora başlamak isteyenlerin bilmesi gereken detaylar arasında. Profesyonel kaykay tekerlekleri genelde kauçuk ve sert plastik karışımından oluşur. Tekerleklerin sertlik derecesi 99A gibi rakam ve harflerle belirtilir; rakam değerinin artması tekerleğin sertleştiğini ifade eder. Tekerleğin sertliği arttıkça da slide, yani zemin üzerinde kayma kabiliyeti artış gösterir.

Bunu da okuyun: Patene Başlama Rehberi
Artık havaların ısınmasıyla birlikte rollerblade’lerinizi giyip sahilde, parkta bir tura çıkabilirsiniz

Kaykay ayakkabısı nasıl olmalı?

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sizin için en doğru kaykay ayakkabısı seçimidir. Eğer sizin da aklınızda kaykay ayakkabısı nasıl seçilir sorusu varsa, sizin için birkaç önerimiz olacak. Öncelikle doğru ayakkabıyı seçmek tüm kontrolünüzü ve performansınızı etkileyecektir, dolayısıyla bu konuyu hafife almamakta fayda var.

Dünyaca ünlü markaların kaykay için özel üretilmiş spor ayakkabı modellerinden ayağınıza en rahat hissettireni bulun. Ayakkabının ayağınızı ne sıkması ne de çok bol olması gerekir. Kaykay ayakkabısı giyerken dikkat etmeniz gereken şey tokalarını fazla sıkmamaktır, çünkü birkaç kez kaydıktan sonra ayaklarınızın şişme ihtimali vardır. Spor sonrasında ayakkabınızın içliklerini çıkarıp havalandırmanız da dikkat etmeniz gereken diğer bir detaydır.

En iyi kaykay pistleri nerede?

Elbette ki kaykaya başlama konusunda bilinmesi gereken oldukça fazla bilgi var. Ama pratik bunların başında geliyor. Türkiye’deki belli başlı kaykay pistleri bu denemeleri yapmanız ve sizin gibi kaykay yapan insanlarla birebir iletişim kurmanız için en ideal yerler.

Sizin için önereceğimiz birkaç adres arasında İstanbul için Barbaros Bulvarı, Maçka Parkı, Halkalı Skate Park, Caddebostan sahili, Yeşilköy sahili, Pendik Skate Park, Zeytinburnu Skate Park, Avcılar Skate Park, Ataköy sokakları var. Diğer şehirlerde de İzmir için Bostanlı Skate Park, Manisa için Merkez Valilik Önü, Tekirdağ için Çorlu Skatepark, Sakarya için Kent Meydanı, Eskişehir için Vilayet Meydanı, Bolu için Skatepark, Bursa için Atatürk Heykeli, Antalya için Karaoğlan Parkı, Ankara için Atatürk Meydanı yer alıyor.

Kaykay kültürü olmadan olmaz

Kaykay yapacaksanız önce işin hikayenizi bilmeniz ve kültürünü taşımaya başlamanız önemli! 70’li yılların başında Kaliforniya’da doğan kaykay akımı, hava şartlarının sörf için uygun olmadığı zamanlarda gençlerin tekerlekleri tahta bloklara monte ederek kaykayı icat etmesi ile başladı. 80’li yıllarda ise efsanevi kaykaycı Tony Hawk bu spor dalını unutulmaz hareketleri ile tüm dünyaya duyurdu. Ve son yüzyılda vertsyle ve streetstyle olmak üzere iki ayrı tarzı ile kaykay, bir kez yapanın asla vazgeçemediği bir tutku haline dönüştü.