Kamp Mutfağının Olmazsa Olmazları

Kamp Mutfağının Olmazsa Olmazları

1658
main

Çadırınız, matınız ve uyku tulumunuz hazır. Rotanız da belli. Peki ya ne yiyeceğiniz? Gerçek bir kampçının mutfak malzemeleri olmazsa olmaz. Belki de hiçbir yerde tadını yakalayamayacağınız yemeklerle kamp deneyiminize lezzet katmak için hangi malzemelere sahip olmanız gerektiğini biliyor muydunuz? İşte kamp mutfağı için olmazsa olmaz malzemeler.

Kamp ocağı

Kampınızdaki ortama ve ihtiyaçlarınıza göre sizin için en doğru kamp ocağını bulun. Eğer yanınızda yakıt taşıyamayacak ve yakıt olarak dal parçaları ve çalı çırpı kullanacaksanız odun ocakları tam size göre. Yakıt olarak ispirto ya da kolonya kullanacaksanız basınçsız sıvı ocakları yani alkol ocakları sizin ideal tercihiniz olmalı. Eğer yakıt olarak yanınızda bütan, propan, lpg taşıyabilecekseniz kartuşlu gaz ocakları sizin listenizde olmalı.

Tencere seti ve tava

Sıcak su, her kampın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri. Gerek yapacağınız birçok tencere yemeği, gerekse kahve ya da çay keyfiniz için gerekli olacak sıcak suyu elde etmek için kampa uygun tencere setlerinden yanınızda olması gerekir. Ateşte pişireceğiniz harika et yemekleri için ise ızgara telleri ve tavaları olmazsa olmaz bir diğer ürün.

Bunu da okuyun: 5 Adımda Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?
Doğanın zorlu koşullarına karşı sağlam durabilmek için bazı önlemler almakta fayda var. En önemlisi de kendiniz için doğru bir çadır seçmek!

Kibrit veya çakmak

Tabii bunca ateşi yakabilmek için en önemli ihtiyaç çakmak ya da kibrit. Dolayısıyla kamp mutfağı için çantanızı hazırlarken bu minik detayı atlamayın!

Sofra ürünleri

Yemeklerinizi yaparken de yerken de ihtiyacınız olacak tabak, çatal, bıçak ve kaşıkları unutmamanızda fayda var. İster tek kullanımlık çatal-bıçaklardan ve kağıt tabaklardan alın, ister kamp mutfağınıza yatırım yapmak üzere yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir plastik çatal-bıçaklardan ve emaye tabaklardan alın. Tabii ki içeceklerinizi sıcak ya da soğuk tutmak üzere mataralar ve termoslar; içeceklerinizi keyifle içmek üzere mug’lar ve bardaklar da kamp mutfağının olmazsa olmazları arasında.

Baharat ve yağ

Yemeklerinize lezzet katacak yağ ve baharatlar gibi detayları da atlamamakta fayda var. Elbette kocaman şişe ve kavanozları yanınızda taşıyamazsınız, ama bu konuda size pratik bir önerimiz var. İlaç ya da lens kutusu gibi ürünleri kamplarınızda tuzluk, karabiberlik ve baharatlık olarak değerlendirin. Küçük cam sprey kutularınıza zeytinyağınızı koyarak pratik bir yağlık yaratın.

Alüminyum folyo

Harika bir kamp menüsü için ateşin korunda saatlerce pişmiş bir patates kumpir ya da kendi buharında pişmiş bir balık şiş kulağa nasıl geliyor? İştahınız kabarıyorsa kamp mutfağı listenize bir de alüminyum folyo eklemeyi unutmayın!

Bunu da okuyun: Kamp Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta
Seyahatleriniz için kendinize yeni bir sırt çantası almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken 3 temel özellik bulunuyor.

Buz çantası

Pişirme konusu tamam. Fakat soğuk kalması gereken içecekleriniz, meyveleriniz ve diğer yiyecekleriniz için ne yapmalı? Yanınızda mutlaka buz çantaları bulunmalı! Neredeyse buzdolabı kadar etkili olabilecek akıllı teknolojilere sahip taşınabilir buzluklar özellikle her yaz kampçısının olmazsa olmazı.

Temizlik zamanı

Bunca yemek pişti, yiyecekleriniz bitti. Şimdi sırada tencerelerinizi ve tek kullanımlık değilse tabak, çatal ve bıçaklarınızı yıkamak var. İşte bu detayı da atlamamak gerekiyor ve yanınızda mutlaka peçete, ıslak mendil, doğaya zarar verecek kimyasallar içermeyecek sabunlu temizlik ürünlerinden bulunmasında fayda oluyor.