Alışveriş Rehberi: Scooter Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alışveriş Rehberi: Scooter Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

9712
main

Haftasonları parklarda, yazın tatilde ve şehirde hem eğlenerek kullanabileceğiniz bir ulaşım taşıtı, hem de spor olarak yapabileceğiniz bir aktivite olan kick scooter’ları merak ediyorsanız bu yazımızı dikkatle okuyun!

Yer uzantısına paralel bir board, bu board’un önünde ve arkasında bir veya daha fazla tekerlek, ön ucunda bisiklettekine benzeyen bir direksiyon barındıran motorsuz ulaşım aletine kick scooter deniliyor. Tek ayakla üzerine çıktıktan sonra diğer ayakla iterek hız kazanan aracın kontrolü el direksiyonuyla sağlanıyor. Kick scooter 2-3 yaşından başlayarak her yaş grubuna uygun bir taşıt olmakla beraber taşınması kolay, yer kaplamayan ergonomisiyle araba bagajına da girebiliyor, toplu taşımaya da binebiliyor ve ofis çalışanları için dahi kısa mesafelerde kullanım kolaylığı sağlıyor. Sürmesi eğlendirici kick scooter, özellikle çocuklar için denge kontrolü ve sürüş yeteneklerini geliştirici olarak tavsiye edilen bir araç. Daha önce mutlaka bir yerlerde karşılaşmış olduğunuz bu taşıtı çocuğunuz veya kendiniz için kullanmak istiyorsanız öncelikle doğru scooter modelini seçmekle işe başlayın!

Scooter’ınız kullanma amacınıza ve kullanan kişiye göre farklılık gösterir. Genel olarak tekerlek büyüklüğü, board uzunluk ve genişliği, süspansiyon seçeneği, direksiyon yüksekliği ve genişliği önemli faktörlerdir. Kriterleri vermesi bizden, kendi istek ve beklentilerinize göre değerlendirmesi sizden.

Scooter tekerlek sayısı ne kadar olmalı?

Genel olarak tekerleklerin sayısı azaldıkça sürüş zorluğu artıyor. Ön kısmında birden fazla tekerlek olan scooter modelleri daha kolay denge demektir. Dolayısıyla bu modeller genelde küçük yaşta başlayanlar için tercih ediliyor. Önde iki tekerlek ve arkada tek tekerlek kombinasyonları olarak geçiyorlar. Daha yaygın modeller ise önde tek tekerlek olanlar. Arkada board’u ikiye ayıranlar veya arkada iki tekerlekli olanlar biraz daha ustalaşmış sürücüler için. En klasik modeller ise önde ve arkada birer taneden iki tekerlekli modeller. Bunlar da genelde sürüş dengesini kazanmış olan sürücüler için kullanılıyor.

Scooter’ın ve tekerleğinin büyüklüğü ne kadar olmalı?

Büyük tekerlekli scooter modelleri (180,200,230 mm) uzun mesafede daha iyi sürüş yaparken çarpma etkilerini aza indirger, kasis ve kıvrımları daha rahat alır, genelde daha geniş board taşırlar. Bu avantajların yanı sıra taşımak için daha ağırdırlar (4.5-6 kg arası), yoğun trafikte daha zor geçerler ve daha geniş açıyla dönüş kabiliyetleri azalır.

Küçük tekerlekli scooter modelleri (100-145 mm) ise daha kolay hızlanıp yavaşlarlar ve daha kolay taşınırlar (4 kg altı). Ancak daha çok titreşim hissederler ve gövdeleri daha ufaktır.

Scooter board büyüklük ve genişliği konusunda ise büyük board’lu kick scooter modelleri biniş ve iniş açısından rahattır. Üzerinde rahatça ağırlığınızı verebilir, ayak pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Küçük board’lu scooter’lar ise daha az yer kaplarlar, daha hafiflerdir, hızlanmak ve yavaşlamak daha kolay, dönüşler daha hızlıdır.

Kick scooter board’unuz yerden ne kadar yüksekte ise scooter’ı itmeniz o kadar kolay olur ancak denge açısından daha çok zorluk çekersiniz.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: Elektrikli Kaykaylar
Yollarda uçarcasına ilerlemeye ne dersiniz? Elektrikli kaykaylar bu hayalinizi gerçekleştirmek üzere hazırlar. Peki bu elektrikli kaykayları satın alırken nelere dikkat etmeli? Hoverboard’ları nasıl kullanmalı? Detaylar bu yazımızda!

Scooter’larda süspansiyon ve fren özellikleri

Süspansiyon tercihi size kalmış. Süspansiyon özellikle kasisli ve kırık yollarda çarpmaları hafifletirken, scooter’ı ağırlaştırır ve daha komplike (daha çok teknik bakım ve arıza) hale getirir. Uzun ve zorlu yollarda avantaj olurken, scooter’ın elde taşındığı ve kısa mesafelerde daha avantajsız olabilirler.

Scooterlar’ın fren sistemi daha çok direkt arka tekerlek üzerindeki ayakla kullanılan ayak frenidir. Nadiren el fren sistemli scooter modelleri de üretilmektedir ancak çok hız yapmıyorsanız scooter’ınızı ağırlaştırmamak ve komplike hale getirmemek adına el freni tercih edilmez.

Katlanabilir scooter modelleri ve gerekli ekipmanlar

Taşıma açısından elde taşıyorsanız veya sınırlı alanınız varsa katlanabilir kilitli scooter modelleri pahalı gibi gözükse de uzun vadede, verilecek farka değecektir. Katlama yerinde kullanılan materyal ve kilit sistemi özellikle kontrol edilmelidir, sık kullanımda esneyen kilitler tercih edilmemelidir.

Scooter için gereken diğer ekipmanlar konusunda ise başlangıç için kask ve kaymayan ayakkabılar olmazsa olmazlardır. Sonraki aşamada eldivenler, dizlik ve dirseklikler ile rüzgarlıklar kullanılabilir.

İlgili Yazılar