Alışveriş Rehberi: Koşu Bantları

Alışveriş Rehberi: Koşu Bantları

1231
main

Evinize koşu bandı almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Artık birbirinden akıllı ve farklı teknolojik özelliklere sahip onlarca markanın onlarca farklı koşu bandı modelleri var. Seçim yapmadan öcne bu yazımızı mutlaka okuyun!

Havanın elverişli olması veya spor salonu üyelik fiyatları gibi bahaneleri bir yana bırakarak dışarıda şartlar ne olursa olsun her daim sporunu yapıp, dinç ve sağlıklı kalmak isteyenlerin ilk düşüneceği ekipman koşu bantlarıdır.Bu yazımızda koşu bandı almak isteyenlere hem çok fazla israf etmeden hem de uzun vadeli ve sürekli kullanabilecekleri, isteklerine uygun koşu bandı satın almanın yollarını gösteriyoruz!

Koşu bandı nedir? Koşu bandı çeşitleri nelerdir?

Özellikle kapalı mekanlarda spor yapmak için tasarlanmış, ayaklarla bastığınız ve koşu ve yürüyüş hareketi yapabildiğiniz kayan bir platforma ev sahipliği yapan spor aletidir. Sadece kinetik hareketle çalışan, tutacaklar ve ayak bantları olan ilkel koşu bantları olduğu kadar, koşarken nabzınızı ölçen, ekranında size özel koşu setleri belirleyen, su içmenizi hatırlatan bilgisayar beyinli komplike koşu bantları da mevcuttur. Bu aletler üzerinde vücudunuzu bir noktadan ötekine taşımadan gitme hareketi yapmak, yürümek, koşmak ve daha fazla spor ve egzersiz yapmak mümkündür.

Koşu bandı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Koşu bandı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında bandın ağırlık kapasitesi, bant alan genişliği, zemin esnekliği, eğimi (eğimli olup olmadığı), ses seviyesi (çalışırken çıkarttığı ses), güvenlik, satış sonrası teknik hizmeti, çok amaçlılığı (multifonksiyonel) ve tabii ki bütçesi gelmektedir. Başlıca saydığımız özelliklerin gereklilikleri ise şunlardır:

Koşu bandının ağırlık kapasitesi kullanıcının ağırlığından mutlaka fazla olmalıdır. Bant alan genişliğinde ise 75 kilo üzeri kullanıcılar için en az 40 cm, 100 kilo üzeri için en az 45 cm band alanı genişliği önerilir.

Zemin esnekliği açısından genel olarak son yıllarda esnek zeminler sağlık açısından daha çok tavsiye edilir. Koşu bandınızı ayakkabısız kullanmak isterseniz, kullanıcılar arasında yaşlı, omurilik zaafiyatı bulunanlar varsa mutlaka en esnek zeminli bandı tercih edilmesi gerekir.

Eğim konusunda, eğimsiz koşu bantları yanısıra otomatik eğimli, manuel eğimli, kontrol eğimli gibi farklı koşu bantları bulmak mümkündür. Amacınız düz koşu dışında kalori yakmak , kas kazanmak ise eğimli koşu bandı almanızı öneririz. Bütçesi açısından bakıldığında eğimsiz bantlar daha ucuz gibi gözükse de basit yürüyüşler ve düz koşuların dışında çıkmak açısından eğim önemli görünüyor.

Ses seviyesi ise belki sizden çok çevreniz ve komşularınız için önemli. Koşu bandınızın koşarken ne kadar ses çıkarttığını mutlaka kontrol edin, evdekileri ve komşuları rahatsız etmeyin.

Güvenlik açısından koşu bandı gayet güvenli gözükse de, spor salonu yaralanmalarının ilk beşine koşu bandı giriyor. Kablolu kilidi olan bir model tercih ederseniz, beklenmedik bir olayda bandın otomatik kapanması devreye girecektir, böylece yara almadan kurtulursunuz.

Satış sonrası teknik destek oldukça önemlidir, keza koskoca aleti tutup da arabaya koyup götüremeyebilirsiniz, o bakımdan her hangi bir durumda garantisine arka çıkan bir ürün tercih etmelisiniz.

Çok amaçlı koşu bantları ana görevi koşu platform sağlamak olmasının yanında ek olarak da bisiklet aleti, mekik ve barfiks platformu, ağırlık ve kuvvet ünitesi gibi farklı spor fonksiyonları, multimedya (tv, ekran, mp3, internet vb.) özellikleri bulunan koşu bantlarıdır. Yeni nesil bazı bantlarda bu özellikler sayesinde tüm vücudunuzu çalıştıracak sporu yaparken, sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, üzerine bir de koşu bantınıza masaj yaptırabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Kettlebell ile Yapabileceğiniz 5 Güçlendirme Egzersizi

Kusursuz bir güç antrenmanı sunan kettlbell’ler ile evde yapacağınız egzersizler sayesinde sımsıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Nasıl mı? Bu yazımıza mutlaka göz atın.

İyi sporlar, iyi alışverişler!

İlgili Yazılar