Otomobil Yıkarken Yapılan 8 Hata

Otomobil Yıkarken Yapılan 8 Hata

8659
main

Otomobillerimizin içini dışını güzelce temizlemek biz tutkunlar için en keyifli hafta sonu aktivitelerinden biri. Peki, bu işi doğru yaptığımızdan emin miyiz?

İsterseniz otomobil yıkarken yapılan hatalara bir göz gezdirelim. Otomobilinizi direk güneş ışığında yıkamamaktan kova kullanımlarına, lastiklerden bardaklıklara, paspasların bakımından doğru su kullanımına; işte karşınızda otomobil yıkarken dikkat etmeniz gerekenler!

1. Otomobili direkt güneş ışığı altında yıkamayın

Direkt güneş ışığı, denizden çıktığınızda vücudunuzu hemen kuruttuğu gibi yıkanmış bir otomobili de hemen kurutur, fakat bu işi biraz fazla hızlı yapar. Islak bir otomobil süratli bir şekilde kuruduğunda boya üzerinde su lekeleri oluşur ve bu lekeler zamanla kalıcı hale gelmeye başlar. Sabah ya da akşamüstü, yani güneş ışığının dik bir şekilde gelmediği vakitler otomobil yıkamak için en iyi vakitlerdir.

2. Otomobilinizi yıkarken bir tane kova kullanmayın

Kova sayısını ikiye çıkarın, yani otomobilinizi çift kova yöntemi ile yıkayın. Bir kova köpüklü su için, diğeri de süngeri durulamak için. Eğer süngeri tek kovada hem ıslatıp hem durularsanız sünger üzerine yapışan kir ve toz parçacıklarıyla otomobilinizi çizebilirsiniz. Bu çizikler hemen göze görünmeyip sadece direkt ışık altında belli olurlar ve daha kötüsü, zaman geçtikçe göze de batmaya başlarlar!

3. Otomobilinizi yukarıdan aşağıya doğru yıkayın

Otomobilinizi aşağıdan yukarıya ya da sağdan sola doğru rastgele hareketlerle yıkamak pek de iyi bir şey değil. Mantık basit; toz ve kirlerin aşağıya akmasını sağlamalısınız, böylece otomobilinizin boyasını olası çizilmelerden koruyabilirsiniz.

4. Lastikleri temizlemeyi unutmayın

Lastikler tabi ki de bir otomobilin en kirli yeri; kim bilir yolda nelerin üstünden yuvarlanıp gidiyorlar! Bu yüzden lastikleri temizlemek de oldukça önemli. Dönen parçalar oldukları için lastiklere bulaşan pislikler lastiklerin etrafındaki bölgelere de kolaylıkla sıçrayabilir.

5. Silme aşamasında suyu kapatmayı unutmayın!

Tıpkı dişlerinizi fırçalarken yaptığınız gibi, suyla işiniz yokken kapatmayı unutmayın. İsrafa lüzum yok!

6. Bardaklık ve eşya gözlerini görmezden gelmeyin

Otomobilinizin içindeki bardaklık içeceğinizi tutarak harika bir görev üstleniyor olabilir, ancak düzenli bir şekilde temizlenmediğinde bardaklıkların yapış yapış birer bakteri yuvasına dönüşmeleri çok kolay! Ilık sabunlu suyla kolayca dezenfekte edebilirsiniz. Bazı otomobillerin bardaklıkları çıkarılabiliyor, bu durumda bulaşık makinesinde bile yıkayabilirsiniz. Aynı şekilde diğer eşya gözleri de hızlı bir şekilde ve fazlaca kirlenen noktalar, onları da unutmayın.

7. Otomobil kurumadan camları açmayın

Otomobilinizin tamamen kurumasının 2-3 saati bulabileceğini biliyor muydunuz? Çoğu insan bunu bilmez ve otomobilini yıkadıktan hemen sonra camları açar. Bu da camlar üzerinde su izlerinin oluşmasına sebep olur, hatta camda kalan su birikintileri henüz kurumuş gövdeye akarak orada da iz yapar. Sabırlı olun ve bir sonraki yıkamadan sonra birkaç saat otomobilinizi kurumaya bırakın!

8. Paspasları da temizleyin

Paspaslar ayakkabınızın taşıdığı kiri barındıran, otomobilin içindeki en pis yerlerden biridir. Paspasları temizlemek için önce detaylıca süpürün, sonrasında kir sökücü malzemelerle temizleyin. Gerekirse fırça da kullanın, sonra da kurumaya bırakın.

İlgili Yazılar