Motosikletle Uzun Yol Yapacaklara Tavsiyeler

Motosikletle Uzun Yol Yapacaklara Tavsiyeler

3025
main

Bu yaz tatil planlarını motosiklet yolculuklarıyla planlayanlar bu yazımıza göz atmadan yola çıkmasın! İşte motosikletle uzun yol yapacaklara tavsiyeler…

Bitmek bilmeyen bir kış sezonunu güneşli günlerle birlikte nihayet geride bırakıyoruz. Kış ayları boyunca yaz geldiğinde kendimizi uçsuz bucaksız yollara vurmak için planlar yaptık durduk. Kimimiz planları dahilinde motosikletini değiştirdi, kimimiz yeni ekipmanlar aldı, kimimiz fazla fazla mesaiye kaldı ve her gece yorgun argın yastığa başını koyduğunda yazın yapacağı yolların, döneceği virajların düşlerini kurarak uykuya daldı. Ve artık düşlerin gerçek olmasına az kaldı. Öncelikle gelin nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir bakalım ne dersiniz?

Uzun yola çıkarken bunlara dikkat edin

1. Öncelikle gideceğimiz yolun güzergahını alternatifler oluşturacak şekilde belirleyelim. Hava şartlarını göz önüne alarak ve gideceğimiz zamana uygun olarak motosikletimizin bakımlarını eksiksiz bir şekilde yaptırmaya özen gösterelim.

2. Her ne olursa olsun gideceğimiz yere hızlıca ulaşmamız neredeyse imkansız, mutlaka trafik durumunu göz önünde bulundurmamız gerek.

3. Motosikletimizin veya çantalarımızın bir yerine mutlaka bir ilk yardım çantası yerleştirelim.

Uzun yola çıkarken bunları yanınızdan eksik etmeyin

Lastik tamir kiti

Uzun yola çıktığımızda en çok can sıkan durumların başında hiç şüphesiz lastiğimizin patlaması gelir. Çözümü oldukça çok kolay; edineceğiniz bir fitil atma kiti işinizi görecektir

Kulak tıkacı

Uzun yola çıktığımızda canımızı sıkan durumlardan bir diğeri de baş ağrısıdır. Kaskın içinde maruz kaldığımız egzoz ve rüzgar sesi zamanla başımızı ağrıtabilir. Uzun yola çıkıyorsak kulak tıkacı kullanmakta büyük fayda var.

Yağmurluk

Uzun yolculukların olmazsa olmazı yağmurluk. Mevsim ne olursa olsun hava durumuna pek güvenmeyip mutlaka tedbirinizi alın.

Şeffaf vizör

Gündüz renkli vizör kullanıyorsanız mutlaka yanınıza mutlaka bir tane de şeffaf vizör alın. Olur da gece yolculuk yapmak zorunda kalırsanız önünüzü çok daha iyi görmenizi ve bu sayede daha güvenli sürüşler yapmanızı sağlayacak.

Powerbank

Devir teknoloji devri, artık her şey bir tıkla cebimizde. Yolculuğunuz sırasında ara sıra telefonunuzdan GPS kontrolü yaparken şarjınızın bittiğini düşünelim. Tam bir kabus olurdu değil mi? Bu tip kötü durumlarla karşı karşıya kalmamak için yanınıza bir adet powerbank almayı ihmal etmeyin.

İlgili Yazılar