Lastiklerinizi Saklarken Aklınızda Olması Gereken 7 İpucu

Lastiklerinizi Saklarken Aklınızda Olması Gereken 7 İpucu

2989
main

Yıl içerisinde kış lastiği, dört mevsim lastikler ya da yarış lastikleri gibi birden fazla set lastik kullanıyorsanız, boşta kalan set ya da setlerinizi saklarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Küçük ipuçlarımızı aklınızda bulundurarak lastiklerinizin ömrünü uzatabilir ve uzun vadede doğabilecek masraflardan kaçınabilirsiniz.

1. Temiz tutun!

Normal kullanım sonrası lastiklerin üzerinde balata tozundan yoldaki çamura birçok kir birikir. Bu kir uzun süre temizlenmediğinde lastiğe zarar vermeye başlar. Lastiklerinizi su ve sabun kullanarak yıkayabilirsiniz; eğer jant üzerinde takılı bir şekilde saklayacaksanız jantlarınızı da temizlemenizi öneririz. Saklamadan önce temizlenmiş lastiklerinizin tamamen kurumasını bekleyin ve asla lastik parlatıcı ürünler uygulayarak saklamayın.

2. Sarıp sarmalayın!

Lastiklerinizi temizleyip kuruttuktan sonra, battal boy çöp poşeti gibi geniş poşetlerle sarabilirsiniz. Bantlamadan önce kullandığınız poşetin içindeki havayı boşaltabildiğiniz kadar boşaltın, hatta biraz daha ileri gidip elektrik süpürgesiyle içerde kalan havayı çekebilirsiniz!

3. Dik tutun!

Lastikleri saklamanın en iyi yöntemi onları dik bir şekilde tutmaktır, bu sayede lastiklerinize daha az yük binecektir. Üst üste de koyabilirsiniz, fakat fazla sayıda lastik üst üste binince lastikten ‘kule’nizin yıkılma riski doğabilir! Daha kötüsü, altlarda kalan lastiklerde şekil bozukluğu yaşayabilirsiniz. Fakat eğer lastiklerinizi jantlarıyla birlikte saklıyorsanız, asla dik tutmamalısınız; jantın ağırlığı lastiklerinize fazla baskı uygulayacaktır.

4. Asmak ya da asmamak?

Lastiklerinizi jantlarıyla birlikte saklayacaksanız en iyi yöntem onları bir askıya asmaktır. Fakat jantsız halde lastiklerinizi asmamalısınız; zamanla şekil bozukluğu ve deformasyonlar kaçınılmaz olacaktır.

5. Lastik saklama brandaları

Lastik saklama brandaları derli toplu bir biçimde dört lastiğinizi de içine koyabileceğiniz ve lastiklerinizi kolayca taşımanıza imkân veren çözümler. Fakat içerisindeki havayı alamayacağınız için lastiklerinizi atmosferin etkilerinden korumayacak. Yine de kolaylık açısından lastik brandası kullanabilirsiniz fakat lastiklerinizi, 2. Maddede belirttiğimiz gibi, poşetlere sarıp poşetteki havayı alın, sonra brandaya koyun!

6. Güneş ışığından koruyun

Lastikleriniz, tıpkı cildiniz gibi uzun süre direkt gün ışığına maruz kalmamalı. Lastikler siyah olduğundan tüm güneş ışığını emer ve durdukları yerde kısa sürede yüksek ısılara ulaşır. Yüksek ısı ve güneş ışığındaki ultraviyole ışınlar lastiğinizin hamuruna ciddi zarar verecektir.

7. Serin ve kuru ortamda saklayın

Lastiklerinizi depolamak için muhakkak serin ve kuru ortamlar seçin: Evinizin bodrumu ya da iklimlendirme kontrollü bir garaj bu iş için ideal ortamlardır. Lastiklerinizi açık havada, çok sıcak, soğuk ya da nemli ortamlarda saklamaktan ise kaçınmalısınız.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar