Otomobil Kullanmak İçin En Keyifli Yollar

Otomobil Kullanmak İçin En Keyifli Yollar

1595
main

Keyifli bir yol önemlidir; günlük koşturmacanızın içinde boğulmuşken bir anda aslında sessiz sedasız olduğu yerde bekleyen destansı manzaraları, yeryüzünün inişli çıkışlı ve kıvrımlı şeklini fark etmenizi sağlar. Otomobil kullanmanın da şüphesiz en heyecanlı ve eğlenceli hali, trafikte dur-kalk ile geçen saatlerden ziyade böyle yollarda yapılan sürüşler. Listemizdeki yolları bir yere not edin; belli mi olur, belki bir gün yolunuz düşer!

1- Erciyes Dağı yolu

Erciyes Dağı’nın eteklerinden başlayıp kayak merkezine kadar giden yol ikisi gidiş ikisi geliş dört şeritli. Dört şeritli ve devasa, fakat virajları herhangi bir dağ yolu kadar kıvrımlı ve eğlenceli! Karla kaplı eteklerden kıvrılarak ilerleyen yolda manzaranın keyfine vararak süzülmek de en az otomobilinizle küçük yaramazlıklar yapmak kadar keyifli!

2- Uçmakdere yolu

Fotoğraf: Bizevdeyokuz.com

Tekirdağ’daki bu meşhur güzergahı motosiklet tutkunu olup da bilmeyen pek yoktur. Çoğu insan için tehlikeli sayılabilecek bu yol, otomobil ve motosiklet sevdalılarının sürüş keyfini doruklarında yaşamaları için biçilmiş kaftan. Çoğu virajı kör olduğu için dikkat gerektiren bir güzergah; fakat işin eğlencesi ve heyecanı tam da burada! Adrenaline doyduktan sonra etrafınıza biraz göz atın; manzarası da saatlerce sıkılmayacağınız cinsten!

3- Stelvio Geçidi

Uluslararası otomotiv basını tarafından defalarca ‘en iyi sürüş yolu’ olarak adlandırılan Stelvio yolu, İtalya ile İsviçre Alpleri arasında bir geçit. Dar yapısı ve sayısız ‘hairpin’ virajlarıyla pek eşi olmayan, kendine has bir güzergah. İsviçre tarafında dar virajlar çoğunluktayken, İtalya’ya yaklaşan kısımda virajlar biraz daha genişliyor ve süratleniyor. Basında ismi çok geçtiği için son zamanlarda trafiğin biraz yoğun olduğu bilinse de, sırf Alplerin manzarası için bile gidilip görülmesi gereken bir yer!

4- Transfagarasan Otoyolu

Romanya’da 1974 yılında Nicolae Ceauşescu tarafından yaptırılan bu ‘otoyol’, Fagaraş dağlarını birçok tünel, köprü ve viyadük yardımıyla aşmanızı sağlıyor. Bunu yaparken de virajlarıyla ve enfes manzarasıyla sizi sürüş keyfinin doruklarına çıkarmaktan hiç çekinmiyor!

BONUS: İstanbul/Avrupa Boğaz şeridi!

Kabul, İtalya’ya ya da Romanya’ya otomobille seyahat her an mümkün olmayabilir. İstanbulda yaşıyorsanız, çok basit ama etkili bir önerimiz var: Boğaz şeridi! Belki defalarca geçtiniz, ama otomobil kullanmayı seviyorsanız bir sefer de etrafta kimse yokken geçmeyi deneyin. Hatta plan şöyle olabilir: Bir yaz sabahı biraz erkence (!) kalkıp Rumeli Feneri’nde gündoğumunu izleyin. Ormanın içinden kıvrılan yolu takip edip Sarıyer’e inin, Boğaz’ın sakin ve kimsesiz halinin keyfini çıkararak devam edin. Hemen yanınızda İstanbul’un görkemli yalıları ve birkaç metre yakınınızdaki İstanbul Boğazı, şehrin doğal şekliyle kıvrılan virajlara eşlik edecek. Direksiyon başında vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, gündelik hayatınızda ezbere bildiğiniz bu rota, sabahın ilk saatlerindeki kimsesiz haliyle çok hoşunuza gidecek!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar