Kask Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kask Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3748
main

Motosiklet kaskı seçerken nelere dikkat etmeli? Rahatlık mı güvenlik mi? Kaskların ömrü ne kadardır? Açık ve kapalı kaskların farkları nelerdir? Hepsinin yanıtları burada!

Motosiklet kaskı satın alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bu yazımızda da motosiklet kaskı satın alırken dikkat etmeniz gereken etmenlerin üzerinden geçeceğiz.

Rahatlık mı güvenlik mi?

Sorulması gereken en önemli sorulardan biri bu. Rahat olup güvenli olmayan bir kask motosiklet sürücüleri için tartışmasız şekilde kesinlikle kullanılmaması gereken bir kasktır. Bunun yanında güvenli olması için aldığınız bir kaskın, kafanızı acıtması veya hızlı sürüşlerde hava ile sürtünmeye bağlı olarak fazla miktarda ses alması da rahatsızlık verecektir. Yani en doğru cevap hem güvenli hem de rahat bir kask kullanmak olacaktır.

Bir kaskın ömrü ne kadardır?

Size uygun hem güvenli hem de rahat bir kask buldunuz, hem de gerçekten iyi bir indirim oranı var! İşte bu tarz durumlarda iç pedlerin altında yazan kaskın üretildiği tarihe bakmak gerekiyor. Satıcılar raf ömrünü doldurmak üzere olan kasklara güzel indirimler yaparlar. Kaskların raf ömrü 5 yıldır. 5 yıldan sonra rafta kalan kasklar fabrikaya geri gönderilir çünkü artık işlevini kaybetmiştir. Peki ya satın aldıktan sonra? Kask kafaya takılıp kullanılmaya başladıktan sonra da 5 yıl daha ömrü vardır. Tabi yüksek bir yerden düşürmedikçe veya en kötü senaryo; kaza yapmadıkça. Unutmayalım ki kasklar tek kullanımlıktır. 

Polissavar olsun yeter(!)

Yetmez! Bu herkesin aynı açıdan bakmadığı bir konu. Sadece polis çevirmelerinde ceza yememek için takılan sağlam olmayan kask bir kazada ağır yaralanmalara veya ölüme sebep olabilir.

Açık vs kapalı kask

Her ne kadar tüm motosiklet eğitmenleri kapalı kask kullanın dese de, açık kask kullananların sayısı hiç de az değil. Bu karşılaştırmaya çene açılır kaskları da ekleyelim. 40 km/s hızın üstüne çıktığımızda motosiklet sürücülerinin başına alacağı darbeler öldürücü olabiliyor. Her ne kadar “Benim motorum 125’lik“, “Scooterda bir şey olmaz” gibi laflar söylense de kaza anında en çok darbe alan yer çenedir. En güvenli kask kapalı kasklardır. Çene açılır kasklarda ise açılır mekanizma sağlamlığı düşürür ve kapalı kasktan daha az güvenlidir. En az güvenlisi ise açık kasktır. Sıcaktan bunaldığı için açık kask kullananlar için bir alt başlığımıza geçelim.

Havalandırma

Kapalı kasklardaki havalandırma sistemleri ne kadar iyi olursa konfor ve rahatlık o kadar artar. Kimse sıcağın altında üzerinde montla ve kapalı kaskıyla terlemek istemez. Havalandırması iyi çalışan kasklar burada farkını ortaya koyuyor. Kış aylarında ise buğunun oluşmasını engellemiş oluruz. Hava girişi kadar hava çıkışı da önemlidir bir kaskta. Hem aerodinamikliği hem de konforu artırır.

İç pedler

İç pedlerin nefes alabilir olması ve çıkarılabilir olması gerekiyor. Nefes alabilme özelliği iyi havalandırma ile birleşince terlemeyi engelliyor. Kaskları uzun süre kullandığımız için içleri kolay kirleniyor. Çıkarılabilir pedleri yıkayıp tekrar takıp yeniden güzel kokulu bir kaska sahip oluyoruz.

Vizör

Vizörler önemsiz gibi gözükse de aslında işlevi çok büyüktür. Sürüş esnasında yoldan gelebilecek taş ve tozun yanı sıra uzun yol sürüşlerinde arabaların kaportasına yapışan sinekler motosiklette ise bizim vizörümüze yapışır. Ayrıca sadece gündüz sürüşleri için üretilen renkli vizörler dışarıdan gözükmememizi ve güneşten korunmamızı sağlar. Ayrıca kendiliğinden güneş vizörlü kasklar da var fakat bu kasklarda vizör içeri saklandığından alın kısmında ister istemez malzemeden çalınmış oluyor.

Kilit sistemleri

3 tür kask kilit sistemi vardır fakat lever sistemi günümüzde neredeyse artık güvenli olmadığından kullanılmıyor. Kaskların çoğunda mikrometrik bağlantı ve en güvenli seçenek olan double-D bağlantı kullanılıyor.

Seninki ne kadar sağlam?

Kaskın dış kabukları farklı malzemelerden yapılmaktadır. Karbonfiber sağlam bir kabuk ama ürettiği marka yüzünden termoplastik kabuğa sahip bi kasktan daha az sağlam olabilir. Burada devreye çeşitli sertifikalar ve testler giriyor. Alacağınız kaskta ECE, DOT, Sharp gibi firmaların sertifikalarının olması sizin de kask alırken içinizin rahat olmasını sağlayacaktır.

Kask türü

Kullanılan motosiklete göre kask çeşitleri vardır. İşlevleri hemen hemen aynı olsa da, bir süpersport motosiklet için üretilen kaskı enduro yaparken kullanmak biraz işlevsiz olacaktır. Enduro kasklarında terek vardır. Bu terek güneşten ve çamurdan korur. Süper sport motosiklet kasklarının arkasında spoiler denilen kaskın yüksek süratlerde dengede durmasını sağlayan çıkıntı vardır. Bu olmazsa başımız yüksek bir basınç ve titreşim altında kalabilir.

Doğru beden ölçüsü

Her markanın bedenleri birbiriyle aynı değildir. Burada yapılacak en doğru işlem almak istediğiniz kaskı internetten alacak olsanız dahi mağazadan gidip denemek. Kafanızı acıtmayacak ve sıkmayacak uygun bir beden bulduğunuzda siparişini verebilirsiniz.

Sonuç olarak unutmayın ki kask tek başına bir koruma değil. Bütçenizin yettiği en sağlam kaskı alıp, diğer ekipmanları da eksik etmeyin. Herkese keyifli ve güvenli sürüşler.

İlgili Yazılar