Daha Az Yakıt Tüketmek İçin İpuçları

Daha Az Yakıt Tüketmek İçin İpuçları

13020
main

Akaryakıt fiyatları gün geçtikçe artmaya devam ediyor, dolayısıyla otomobilinizi en ekonomik şekilde kullanarak yakıt masrafınızı düşürebilirsiniz. Yazımızdaki ipuçları, otomobilinizi daha verimli kullanarak yakıt ekonomisini iyileştirmenize yardımcı olacak!

1- Lastik basınçlarınızı kontrol edin

Lastikler ayda ortalama 1 PSI basınç kaybeder. Dahası, kış aylarında soğuktan ötürü lastik basınçlarında değişimler gözlemleyebilirsiniz. Doğru hava basıncına sahip lastikler yakıt tüketimini %3’e kadar düşürebilirler; dolayısıyla mutlaka kendinize bir lastik basınç ölçer alın ve en azından ayda bir kez lastik basınçlarınızı kontrol edin. Üstelik doğru şişirilmiş lastiklerin ömrü de daha uzun olur.

Lastikler için bir diğer önemli konu da yuvarlanma direnci. Yuvarlanma direnci düşük olan lastikler seçmeye özen gösterin; otomobilinizin hem performansına hem tüketimine olumlu etkisi olacak.

2- Filtre bakımını unutmayın

Kirli bir hava filtresi motora giren havanın yolunu tıkayacağı için otomobilinizin daha çok yakıt tüketmesine sebep olur. Unutmayın, hava otomobilinizin motoruna ne kadar kolay giriyor ve ne kadar kolay tahliye oluyorsa, motorunuz o kadar verimli çalışır; yani daha az yakıt tüketir. Bunun yanında üreticinin tavsiye ettiği aralıklarda yakıt filtrenizi değiştirmek de yakıt ekonomisi için yapabileceğiniz önemli bakımlardan biri.

3- Ağırlıklardan kurtulun!

Otomobilinizde bulundurduğunuz eşyaları iyice gözden geçirin ve ihtiyacınız olmayan her şeyden kurtulun. Bagajınızı mini bir ‘depo’ gibi kullanıyor olabilirsiniz. Bir kez daha düşünün; 50 kilogramlık ekstra yük yakıt tüketiminde ortalama %2 artışa sebep olur! Otoyol sürüşlerinde otomobilinizin ilerlemek için yapması gereken tek şey önündeki hava kütlesini itmektir, dolayısıyla görece daha az efor sarf ederek ilerleyebilir. Fakat yolculuklarınız daha çok dur-kalk trafikte geçiyorsa, ağırlık zannettiğinizden daha da önemli bir konu haline gelecektir.

4- Yakıt seçimine ve miktarına dikkat edin

Her akaryakıt firmasının sattığı yakıt aynı değildir. Kimi yakıtların etanol oranı daha yüksek olabilir, bu da yakıtın daha hızlı yanmasına sebep olacaktır. Farklı markalardan yakıt alarak otomobilinizin hangi markayla en verimli şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Bunun yanında otomobilinizi çeyrek deponun altında yakıtla kullanmak yakıt pompasına yük bindirecektir. Tam depo da biraz fazla ağırlık yapacağından yakıtınızı genellikle çeyrek ile yarım depo arasında tutarak bir denge yakalayabilirsiniz.

5- Sürüş stilinizi gözden geçirin

Ekonomi yapmak istiyorsanız, motorunuzu ne kadar zorladığınızı gözlemleyin ve sürüş stilinizi buna göre ayarlayın: Özellikle dur-kalk trafikte çok gerekmedikçe klima kullanmayın, gereksiz hızlanma ve yavaşlamalardan kaçının ve hız sabitleyiciniz varsa mümkün mertebe kullanın.

Yavaşlayın: Bir otomobil hızlandıkça önündeki havayı itmek için daha çok güç harcar. Üstelik uzun yolculuklarda hızlı gitmek sizi varacağınız yere daha kısa sürede ulaştırmayacak. Motorunuzu düşük devirlerde tutarak otoyol trafiğine ayak uydurabileceğiniz bir hızda seyredin.

Pedallara nazik davranın: Motorlar genellikle en yüksek torklarını ürettikleri devir aralığında en verimli şekilde çalışırlar. Genellikle bu devirlerde araba kullanmaya özen gösterin ve ani gaz-fren hareketlerinden kaçının.

Fren yapmaktan kaçının: Fren yapmak, halihazırda yaktığınız yakıttan doğan enerjiyi bir anda öldürür. Ayrıca fren sonrası tekrar hızlanmak otomobilin en çok yakıt yaktığı anlardan biridir. Şehir içinde seyrederken gözünüz hep daha ileride olsun; son anda frenle yavaşlamak yerine daha önceden ayağınızı gazdan çekerek trafiğe ayak uydurmaya çalışın.

‘Altın sürat’i bulun: Her otomobilin en az yaktığı bir sürat değeri vardır. Bu sürat genellikle saatte 80-90 kilometreye tekabül eder: Basitçe en üst viteste zorlanmadan gidebildiğiniz en düşük hıza ‘altın sürat’ diyebiliriz. Bu süratlerde otomobiller minimum yakıtla seyrederler, dolayısıyla yolculuklarınızda ne kadar süre bu hızlarda seyredebilirseniz o kadar az yakarsınız.

Tüm bu ipuçları, tek tek baktığınızda yakıt ekonomisine çok küçük etkileri olan detaylar olarak görünebilir. Fakat biraz dikkatli davranıp birkaçını uygularsanız, 100 kilometrede birkaç litreye varan tasarruflar sağlayabilirsiniz!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar