Araç İçi Kameralar Ne İşe Yarar?

Araç İçi Kameralar Ne İşe Yarar?

5521
main

Mutlaka başımıza gelmiştir; sokakta yürürken, bisiklete binerken ya da otomobilimizdeyken yolda garip bir şey olur, şahit olduğunuz her ne ise mutlaka kayıt altına almak istersiniz ve çoğu kez bu mümkün olmaz. Yolda bir kavganın ortasında kalabilirsiniz ya da kaza yapabilirsiniz. Bu ve bunlara benzer durumlar bir araç içi kamera edinmek için yeterli sebepler. Peki araç içi kameralar tam olarak ne işinize yarayacak ve alırken nelere dikkat etmelisiniz? Okumaya devam edin!

1. Kaza sonrası süreçte hakkınızı daha rahat korursunuz

Kaza yapmak, otomobil kullanmakla ilgili en korkutucu deneyim olabilir. Bir kaza sonrası eğer kimse yaralanmadıysa bu sefer işin “suçlama” kısmı devreye girer ve taraflar arasında büyük anlaşmazlıklar yaşanabilir. Kaza tutanaklarında iki taraf da kazayı kendine göre (hatta kendi çıkarına göre!) yorumlayacağından yetkililere tutarsız bilgiler aktarılabilir ve haklıyken haksız durumuna düşme riskiniz ortaya çıkabilir. Bu gibi tatsız durumları engellemenin en kolay yöntemi araç içi kamera kullanmak. Trafik kazalarında kamera kayıtları tamamen tarafsız bir şahit niteliğindedir ve yetkililerin gözünde oldukça güvenilir bir delil haline gelirler.

2. Yolculuk anılarınızı kayıt altında tutabilirsiniz

Kimimiz için tatillerin en güzel tarafı yolculuk yapmak. Yolculukların ana fikri A noktasından B noktasına ulaşmaktır fakat her yolculuk unutulmaz bir anı olma potansiyeline de sahiptir; harika manzaralar görebilirsiniz, keyifli yollardan geçebilirsiniz ya da sıra dışı şeylere tanıklık edebilirsiniz. Bu da yaşadığınız şeyi bir yolculuk olmaktan çıkarıp macera mertebesine yükseltebilir. Peki bunu kaydedip ileriki zamanlarda da izlemek ve o anları yeniden yaşamak hoş olmaz mı? Cevap evetse, ihtiyacınız olan tek şey bir araç içi kamera!

3. Sıra dışı olayları kaydedebilirsiniz

Araç içi kameranızı 7 gün 24 saat kayıtta tutmak mantıklı bir hareket olabilir. Bu cihazları kullanmayı teşvik eden ana etmen güvenlik olabilir, ancak kameranızı sadece kayıtta tutarak oldukça değişik olayları videoya alabilirsiniz. Rusya üzerinden geçen Chelyabinsk meteorunu duymuşsunuzdur. Bu göz alıcı olayın bir sürü video kaydı bulunuyor ve bunun tek sebebi Rusya’da araç içi kameraların yoğun olarak kullanılması. Yukarıdaki videoda meteorun çekilmiş en iyi görüntülerinden birini izleyebilirsiniz: Park halindeki aracın kamerası açık ve meteorun atmosfere girişinden atmosferi terk edişine kadar tüm süreci kaydetmiş. Kabul edin, bu videoyu siz çekmiş olsaydınız hayatınız boyunca herkese anlatacağınız bir anınız olurdu!

4. Youtube’da meşhur olabilirsiniz!

Araç içi kameralarla çekilen görüntüler Youtube’daki en popüler videolardan; hatta bir kısmı milyonlarca kez tıklanıyor! Araç içi kamera görüntüleri genelde sıkıcı ve uzun videolar oluyor, fakat nadiren de olsa, tıpkı aşağıdaki gibi, ilginç olaylara şahit olabilirsiniz. Videonun büyük bir kısmı biraz sıkıcı, bir otomobilin gece katettiği yolu izliyoruz. Fakat sonrasında kamera aynı Rusya’nın üzerinden geçen meteor gibi, kocaman bir kayan yıldızı kaydediyor. Bu video Youtube’a yüklendikten sonraki ilk birkaç saat içinde bir milyon izlenmeyi geçmiş ve birden fazla yayıncı kuruluş videoyu yayınlamak için satın almış. Youtube’dan kazanılan para da cabası!

5. Araç içi kamera alırken dikkat etmeniz gerekenler

Peki çoğunlukla ciddi konularda ve zaman zaman ilginç durumlarda işimize yarayabilecek araç içi kameraları alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Döngüsel kayıt: Bu özellik sayesinde hafıza kartınız dolsa da kayda devam edebilirsiniz; cihazınız eski kayıtları silip yerine kaydetmeye başlayacak.

– Hafıza kartı: Günümüzde piyasadaki araç içi kameralar 128 GB’a kadar saklama alanı destekliyor. Günlük yolculuklarınızın uzunluğuna göre kendinize uygun bir hafıza kartı seçebilirsiniz.

– Çözünürlük: Çoğu kamera Full HD kayıt yapabiliyor ve bu plaka ya da trafik işaretleri gibi detayları net bir şekilde yakalamak için fazlasıyla yeterli. Video boyutunu düşürmek için kameranızı 720p çözünürlüğe ayarlayabilirsiniz. 

– Kayıt açısı: Çoğu araç içi kamerada 120 derecelik görüş açısı standart olarak geliyor, fakat bütçenizle doğru orantılı olarak 150, 170 hatta 180 derecelik açılarla kayıt yapabilen kameralar da bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar