Vücut Tipinize En Uygun Elbise Hangisi?

Vücut Tipinize En Uygun Elbise Hangisi?

1576
main

Kum saati, dikdörtgen, üçgen ya da ters üçgen; sizin vücut tipiniz hangisi? Peki ya vücudunuza en çok yakışacak elbise modeli? Yanıtlar bu yazımızda!

Sezon trendi ne olursa olsun, elbise seçiminde en önemli şey trendlerden ziyade vücudunuz için en doğru modeli bulmaktır. Dolayısıyla öncelikle her kadının vücut tipini tanıması ve ona göre de en ideal elbise modelini bulması elzemdir. Bu yazımızda size bu konuda yardımcı oluyoruz ve vücut tipine göre elbise modellerini sunuyoruz.

Kum saati vücut tipi

Simetrik omuzlar ve kalçalar, dolgun göğüsler, ince bir bel; tüm bunlar kum saati vücut tipi için belirleyici özelliklerdir. Bu tip vücutların en büyük hedefi incecik olan bel kısmını vurgulamaktır. Dolayısıyla elbise seçiminde en ideali kıvrımları kusursuz bir şekilde çevreleyen, bel kısmında darlaşan ya da zarif kemer detaylarıyla karşımıza çıkan elbiselerdir.

Dikdörtgen vücut tipi

Eğer göğüsleriniz küçük ya da normal boyutta, omuzlarınız genişse, kalçalarınız omuzlarınıza simetrik şekildeyse ve beliniz oyuntusuz bir görünüme sahipse, siz dikdörtgen vücut tipine sahipsiniz demektir. Elbise seçiminde dikkat etmeniz gereken şey vücudunuzda kıvrım illüzyonları yaratmak olacaktır. Bu kıvrım illüzyonlarını en basit şekilde bel bölgenizde verebileceğinizden, dökümlü elbise modelleri sizin için kusursuz bir seçenektir.

Bunu da okuyun: Düğün Sonrası Gelinliğinizi Elbiseye Dönüştürmenin 5 Yolu
Düğünden sonra gelinliğinizi her zaman kullanacağınız şık bir elbiseye dönüştürmeye ne dersiniz? İster etek boylarını kısaltarak, ister kumaş boyaları ile renklerini değiştirerek yepyeni bir elbise tasarlamaya hazır olun!

Üçgen vücut tipi

Adından da anlaşılacağı üzere omuz genişliği ve göğüs kısmı, kalça bölgesine oranla daha dar olan, bir diğer adıyla armut tipi vücutlar var sırada… Bu tip bir bedene sahip olan kadınların vücuda göre elbise seçerken dikkat etmesi gereken birinci şey denge yaratmaktır. Yani üst kısmın darlığı ile alt kısmın genişliğini dengelemek. Dolayısıyla dikkatleri omuzlarınıze çekecek straplez elbise modelleri ya da omuzları olduğundan daha geniş gösterecek boyundan bağlı elbise modelleri sizin için olmazsa olmazlardan.

Ters üçgen vücut tipi


Üçgenin tersine, yüzücü vücut tipi olarak da bilinen bu vücut şekli geniş omuzlar, ince bel ve aynı oranda ya da daha az kalça ölçüsü ve uzun bacaklar demektir. Aynı üçgende olduğu gibi bu vücut tipinde de denge yaratmak birinci kural olmalı. Dolayısıyla dikkatleri geniş omuzlardan alıp, dar olan aşağı kısma hacim kazandırmak gerekli. Bunun için de alta doğru genişleyen elbise modelleri sizin için biçiliş kaftan olacaktır.