GittiGidiyor’da Ürünlerini Bulabileceğiniz Çevre Dostu Markalar

GittiGidiyor’da Ürünlerini Bulabileceğiniz Çevre Dostu Markalar

2444

Moda ve kozmetik dünyasından çevre dostu markalar daha az atık ile ileri dönüşüm tasarımları ve hayvanları ürün deneği olarak kullanmayan yaklaşımları ile öne çıkıyor.

Yıllar boyu doğaya verilen zararın etkilerini son zamanlarda çokça görüyoruz. Plastik atıklarımız ve okyanuslardaki kirliliğin boyutu ortada. Benzer şekilde doğada çözünemeyen tüm atıklarımız, bilinçsizce enerji tüketimimiz, hava kirliliği, hayvanların türlerinin gözlerimizin önünde bir bir yok oluşu, iklim krizi derken çevremizi korumak için çabalamamızın önemi çok daha fazla artıyor. Burada karşımıza çevresel açıdan sürdürülebilir markalar ve onların önemi çıkıyor. Kimisi hayvanları denek ya da malzeme olarak kullanmayı seçmiyor, kimisi atıkları değerlendirerek ileri dönüşüm tasarımlar yapıyor. Biz de bu çevre dostu markalar listesine yakından bakıyor ve herkesi moda ve kozmetik sektörlerinde de daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz Çevreci Kozmetik Markaları

The Body Shop

Kozmetik dünyasında çevre dostu markalar söz konusu olduğunda akla ilk gelen isim The Body Shop oluyor. Yüzde yüz vejeteryan ürünleri ile öne çıkan marka, her zaman hayvanları, insanları ve dünyayı gözeterek çalıştığının altını çiziyor. Aktivizmin kanında olduğunu belirten marka, aynı zamanda farkında olunan sorunlara dair tutkulu kampanyalarıyla da biliniyor.

Aveda

Popüler çevreci kozmetik markaları arasında Aveda’yı saymazsak olmaz. “Yeşil malzeme sözü” veren markanın öne çıkan özelliği kullandığı tüm içerikleri organik sertifika ile üretiyor olması. Ayrıca tüm ambalajlarını geri dönüştürülebilen malzemeler ile tasarlayan ve üretim gücünü rüzgar enerjisinden alan Aveda, saç bakım konusunda son derece etkili ürünlere sahip.

Burt’s Bees

Kozmetik dünyasından bir diğer çevre dostu marka da Burt’s Bees. En çok dudak nemlendirici ürünleriyle bilinen markanın bebeklere özel ürün gamı ve el-ayak ve vücut bakım ürünleri de mevcut. Markanın çevreci özellikleri arasında yüzde 99 organik ürün sertifikası olan malzemelerden kullanıyor olması ve ambalajlarında geri dönüştürülebilir paketler kullanması var. Aynı zamanda yenilebilir enerji kullanarak üretim yapan marka insan ve hayvan haklarını korumak için çabalıyor.

Hayvan Dostu Giyim Markaları

Şimdi de hayvan dostu giyim markaları listemize geçelim. Unutmayın; hayvanları deney aracı olarak kullanmadan ve onlar üzerinde testler yapmadan da ürün geliştirmenin birçok yolu var. Aynı zamanda hayvanlardan elde edilen deri ve kürk gibi malzemelerle tasarım yapmadan da trend parçalar yaratılabiliyor. Kozmetik sektöründe son derece baskın olan hayvan dostu yaklaşımlar artık moda dünyasında da öne çıkıyor. Bu tip vegan ürünler kullanmaya özen göstererek siz de gardırobunuza çevre dostu ürünler ile dokunuş yapabilirsiniz.

Hayvan dostu giyim markalarının başında dünyaca ünlü Stella McCartney geliyor. Tasarımcı hiçbir zaman kürk ve deri kullanmayıp, örümcek ipeği mantarından üretilen deriler ya da okyanustan toplanmış plastikler gibi malzemelerle tasarımlarını yapıyor. Aynı zamanda Nanushka markası sadece vegan deri kullanması, Veja markası deri yerine organik kauçuk spor ayakkabıları ile meşhur. Bunlar gibi dünya çapında meşhur birçok marka var. Ayrıca H&M, Bershka, Zara, Pull&Bear gibi giyim markaları da hayvan dostu olarak açıklanmış isimler arasında.

Çevre Dostu Ürünleri Bulunan Diğer Markalar

Epidotte

Esther Levi’nin markası Epidotte çevreci markalar arasında favorilerden. Sıkıştırılmış selüloz kağıtlarından tasarlanmış objeler satan bir marka. Dengeli tüketimi savunan marka, hem gezegene hem de çevreye saygılı ürünler ortaya çıkarmayı hedefliyor. Tamamı selüloz lifli özel kağıtlar ile yaratılan bu çantalar, ev eşyaları ve aksesuarlar şık oldukları kadar çevreci de…

Aynı zamanda başka çevre dostu markalar arasında da plastik atıkları azaltarak su içme alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen SuCo mataralar, tamamı kişiye özel olarak üretilen yerli denim markası Restore Jeans gibi isimler de sayılabilir. Ek olarak sürdürülebilir marka olarak Iamnotbasic markası üretim fazlası kumaşları değerlendirerek yaptığı upcycle (ileri dönüşüm) tasarımları ile öne çıkarken, Darwin’s Botanicals markası da benzer şekilde meyve ve çiçeklerin atıklarıyla kumaş boyayarak fular tasarımları yapıyor.