Kıvırcık Saç İçin 8 Bakım Tüyosu

Kıvırcık Saç İçin 8 Bakım Tüyosu

3788
main

Kuruluğun kendini hemen belli ettiği ve yıpranmış bir görünüme kolayca maruz kalabilen kıvırcık saçlar özel bakım ister. İşte kıvırcık saç bakımı için birkaç tüyo!

1- Kıvırcık saçlıların yüzde yüz sülfatsız şampuan kullanmaları önerilir. Çünkü efektif bir yıkama ve temizleme özelliğine sahip olan sodyum laurik sülfat, kıvırcık saçlar için serttir. Dolayısıyla kıvırcık saç tellerini daha yıpranmış, kabarık ve kuru görünmesine neden olur.

2- Kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine nazaran çok daha özel ilgi ister. Bu ilgilerin başında ise saçları nemlendirme gelir. Duştan sonra saçlarına dipten uca doğru mutlaka nemlendirici uygulayın; hatta bunu yaparken markaların kıvırcık saçlara özel bakım ürünlerini kullanmayı tercih edin. Rihanna ve Alicia Keys gibi ünlü isimlerin saç stilisti Tippi Shorter, özellikle jel ve sprey formundaki nemlendirici ve şekillendirici ürünleri tavsiye ediyor.

3- Saçlarına şekli tamamen ıslakken verin. Yıkandıktan sonra saçlarınızın ıslaklığını çok hafif bir şekilde havluyla alın ve şekillendirici ürünü ellerinize sürüp, saç tellerinizi parmaklarınızın arasına alarak kökten uca iyice yedirin.

4- Şekillendirici ürünler genelde alkol içerir ve alkol de kıvırcık saç tellerine yıpranmış bir görünüm verir. Özellikle saç spreylerinde bu oranın fazla olduğunu belirten saç uzmanı Lorraine Massey, jel ve köpük formüllü saç şekillendiricilerin kıvırcık saçlar için daha uygun olduğunu söylüyor.

5- Kıvırcıkları kendine haline bırakın! Saçlarınızı ne kadar hırpalarsanız, saç telleriniz o kadar yıpranmış bir görünüme sahip olacaktır. O yüzden kıvırcık saçları havluyla yıpratmak yerine, mikrofiber saç havluları ile hafifçe kurutmakta fayda var.

6- Saç fırçasına dikkat! Sert kıllı saç fırçaları kıvırcık saçların daha fazla yıpranmasına neden olacak ve bukleleri deforme edecektir. Dolayısıyla fırça kullanmak yerine buklelerinizi ellerinizle düzene koymanızda fayda var. Eğer illa ki saç fırçası kullanmak istiyorsanız, fırçanın kıllarına nemlendirici bakım ürünü sürerek etkiyi yumuşatabilirsiniz.

7- Saç uzmanı Lorraine Massey, ıslak kıvırcık saç ile kuru kıvırcık saçın tamamen iki farklı şey olduğunu söylüyor. Gerçek görüntüyü veren ise elbette kuru hali. Dolayısıyla özellikle saç kesimine gittiğinizde, düz saçlardaki uygulamanın aksine, kesim esnasında saçlarının kuru olması şart. Böylece sonuç beklenmedik olmayacaktır!

8- Yastığınızın da kıvırcık saçlarınız için çok önemli olduğunu biliyor muydunuz? Pamuklu yastık kılıfları kıvırcık saçların tüm nemini yok edecek ve kırılmalara yol açarak yıpranmış bir görüntüye sebep olacaktır. Dolayısıyla saçlarınıza daha yumuşak bir etki için ipek kumaştan yastık kılıfları tercih etmeniz tahmin edebileceğinizden çok daha faydalı olacaktır.

İLGİLİ ÜRÜNLER

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar