Fondötenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fondötenler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1615
main

Makyajımızın zeminini hazırlayan ve kusursuz bir görünüm için ilk adımı atmamızı sağlayan fondötenler her kadının makyaj çantasının olmazsa olmazları arasında. Makyaj uygulamasına geçmeden önce porselen gibi bir cilt yaratmak için fondöten seçiminizden doğru uygulamaya kadar her adım çok önemli. Peki hangi fondöten çeşidini seçmeli? Hangi cilt tipine hangi fondöten uygulanmalı? Fondöten uygularken nelere dikkat etmeli? Bilmeniz gereken her şey bu yazımızda!

Fondötenleri yakından tanıyalım


Fondötenler birçok farklı yapıda ve formülde karşımıza çıkarlar. Krem formundaki yağ bazlı fondötenler daha çok kuru ciltler için tercih edilir. Adından da anlayacağınız üzere yağlı bir yapıya sahip olan bu fondötenlerin kıvamı kalındır ve diğerlerine göre daha dayanıklıdırlar. Bir diğer fondöten çeşidi olan su bazlı fondötenler ise normal ve kuru ciltler için uygundur. Cildi olduğundan parlak gösteren bu fondötenleri yağlı ciltlerin uygulamaması gerekir.

Hafif yağlı ve normal ciltler için en uygun olan ise pudra bazlı fondöten modelleridir. Sıkıştırılmış pudradan yapılan bu fondötenler ciltte matlık yaratırlar. Son olarak yağsız fondötenler de yağlı ve akneli ciltler için idealdir. Uygulaması da son derece kolay olan bu fondötenlerin tek dezavantajı kalıcılığının uzun olmamasıdır.

Bunu da okuyun: Fondöten İle Mükemmel Bir Cildin 10 Sırrı
Porselen gibi pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak çok da zor değil. Makyajınızın temeli olan fondoteni kullanmanın püf noktalarını açıklıyoruz.

Hangi cilde hangi tonda fondöten?


Fondöten seçiminde cilt tipiniz kadar önemli olan bir diğer detay da cilt renginizdir. Ten rengine göre fondöten seçimi yaparken denemeyi, yüzünüze en yakın renge sahip olan el bileğinizin iç tarafında yapabilirsiniz.

İlk olarak cilt alt tonumuzu bilmemiz gerekir. Çünkü fondöten modelleri de bu tonlara göre ayrışırlar. Eğer cildiniz açıksa, kolayca pembeleşiyor ve damarları belirgin oluyorsa sizin cildiniz soğuk (cool) kategorisine girer. Eğer buğday ve daha koyu tonlara sahip bir cildiniz varsa sizin de sıcak (warm) kategorisine göz atmanız gerekir. Warm’un kısaltması olarak W tipi fondötenler sarı bazlıyken, cool’un kısaltması olarak C tipi fondötenler pembe bazlıdırlar. Siz de fondöteninizi seçerken mutlaka bu harflere göz atmalı ve cilt alt tonunuza en uygun seçimi yapmalısınız.

Fondöten nasıl uygulanmalı?


Fondöten uygulaması yapmadan önce cildinizi iyice temizlemeniz gerekir. Ardından cilt tipiniz için uygun olan bir nemlendirici ile cildinizi hazırlayabilirsiniz. Fondöten uygulaması öncesi cildinizi bu şekilde nemlendirmeniz, hem fondötenin kusursuz bir şekilde yayılmasını sağlayacak hem de sonrasında makyajınızın daha kolay silinmesine yardımcı olacaktır.

Fondöteni ister ıslak sünger ister parmaklarınız yardımıyla boynunuzdan alnınıza doğru sürmeye başlayın. Fondöteni ciltte eşit bir şekilde dağıtmak için aşağıdan yukarıya doğru bir uygulama yapın. Dudaklarınız ve göz kapaklarınız da dahil olmak üzere fondöteni bütün yüzünüze uygulayın. Krem yapıdaki fondötenleri elinizin dış yüzeyine, sıvı yapıdaki fondötenleri ise avuç içlerinize koyarak uygulamaya özen gösterin.

İlgili Yazılar