Erkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı 4 Hata

Erkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı 4 Hata

13081
main

Erkekler için evde tıraş olmak hiç de hafife alınacak bir konu değil! Peki sonucun hüsran olmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? İşte karşınızda uzak durulması gereken, erkeklerin tıraş olurken yaptığı hatalar.

1- Uygun bir şekilde hazırlanmamak

Tıraş sonrası cildin tahriş olması canınızı sıkan konulardan biriyse, bunun nedeninin tüylerinizin sert ve kıvırcıkken kesilmesi olduğunu unutmayın. Dolayısıyla birinci iş sakallarınızı yumuşatmak olmalı.

Berberlerin uyguladığı sıcak suyla ıslatılmış havlu işte bu yüzdendir. Siz de tüy köklerinizi ısıtıp nemlendirerek rahatlatmak adına aynı uygulamayı yapabilir ya da sıcak bir duşun ardından tıraş uygulamanızı yapabilirsiniz. Cildinizi ölü hücrelerden arındıracak bakımlar uygulayarak da sakalınızı tıraş öncesi yumuşatabilirsiniz.

2- Doğru ekipmanları kullanmamak

Tıraş makinelerinin idealinde 3 ila 5 arasında bıçak adedi vardır. Fakat bu bıçaklar arasındaki ince aralıklarda tüyler zamanla tıkanabilir ve tıraş performansınızı düşürebilir. Erkeklerin çoğunluğu çoklu bıçak özelliğine sahip tıraş makinelerini daha fazla tercih ediyor ama elbette ki bu, tüylerin tıkama potansiyelini artrırıyor. Tek kullanımlık tıraş bıçakları bu anlamda daha pratik gibi görünse de, onlar da cildi daha fazla tahriş etme özelliğine sahip oluyor.

Dolayısıyla tıraş makinesi seçiminde oldukça dikkatli olmakta fayda var. İhtiyaçlarınıza ve tüylerinize uygunluğuna bakın ve seçiminizi ona göre yapın. Tıraş başlıklarını da 18-24 ara ile değiştirmeyi unutmayın.

Bunu da okuyun: Erkeklere Evde Saç Kesiminin Püf Noktaları
Erkeklerin rutin bakımının en büyük parçalarından biri olan saç kesimi evde yapıldığında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var!

3- Yanlış tıraş köpüğü uygulamak

Tıraşa başlamadan önce yüzünüze sıkılan tıraş köpüğü faydalarıyla bilinir. Fakat ürünün içeriğinde ne olduğuna bakmayı hiç düşündünüz mü? Cildinize hassas bir işlem esnasında sürdüğünüz bu tıraş köpükleri içerik açısından oldukça fazla önem taşır. İçeriğinde paraben, sülfat, alkol ve koruyucu içeren ürünleri cildinizden uzak tutmanızda fayda var. Dolayısıyla tıraş köpüklerine bakarken seçiminizi doğal içeriklere sahip ürünlerden yana yapmanızda fayda var. Uzmanlar özellikle sandal ağacı jelinin bu anlamda yararlı olacağını söylüyor.

4- Tıraş sonrası bakımı ihmal etmek

Tıraş esnasında yapılan hatalar kadar sonrasında doğru bir bakımı uygulamama hatası da önem arz eder. Tıraş sonrası cildiniz tamamen kurur ve tahrişe, kızarıklıklara kapılarını açar. Dolayısıyla tıraş sonrası bakım cildinizi korumanız anlamında oldukça önemlidir. Yine doğal içeriklere sahip after-shave bakımlarından evinizde mutlaka olmalı. Tıraş sonrası nemlendirici ve yağ bakımları özellikle nane gibi ferahlatıcı içeriklerden üretilmişlerdir.

Kendi doğal tıraş bakımınızı kendinizin hazırlaması da güzel bir seçenek! İşi gözünüzde büyütmeyin ve Sevgilinize Erkek Bakım Setini Kendi Ellerinizle Hazırlayın yazımızdaki tarifleri kolayca uygulayın.

Fotoğraflar: Philips