Erkeklere Özel Alışveriş Rehberi: Tıraş Makineleri

Erkeklere Özel Alışveriş Rehberi: Tıraş Makineleri

9172
main

İhtiyaçlarınıza göre en doğru tıraş makinesini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? İşte tıraş makineleri hakkında bilmeniz gereken her şey!

Her ne kadar büyükbabalarımızdan kalan , fırçalı, sabunlu, paslanmaz çelik usturalı, jiletli tıraş takımlarına özensek de, her sabah kalkıp berberine uğrayıp koltuğunda kahvesini içerken sinekkaydı tıraşını olan eski mahalle abilerinin erkek kişisel bakımına gıptayla baksak da şehir erkeğinin tıraş ihtiyacının en büyük kurtarıcısı günümüzde farklı modelleriyle farklı kullanımlar vaat eden tıraş makineleri olmuştur.

Öte yandan tıraş makinası deyince aklımıza tıraş olmak gelse de tıraş makinesi sadece tıraş olmaya değil, sakal stilini ayarlamaya, sakalı, saçı, favorileri ve enseyi düzeltmeye, hatta genel vücut tüylerinin alınmasına da yarar. Günümüzde son model tıraş makinaları farklı alternatiflerle farklı beklentilere karşılık vermekteler. Önemli olan kendi ihtiyacınıza ve beklentinize göre yeni tıraş makinenizi nasıl seçeceğinizdir. Kendinize bir tıraş aleti edinmeyi düşünüyorsanız, bu yazımızda tıraş makinenizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini mutlaka okuyun!

Tıraş makinesi nedir? Ne için kullanılır?

Elektrikli veya şarjlı/şarjsız bateri ile çalışan küçük motor yardımıyla hareket ettirdiği bıçakları ile kıl, saç, sakal kesmeye yarayan aletlerdir. Genelde kadınların kullandığı epilasyon cihazlarının aksine tıraş makinaları tüyleri kökleriyle birlikte yuvalarından çekmez, keserek kısaltır ve bu sırada sakalları jiletin yaptığı gibi sivriltip sertleştirmez, yumuşatır. Kuaförlerde profesyonel amaçlı kullanılan tıraş makinaları, sakal, ense, düzeltme hatta burun kılı gibi farklı bölge ve amaçlar için tıraş makinaları olarak ayrılırken, evlerde kişisel kullanım için olan tıraş makinesi modelleri daha genel amaçlar için tasarlanır. Bu tasarımlar günümüzde değişen modaya uygun olarak değişirken, makine çeşitleri de artmaktadır.

Tıraş ihtiyacına göre makine nasıl seçilmelidir?

Tıraş makinelerinin çok sayıda farklı modelleri arasında ikili veya üçlü yuvarlak döner bıçaklı olanları veya tek hazne içinde sağa sola, yukarı aşağı hareket eden bıçaklı olanları, aynı makine üzerinde birden fazla farklı bıçaklı olanları vardır. Makine seçerken unutulmaması gereken temel şey, tıraş makinasının hangi ihtiyaçları karşılayacağıdır. Örneğin seyahatler için tıraş makinesi modellerinin bıçak sayısı veya makine gücünden ziyade şarjlı olması, batarya ile kullanılabilmesi, hafif ve ufak ebatta olması daha önceliklidir. Şimdi ihtiyaçlara göre hangi makinelerin seçilmesi gerektiğine geçelim!

Yalnızca sakal tıraşı için tıraş makinaları

Kablolu modeller daha ekonomik olmakla, özellikle evde kullanacaksanız performans açısından tercih edilebilir. Kablolu makineler genelde daha güçlüdür, bu da daha hızlı tıraş demektir. Şarjlı modeller ise daha çok işyeri gibi yerlerde tıraş olmak açısından daha uygundur. Yüz tipiniz ince, kemikli ve çıkıksa düz modellerin bıçaklık kısmının genişliğinin az olmasına dikkat edin. Bu yüz tipinde döner ve oynar başlı tıraş makineleri de size uygun olacaktır. Tam tersi geniş ve düz bir yüzünüz varsa daha fazla tıraş makinesi çeşidi size uygun olabilir.

Banyoda tıraş alışkanlığınız varsa su geçirmeyen modeller aklınızda olsun. Tıraş olurken sinek kaydı isteyenler için döner bıçaklı veya eğimli ağızlı, bıçakların ve temas eden kısmın arasındaki mesafenin az olduğu, kısacası kesim milimetresi daha az olan modeller tam size göre. Kirli sakal, uzun sakal gibi sakal modelleri de isterim derseniz makinenizin en az iki taraklı (biri 3-5 mm, diğeri uzun tarak) olmasına dikkat edin.

Hem saç, hem sakal, hem de vücut tüyleri için tıraş makinaları

Makinenizi daha çok amaçlı kullanacaksanız, dikkat etmeniz gereken detaylar artacaktır. Öncelikle hem kablolu hem de şarj olabilen bataryalı bir model seçin. Böylelikle tıraşınızın bir kısmına banyo içinde devam edebilir, vücudunuzun çevresine dolanan kabloyla uğraşmazsınız. Bıçaklık ağzı ne çok geniş ne de çok dar olmalı, bu sayede her bölgede rahatça kullanabilirsiniz.

Bıçaklık ağzının uçları keskin ve sivri olan modeller hassas bölgelerde hasar bırakabilir, bu yüzden daha yumuşak hatlı bıçak ağzı olan makineler tercih edilmeli. Yuvarlak döner bıçaklı olan makinalar saç ve vücut için uygun değildir, düz ağızlı makineler daha uygundur. Daha çok saç kesecekseniz saç kesimine uyarlanmış ergonomik modeller, ele daha iyi oturan, daha kısa boylu ve geniş makine modelleri, içeri doğru kavisli yarım ay tarzında bıçak ağızlı tıraş makineleri daha çok işinize yarayacaktır.

Bunu da okuyun: Erkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı 4 Hata
Erkekler için evde tıraş olmak hiç de hafife alınacak bir konu değil! Peki sonucun hüsran olmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? İşte karşınızda uzak durulması gereken, erkeklerin tıraş olurken yaptığı hatalar.

Seyahatte, dışarıda kullanılan tıraş makinaları

Mutlaka hem şarj edilebilen, hem de kablolu kullanılabilen modelleri veya değiştirilen bataryalı –tercihen şarj edilebilir batarya- modelleri tercih edin. Araç aküsü, usb şarjı gibi uçları oldukça kullanışlıdır. Kablosu direk makineye bağlanan (makinenin oturduğu haznesiyle değil direk bağlantıyla elektrik alan) modeller daha rahat taşınabilir. Bıçak ucu olarak az geniş, ince tıraş makinası modelleri daha uygundur. Uzunluğu elle ayarlanabilir olan hareketli taraklar performans açısından çok iyi olmasa da taşınabilir modellerde çok iyi iş görür. Seyahatte kullanılan tıraş makinelerinin bir diğer aranan özelliği de su, toz gibi outdoor koşullara dayanıklılığıdır, kullanım koşullarınıza göre buna da dikkat etmek gerekebilir.

Kirli sakal, uzun sakal ve özel sakal kesimleri için

Birbirinden farklı boyutlarda birkaç tane farklı boyutlarda bıçağı olan (ince, kalın), güçlü ve hızlı bıçaklı modelleri tercih edin. Makinenin birden fazla tarağı olsa da mutlaka ayarlanabilen ve ayarlandığında çok hareketli olmayan hareketli tarağı olmasına dikkat edin. Uzun sakal kesmek uzun tarakla bile çok mümkün değildir, bu yüzden tıraş makinesi yanında serbest taraklı olan modellere bakabilir veya makineye uygun ayrı bir tarak alabilirsiniz. Tek bir noktada, yalnızca ev banyosunda kullanacaksanız tıraş performansı açısından kablolu modeller alınabilir. Şarjlı bataryalı makine alacaksanız da şarj çalışma süresi önemlidir keza stilli sakal kesimleri, uzun bıraksanız dahi normal kesimden yaklaşık iki katı daha çok zaman alacaktır.

Tıraş makinesinin doğru bakımı

Tıraş makinenizi seçtiniz, o zaman size uzun ve sağlıklı ürün kullanımı için birkaç tüyo verelim:

– Tıraş makinenizin bıçaklarını mümkün oldukça yağlayın. Sadece makina yağı değil, herhangi bir sebze yağı dahi kullanabilirsiniz.

– Tıraş makinesini nemli, ıslak bırakmayın, tıraştan sonra temizleyip mümkünse silin, kutusu yoksa dahi banyoda kapalı bir dolapta veya bez peçete içinde durabilir.

– Bıçakları ince ve yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Kullanılmadan bekleyeceği zaman tüyden mümkün olduğunca arınması iyi olacaktır.

– Şarjlı bataryalı modelleri tam şarj edin, şarjı olduğunda fişten çıkartın, şarjı bitene kadar kullanın. Hem şarjlı hem de kablolu kullanılan modelleri şarjla kullanırken kabloluya geçmeden bataryasının tamamen bitirin, şarj ederken de tamamen doldurun. Kablolu modelleri sürekli prizde tutmayın.

Şimdiden sıhhatler olsun, iyi tıraşlar!

İlgili Yazılar