4 Adımda Mükemmel Ayak Bakımı

4 Adımda Mükemmel Ayak Bakımı

1516
main

Parmak arası, burnu açık, arkası bantlı… Yaz sezonunun ayakkabı trendlerini biliyorsunuz. Peki, ayaklarınız onların içine girmeye hazır mı? Aylarca kapalı bot ve çizmelerin içinde gözlerden uzak kalmışken, şimdi yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyorlar. Yaz güneşiyle buluşmalarına az bir süre kala, sırf her gün yükümüzü taşıdıkları için bile pohpohlanmayı hak ediyorlar. O halde dört basit adımda onları şımartın ve bu ritüeli sık sık tekrar edin.

MICHAEL-MICHAEL-KORS

Masaj Yapın

Haftada bir kez ayaklarınızı birkaç damla nane, gül, okaliptüs ya da yeşil çay esansiyel yağı damlatacağınız hafif sıcak suyun içinde en fazla 15 dakika bekleterek hem rahatlatın hem de yumuşatın. Bunun için ayak masaj aletlerinden de faydalanabilirsiniz. Özellikle sıcak bir günün ardından şişip yorgun düşen ayakları dinlendirmek için ideal.

Törpüleyin

Ayağınızı havluyla kuruladıktan sonra ayak tabanınızı, özellikle de topuklarınızı ponza taşı ile ölü derilerden arındırın. Yumuşak hareketlerle kurumuş ve sertleşmiş bölgeleri hedef alın. Dilerseniz bir ayak peeling’i veya elektronik ayak törpüsü de kullanabilirsiniz.

Nemlendirin

Törpüleme işlemi bittikten sonra E vitamini, gliserin, shea veya kakao yağı gibi besleyici içeriklere sahip yoğun bir ayak kremi uygulayın. Parmak aralarınızda birikmemesine dikkat edin. Gece yatmadan önce krem sürüp pamuklu çorap giyerseniz, sabah yumuşacık ayaklarla uyanabilirsiniz.
Bu arada, açık ayakkabılarla güneşe çıkmadan önce ayaklarınızın üzerine en az 30 SPF koruma faktörlü güneşten koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Şekillendirin

Sıra tırnaklarda. Ayak tırnaklarınızı fazla derine inmeden dümdüz kesip, törpü ile kenarlarını pürüzsüzleştirin. Kesimi banyodan sonra yaparsanız, tırnaklarınız daha yumuşak olacak ve kolayca kesilecektir. Kırık ve batıkları önlemek için bu işlemi düzenli olarak tekrar edin. Tırnak etlerinizi kesmek yerine geriye itmeyi ve ojelerinizi çıkaracağınız zaman alkolsüz aseton kullanmayı da unutmayın.

Fotoğraflar: Ayakkabı Dünyası, Michael Michael Kors

İlgili Yazılar