Sonbahara Çok Yakışan 10 Film

Sonbahara Çok Yakışan 10 Film

754
main

Sararıp kızaran yapraklar ve hafif serin bir hava… Evet, sinema sezonunu açıyoruz. Bu güzel mevsimin beyazperdeye yansıdığı en güzel filmler ilham kaynağınız olsun.

Mevsimlerin en hüzünlüsü ama belki de en romantik olanı sonbahar , yağmurları ve kuruyan yapraklarıyla büyülü bir atmosfere sahip. Çoğu Oscar ödüllü filmin arka planını oluşturan bu güzel mevsim, yarattığı atmosferle hafızalarımızda unutulmaz karelere ev sahipliği yapıyor. Sonbahara en çok yakışan, bazen hüzünlü, bazen romantik, bazen tüylerimizi diken diken eden bazen de gülmekten gözlerimizden yaş getiren filmler karşınızda. Kahvenizi hazırlayın ve üstünüze ince bir battaniye alıp film keyfini çıkarmaya hazır olun.

When Harry Met Sally (Harry ile Sally Tanışınca)

Romantik bir film izleyip yüzünüzde bir gülümseme oluşmasını istiyorsanız, kesinlikle kaçırmamanız gereken filmlerden biri When Harry Met Sally . Billy Crystal ve Meg Ryan’ın başrollerini paylaştığı film, bir yolculuk sırasında tanışan iki karşı cinsin arkadaş kalıp kalamayacağına dair harika bir yapım.

American Beauty (Amerikan Güzeli)

American Beauty ’nin bir sonbahar günü rüzgarla birlikte oradan oraya uçan poşet sahnesi film tutkunları için unutulmaz sahnelerden biridir. 2000 yılında vizyona girdiğinde oldukça ses getiren film, Kevin Spacey ’nin başarılı oyunculuğu ile modern bir Lolita hikayesi olarak karşımıza çıkıyor. Boşu boşuna beş Oscar kazanmadığını da tekrardan hatırlatmakta fayda var.

Rushmore (Çılgın Liseliler)

Söz konusu sinemaysa, her bir sahnesinin fotografik bir sanat eserine dönüştüğü Wes Anderson filmlerinden bahsetmeden olmaz. Okuduğu okulda oldukça popüler olan Max Fisher isimli genç bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı filmin arka planını süsleyen sonbahar sahneleri unutulmazlar arasında.

You’ve Got Mail (Mesajınız Var)

Meg Ryan ve Tom Hanks dendiğinde akla ilk gelen filmlerden biri olan You’ve Got Mail , New York’un en güzel sonbahar görüntülerine sahip. Filmin ruhuna da işleyen sonbaharın romantik halleri size seyredilmeye doyulmaz bir film keyfi vaat ediyor.

Good Will Hunting (Can Dostum)

Boston’da geçen Oscar ödüllü Good Will Hunting ’in arka planını süsleyen sonbahar sahneleri 1997 yapımı filmin unutulmaz sahnelerine eşlik ediyor. Robin Williams ve Matt Damon’ın başarılı oyunculuğu aklın sınırlarını zorlayan bir zeka, başarı ve dostluk hikayesini anlatıyor.

Bunu da okuyun: Bu Sonbaharda Mutlaka İzlemeniz Gereken 7 Dizi
Sonbahar adeta yabancı dizileri tutkuyla takip edenlerin mevsimi diyebiliriz. Gerek sezonlar boyu süren, adeta bağımlılık yaratanlardan yeni ve iddialı yapımlara karşınızda bu sonbaharın en iyi dizileri.

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği)

Biraz eskilere gidelim. Kült filmler arasında yer alan 1989 yapımı Dead Poets Society , katı kurallara sahip bir okuldaki sıkıcı ve bunaltıcı atmosfere yepyeni bir renk katan İngilizce öğretmeni ve öğrencileri arasındaki duygu yüklü hikayeyi anlatırken, sonbahar sahneleriyle de unutulmazlar arasında yer alıyor.

The Lake House (Göl Evi)

Sandra Bullock ve Keanu Reeves’in başrollerini paylaştığı The Lake House , doğru kişi yanlış zaman tabirini beyazperdeye yansıtan en güzel filmlerden biri. Zaman algısının büyüsüyle çevrelenen film, sonbahar sahneleriyle romantik ama bir o kadar da hüzünlü bir aşk hikayesini sinemaseverlerle buluşturuyor.

500 Days of Summer (Aşkın 500 Günü)

Klasikleşen ve hatta klişeleşen romantik komedi filmlerinden sıkıldıysanız, mutlaka izlemeniz gereken filmlerin başında geliyor 500 Days of Summer . Aşka inanmayan bir kadınla ona deliler gibi aşık olan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı film, sonbaharda gerçekleşen ayrılık dönemiyle akıllara kazınanlardan.

The Village (Köy)

Etrafı gizemlerle dolu bir ormanla çevrili olan izole bir köyde yaşananları konu edinen The Village , fantastik gerilim türündeki en iyi yapıtlardan biri. Ormandaki sahneleriyle akıllara kazınan filmin yönetmen koltuğunda ise gerilimin ustası Shyamalan bulunuyor.

Autumn in New York (New York’ta Bir Sonbahar)

Richard Gere ve Winona Ryder’ın bir araya geldiği en güzel filmlerden biri olan Autumn in New York, yaşı büyük çapkın bir adamla uçarı genç bir kadının hayatlarının ilginç bir şekilde kesişmesini konu ediyor ve tabii ki sahnelere New York’un en güzel sonbahar görüntüleri eşlik ediyor.

İlgili Yazılar