Hepimizin yıllardır cüzdanlarında taşıdığı banka kartları bir süre önce sanal ortamdaki yerini aldı. GittiGidiyor olarak bankaların gerekli altyapıyı sağlaması ile biz de üzerimize düşeni yaptık ve öncelikle 3D Secure seçeneğini, hemen ardından da banka kartları ile ödeme seçeneğini kullanıcılarımıza sunduk. Artık ürün satışa çıkarırken, ürün satın alırken ya da abonelik ödemelerinizi banka kartınızla* yapabilirsiniz. Bunun için ödeme sayfasındaki “Kart Bilgileriniz” bölümünde yer alan “3D Secure kullan” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli. (Kredi kartı ile yapılacak ödemelerde bu seçim kullanıcıya bırakılmıştır.)

Banka kartı nedir?

ATM kartı ya da bankamatik kartı olarak da bilinen bu kartlar, bankanızda açtırmış olduğunuz vadesiz mevduat hesabınıza bağlanan ve bu hesaptaki nakit paranıza ulaşmanızı sağlayan kartlardır. Kredi kartından farklı olarak, banka kartı almak için hesap açtırmanız yeterlidir. Banka kartlarında, kredi kartı alırken yaşadığınız kısıtlamaları da yaşamazsınız. Aslında yıllardır kullanmakta olduğumuz banka kartları, kredi kartlarının hayatımıza girmesinden sonra biraz arka planda kaldı.  POS cihazlarında, banka kartı ile alışverişe yıllar önce olanak sağlayan bankalar, online ortamda ne yazık ki aynı imkanları sağlamıyorlardı. Online alışverişin hayatımızın bu denli parçası olduğu son yıllarda, online işlemlerde banka kartına izin verilmemesi, onları geride bırakan nedenler arasında sayılabilir.

Banka kartları da artık online alışverişte kullanılabilir

Kullanıcı ihtiyaçlarının farkına varan bankalar sonunda banka kartlarını da online ortamda desteklemeye başladı. Artık “Maestro” veya “Visa Electron” logolarının yer aldığı banka kartınızla online ortamlarda da ödeme yapabilirsiniz.

Aslında bankaların bu denli ince eleyip sık dokumalarının da belirli nedenleri var. Kredi kartlarına kıyasla çok daha rahat sahip olabildiğiniz ve doğrudan nakit hesabınıza bağlı olan bu kartların güvenlikleri, hem kullanıcılar hem de bankalar için kritik bir durum oluşturuyor. Bu nedenle banka kartlarıyla yapılan işlemlerde güvenlik seviyeleri biraz daha yüksek tutuluyor. Tabi bu durum kullanıcıların da yararına oluyor. Banka kartlarının online ortamlara girişindeki gecikme nedenlerinden biri de bu güvenlik problemi olsa gerek. Daha güvenli online alışveriş kanallarının gelişmesinin ve kullanıcıların bu kanalların kullanılması ile ilgili deneyim kazanmasının, banka kartlarının online sektörde yerini almasında büyük payı var.

Banka kartıyla online alışveriş güvenli midir?

Evet. Daha güvenli dediğimiz ödeme kanalları, artık günlük hayatımızın birer parçası haline gelen teknolojiler ve bu teknolojileri kullanan güvenlik sistemleri olarak düşünülebilir. Bazı banka işlemleri sırasında cep telefonlarınızdan aranarak onayınızın alınması ya da cep telefonunuza gelen bilgi mesajları birer örnek olabilir. Tüm dünyada online alışverişlerde, bankaların güvenliğiniz için kullandığı güvenlik sistemi “3D Secure” olarak adlandırılır.

Tüm dünyaca tanınan kart sağlayıcılarından Visa tarafından geliştirilen “3D Secure” protokolü, bir diğer kart sağlayıcısı Mastercard tarafından da kabul görmüş durumdadır. Bu sistem Türkiye’de de bazı bankalar hariç, çoğu banka tarafından desteklenmektedir ve kullanıcılardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Online alışveriş ortamlarında, kredi kartı ile ödeme esnasında kullanıcılara opsiyonel olarak sunulan bu sistem, havayolu firmaları gibi bazı sektörlerde, firma kararı ile zorunlu hale getirilebilmektedir.

Banka kartımla online ödeme yapmak için ne gerekiyor?

Banka kartınızla online ödeme yapabilmeniz için:

1-      Kartınızın bankasının bu desteği sağlaması gerekmektedir.

2-      Kartınızı 3D Secure sistemine kayıt ettirmeniz gerekmektedir.

3-      Alışveriş yaptığınız online sistemin bu desteği sağlaması gerekmektedir.

3D Secure sistemini nasıl kullanabilirim?

Kartınızı 3D Secure ödemelerde kullanabilmeniz için tek yapmanız gereken basit bir kayıt işlemidir. Kartınızı sisteme kaydettirmek için bankanıza ait internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar kayıtlı olmayan kartınızı, ilk 3D Secure ödemeniz sırasında da kaydetme olanağı sağlamaktadır.

Kayıtlı kartınızla 3D Secure destekleyen bir sitede ödeme yaptığınızda, kartınızın bankasına yönlendirilirsiniz. Bankanız sizden kart şifrenizi ve/veya kayıtlı cep telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifreyi talep eder. Banka tarafından gerekli doğrulama yapılınca tekrar ödeme yaptığınız siteye yönlendirilirsiniz ve doğrulamanız başarılı ise işleminiz tamamlanır. Bu sayede kart numaranız başkaları tarafından bilinse bile, şifreniz ya da cep telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre bilinmediği için elektronik güvenliğiniz sağlanmış olur.

Kredi kartınız için opsiyonel olan 3D Secure işlemleri, bankalar tarafından (daha önce bahsetmiş olduğumuz güvenlik nedenlerinden dolayı) banka kartlarına zorunlu kılınmıştır.

Sonuç olarak, banka kartınız hangi bankaya ait olursa olsun, bankanız 3D Secure sistemini destekliyorsa ve 3D Secure kayıt işlemini yaptıysanız GittiGidiyor’dan banka kartınızla güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

* Ödemelerde, Garanti Bankası dışındaki tüm banka kartları geçerlidir.