Sıcak Havalarda Hayvanlar İçin Yapabileceğiniz 5 İyilik

Sıcak Havalarda Hayvanlar İçin Yapabileceğiniz 5 İyilik

869
main

Sıcak yaz günlerinde sokaktaki dostlarımızı unutmuyoruz! Onlar için dikkat edeceğiniz birkaç ufak detay ile serinlemelerine, susuz kalmamalarına ve karınlarının doymasına yardımcı olabilirsiniz.

Onlar şehrin ve doğanın bizim kadar hatta bizden daha da fazla sahipleri. Sokakta yaşayan hayvanlar her mevsim farklı koşullara adapte olup hayatlarını sürdürmeye uğraşıyorlar. Biz kendi iyiliğimiz için geliştirdiğimiz teknolojilerle istediğimizde ısınıp, serinleyebiliyor, karnımızı doyurup kendimizi koruyabiliyoruz. Fakat onların bu gibi şeyler için bize ihtiyaçları var. Sıcak yaz günlerinde dostlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz bir bakalım.

1. En önemlisi; su

Hayatın genelinde ama özellikle sıcak günlerde en başta yeterli su tüketimini yapabilmeli her canlı. Sokaktaki hayvanlar için evinizin yakınlarına mutlaka bir kap su bırakmayı ve düzenli olarak onu tazelemeyi unutmayın. Yanına bir kap da mama eklerseniz onlar için kurtarıcı melek olacaksınız.

2. Olabildiğince gölge sağlayın

Yazın sıcak günlerinde sürekli olarak güneşe maruz kalmamaları gerekir. Onlara gölgelik alanlar sağlayın, sokağa yatabilecekleri kutular bırakın. Korunabilecekleri evler hediye edin.

Bunu da okuyun: Kedi Dostlarımıza Tasarlayabileceğimiz 7 Örnek Yuva
Dünya onlarla çok daha güzel, sevgi dolu. Sokakta yaşayan kedi dostlarımız bizim dünyamızı güzelleştiriyorken biz de yardım eli uzatıp, onlara kendi ellerimizle birbirinden sıcak ve tatlı yuvalar hazırlayabiliriz. Kedi evleri için birbirinden değişik seçenek mevcut.

3. Misafir edin

Eğer imkânınız varsa en azından çok sıcak günler geçene dek onları misafir edin. Bahçe ya da balkonunuz varsa mutlaka çok iyi olacaktır. Fakat açık bir alana sahip olmamanız da engel teşkil etmez. Kısa süreli bir misafirperverlikle hayat kurtarabilirsiniz.

4. En iyisi bir ömür arkadaşlık

Pek tabii en iyi senaryo, sokaktan bir canlıyı bir ömür için sahiplenmek olacaktır. Satın almayı değil, sahiplenmeyi destekleyin ve teşvik edin. Misafir ettiğiniz canlıları sahiplendirmek için çaba gösterin.

5. Mutlaka takip edin

Sokağınızda, muhitinizde yaşayan canlıları kontrol edin. Sağlık durumundan endişenelendiğiniz canlıları mutlaka kontrol ettirin ve elinizden geldiği kadar yardımcı olun.

İlgili Yazılar