Kusursuz Bir Uyku İçin Yatak Odanızda Yapabileceğiniz Değişiklikler

Kusursuz Bir Uyku İçin Yatak Odanızda Yapabileceğiniz Değişiklikler

1584
main

Uyku, insan yaşamının en önemli aksiyonlarından biri. Her ne kadar bilinçaltında gömülü ve hareketsiz olsak da vücudumuz o zamanı çok büyük işler yaparak değerlendiriyor ve bizi yeni güne hazırlıyor. İyi bir uyku ve gereken doğru enerjiyi alıp uyanabilmek için yatak odasında doğru bir dekorasyon olmalı. Bu kurgu neler içeriyor onları tek tek inceleyelim.

Yeni bir yatak


Yatakların bir ömrü olduğunu unutmayın. Zaman içinde anatominizin ihtiyaçlarının değiştiğini de… Size uygun yatağı bulmak için araştırma yapın ve doğru yatağı bulduğunuzda bakıma ihtiyacı olacağını aklınızdan çıkarmayın. Şilte üstünde yıkanabilir bir yatak pedi kullanmak hijyenik anlamda size avantaj sağlayacaktır. Doğru yastığı bulmak için de denemeler yapmalısınız.

Doğru yerleşim


Yatağınız sabah kalktığınızda ayaklarınızı rahatça yere basacağınız yükseklikte olmalı. Eğer baş bölümü bir duvara dayanıyorsa bir yatak başı kullanmanızda fayda var. Duvar hem güvenli olmayabilir hem de kış aylarında soğuk iletebilir. Yatağınızı arada bir havalandırmaya ve yönünü çevirmeye de özen gösterin. Yatağınızın yerini değiştirmek belki de uyku kalitesi anlamında faydalı olacaktır.

Az ve öz


Yatak odanızı az eşyayla sakin bir ortam olarak dekore etmelisiniz. Yatağın altına eşya istiflemek, dolap üstlerini kullanılmayan eşyalarla doldurmak doğru değil. Eşyalarınızı dolaplarda saklamalı ve göz önünde eşya karmaşasına izin vermemelisiniz.

Renkler önemli


Fotoğraf: Bhg.com

Yatak odası duvarları için boya seçerken sakinleştirici, yatıştırıcı renkler kullanmalısınız. Özellikle açık mavi ve yeşilin bazı açık tonları ‘‘ yatak odamı ne renge boyamalıyım? ’’ sorusunun net cevapları olacaktır. Nevresim renkleri için de aynı şey söz konusu. Açık ve sakin tonlar… Duvarlarınızda büyük parçalar yerine az ve küçük parçalar ve aksesuarlara yer verin.

Işık her şey


Fotoğraf: Adelto.co.uk

İyi uyku için en doğru ışık… Tavan aydınlatmasını tavsiye etmiyoruz. Her iki tarafta da başucu lambası kullanmak en doğrusu. Gün ışığı renginde loş ışık en doğru tercih. Tabii uyku öncesi. Uyku esnasında, özellikle gece 02.00-03.00 saatleri arasında mutlak karanlığa ihtiyacınız var. Mümkünse camlarda tül perde ve doğru karanlığı sağlayacak bir de kalın ek perdeler kullanın.

Yanlış bilinen doğrular


Fotoğraf: Gravityhome.tumblr.com

Yatak odasında bitki kullanılmaz düşüncesi tam bir şehir efsanesi. Tam tersine size uykuda iyi gelecek bitkiler mevcut. Bunları araştırarak sevdiklerinizi odanıza ekleyebilirsiniz.

Modern zamanlar dışarı


Fotoğraf: Vivianaioan.com

Uyku ve rahatlama ile baş başa olacağınız odada televizyon bulundurmayın. Bilgisayar ve diğer elektronik eşyaları da. Sevdiğiniz eşyaları seçip bir kısmını mutlaka yatak odanızda bulundurun.

Karar sizin


Fotoğraf: Thespruce.com

Son olarak, yatak odasında ayna kullanımı ve yatağınızın doğru yerleşimine siz karar verin. Feng Shui’ye göre yatak odası enerjiyi canlı tutup uykuyu bozacağı için ayna barındırmamalı ve yatak da hemen kapının karşısında olmamalıdır. Tabii bu uygulamalar imkânlar dahilinde ve sizin seçimlerinize yönelik uygulanabilir.

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar