Evlerde İdeal Ders Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

Evlerde İdeal Ders Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır?

2115
main

İyi bir konsantrasyon ve sıkı bir motivasyon için ders çalışma ortamınıza yapabileceğiniz dekoratif dokunuşları biliyor muydunuz?

Eğer gerçekten kararlıysanız, evde ders çalışmak için doğru alanı yaratmak çok da zor değil. Evde ideal ders çalışma ortamını yaratmak için yapılması gereken her şey yazımız rehberliğinde sizinle.

Çalışma odasını dekore ederken

Bir çalışma odasına sahipseniz işiniz nispeten daha da kolay. Evin tüm gürültüsünden uzakta sadece derse konsantre olmanız mümkün. Masanızı pencereden doğal ışık alacak şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Çalışma masanızın yüksekliği ve sandalyenizin yüksekliği uyumlu olmalı. Sırt ve bel sağlığınız için sandalyenizin ergonomik olası da. Eğer gerekiyorsa bir sırt yastığı edinin.

Etrafınızda neler olmalı?

Size ilham verecek şeyler etrafınızda olsun. Duvarda sevdiğiniz boya rengini kullanın örneğin. Ya da sevdiğiniz renk ve desenlerde eşyalar bulundurun etrafınızda. Taze çiçekler ve bitkiler de pozitif etki ve zihin açıklığı için birebir.

Bunu da okuyun: Okula Dönüş: Çocuklar İçin Çalışma Odası Dekorasyonu
Konsantre olup çalışabilmesi için çocuk çalışma odasının dekorasyonu üzerine biraz uğraşmak gerekiyor. Hem ciddiyetiyle sıkmayacak, hem de çalışmaya konsantre olmaya fayda sağlayacak, fonksiyonel ve konforlu bir dekorasyon mümkün.

Molalar için yüksek konfor

Mola verdiğinizde biraz uzanıp hayal kuracak, düşüncelerinizi toparlayacak, öğrendiklerinizi hazmedip sağlamlaştıracak bir dinlenme anı yaratın kendinize. Bunun için bir uzanma koltuğu ya da rahat bir kanepe biçilmiş kaftan.

Hafıza için görsel oyunlar

Görsel hafızayı beslemek ve kendi notlarınızı sürekli görüp tekrar edebilmek adına, mantar pano ya da kara tahta iyi fikir. Araştırmalarınızı görsel olarak sergileyip hafızanıza iyice yerleştirebilirsiniz.

Konsantrasyonunuzu bölmeyin

Tüm ihtiyaçlarınız el altında olmalı. Kaynak kitaplar, ekipmanlar, bilgisayar ve gerekli kırtasiyeler ulaşabileceğiniz uzaklıkta olmalı. Bu sebeple çekmeceli bir masa ve yanında raf ya da kütüphane oldukça faydalı olacaktır. Tozlanmadan korunmak için kapaklı ve bol çekmeceli mobilyalar tercih edilebilir.

Alan yaratın

Özel bir çalışma alanınız yoksa evin içinde, yemek masanızı kullanabilirsiniz. Ya da mutfağın bir duvarına açılıp kapanabilen bir masa yapabilirsiniz. Yatak odanızın bir bölümünde de ufak bir masa ve sandalye ile çalışma alanı sahibi olabilirsiniz.

İLGİLİ ÜRÜNLER