Ev Dekorasyonunda Desenleri Karıştırın

Ev Dekorasyonunda Desenleri Karıştırın

1026
main

Son zamanların yükselen dekorasyon trendlerinden biri de desenleri karıştırmak. Bu karışımı doğru bir şekilde yapmak ise işin en önemli kısmı. Bu yazımıza göz atmadan uygulamaya geçmeyin!

Ev dekorasyonunda desenleri doğru kullanmak neredeyse akademik bilgi gerektirir. Desenleri birlikte kullanırken işi şansa bırakmamalı. Doğru yöntemlerle desenleri başarıyla bir arada kullanıp tamamen size özel bir mabed yaratın. Renkli ve hayat dolu!

Risksiz başlayın

Fotoğraf: Hlbhomedesigns.com

Desenleri karıştırırken çok basit birkaç kuralımız var. Öncelikle, limitimiz en fazla üç farklı desen. En azından çok daha fazla tecrübe edinmeden. Bu desenlerin de birbiriyle dengeli olması gerekiyor. Olabilecek en risksiz üçlü; bir çiçek deseni, bir küçük ve sakin geometrik desen ve bir de düz renkten oluşuyor. Tüm tonların çok iddialı olmamasına dikkat edin. Renkler de mutlaka birbirini dengelemeli.

Nerede ve nasıl?

Fotoğraf: Thespruce.com

Bunu tahmin etmeniz zor değil. Büyük desenler kendilerini göstermek için büyük alanlara ihtiyaç duyarlar. Küçük desenler de daha ufak alanlarda daha fazla anlam kazanır. Bu yüzden büyük desenleri, duvar, perde, koltuk şalı ya da halı gibi parçalarda değerlendirebilirsiniz. Küçük desenler de yastıklarda oldukça başarılı olacaktır.

Renk skalası hazırlayın

Kendinize yakın bulduğunuz, evinize yakışacağını düşündüğünüz renkleri belirleyin ve bir skala hazırlayın. Bu renkleri kullanmak istediğiniz desenlere göre kategorize edin. Kullandığınız en iddialı desendeki baskın renkler sizin temel renkleriniz olacak. Bu tonlarla çok zıtlaşmayacak renklerle ilerleyin.

Dengeyi mutlaka koruyun

Fotoğraflar: Theinspiredroom.net

Renk ve desenleri odanın içine dengeli bir şekilde dağıtın. Gözünüzü yoracak bir yoğunluk hissediyorsanız sakin ve düz renkler ekleyerek kıvamı yakalayın.

Tek renk ve tonları

Fotoğraflar: Splendidhabitat.com / Interiorish.com

Bazen tek bir renk seçip onun tonları ve desenlerini kullanarak hareket etmek de oldukça şık sonuçlar verebilir. Bu noktada araya mutlaka beyaz, ekru ve bej renginin sadeliğini ekleyin.

Damask ile yanlış yapmanız oldukça zor 

Çünkü desenler kendi içlerinde oldukça sağlam bir altyapı ve daha önce denenip onaylanmış uyum kurgularına sahip. Bu anlamda en uyumlu olan Damask desenini hem çiçek desenleri, hem de çizgili ve geometrik desenlerle rahatça kullanabilirsiniz.

Etnik desenler sıcacık ve capcanlı 

Çok desenli ve hareketli olmaları gözünüzü korkutmasın. Etnik desenleri, geometrik desenler ve çiçek desenleriyle karıştırabilirsiniz. Sadece araya mutlaka beyaz, ekru ya da bej tonlarından serpiştirmeyi unutmayın.

Romantikleri birbiriyle karıştırmayın

Damask ya da Toile gibi romantik desenleri birlikte kullanmaktan kaçının. Toile desenini özellikle çiçek desenleriyle kullanmamaya özen gösterin. Çiçek desenlerini ise özellikle çizgililerle kullanın.

Hayvan desenleri oldukça uyumlu

Hayvan desenleri pek çok canlı renk ve geometrik desenlilerle başarıyla uyum sağlar. Enerji yükselten tabiatları ile bulundukları ortama canlılık katarlar.

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar