Dünya Günü’ne Özel: Daha İyi Bir Dünya İçin Evinizde Bunlara Dikkat Edin

Dünya Günü’ne Özel: Daha İyi Bir Dünya İçin Evinizde Bunlara Dikkat Edin

883
main

Kaynakların doğru kullanımı ve enerji tasarrufu için devletlere düşen roller büyük. Evlerimizde uygulanabilecek solar panel gibi uygulamalar dışında Dünyamızın sürekliliğini koruyabilmesi, kaynaklarımızın tükenmemesi ve doğanın olması gerektiği gibi işleyebilmesi için birey olarak üzerimize düşen daha kolay uygulamalar da var.

Gün ışığı maksimumda


Perdeleri açın ve gün ışığından mümkün olduğunca uzun saatler faydalanın. Karanlık saatlerde kullandığınız lambaları tasarruflu ampül ile kullanın. Açılıp kapanma butonu olan uzatma kabloları kullanın. Böylece kullanmadığınızda elektriği kapatıp %15 daha tasarruf edebilirsiniz.

Beyaz eşyaları seçerken


Evinizde kullanacağınız elektronik tüm eşyaları enerji tasarruflu seçmeye özen gösterin. Çamaşır makinasını 30 derecede kullanmak çok daha az elektrik kullanmanızı sağlar. Kurutucu kullanmak yerine çamaşırlarınızı asarak kurutmayı tercih edin. Tamamen dolmadan bulaşık makinanızı çalıştırmayın.

Su hayat demek


Su tüm canlılar için en temel ihtiyaç. Onu gerektiğince ve yeterli miktarda kullanmak için elimizden geleni yapmalıyız. Diş fırçalarken, traş olurken veya bulaşık yıkarken suyu sürekli açık bırakmamalı. Tesisatlarda kaçak varsa mutlaka tamir edilmeli.

Gerçekten yeşil olun!


Evinizi mümkün olduğu her an havalandırın. Kimyasal oda kokuları yerine doğal yağlar ve bitkileri kullanın. Bitkiler evdeki havayı temizler, banyo da dahil olmak üzere evin tüm bölümlerinde bitki kullanın.

Mobilya seçimlerine dikkat


Mobilya ve tekstillerinizde doğada kaybolabilir ya da geri dönüştürülebilir malzemeler tercih edin. Örneğin bambu, çok kolay ve hızlı yetişebilen bir ağaçtır ve mobilyalarınızda onu tercih etmeniz doğaya en az zararı vermenizi sağlar. Tekstil tercihinizde organik kumaşlardan yana olsun.

Kimyasal temizleyiciler bir kenara


Elma sirkesi en doğal ve kuvvetli temizleyicilerden biridir. Kimyasal temizleyiciler ve onların geri dönüşümü oldukça güç kutuları yerine sirkeye şans verin.

Çöpler gizli hazine


Çöplerinizi mutlaka ayırın. Geri dönüşüme uygun cam, plastik gibi malzemeleri geri dönüşüm kutularına atın. Toprağı kirletip yediklerimiz aracılığıyla bizi zehirleyecek pilleri mutlaka ayırarak çöpe atın. Kullanılmış kızartma yağlarınızı sakın lavaboya dökmeyin. Bunları da geri dönüşüme ekleyin. Organik çöplerimizi de gübreye dönüştürmenin oldukça kolay olduğunu unutmayın.

Ürünleri sorgulayın


Satın aldığınız ürünlerin etiketini dikkatle okuyun. İçeriği doğaya uygun olmayan ürünleri almayın. Geri dönüştürülebilir olanları özenle tercih edin. Bilgilerinizi mutlaka bilmeyenlere de aktarın.

Eğlenerek yararlı olun


Kulağa komik gelebilir ama bu da kanıtlanmış bir gerçek. Evinizde arkadaşlarınıza vereceğiniz davetler, özellikle kış günleri ısı tasarrufu etmenize, tüm mevsim yiyecek ve sonra bulaşık aşamasında su tasarrufu yapmanızı sağlar. Dünyamızın iyiliği için arkadaşlarınızla bolca keyifli vakit geçirin!

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar