Cam Kenarında Yetiştirilebilecek Bitkiler ve Yöntemleri

Cam Kenarında Yetiştirilebilecek Bitkiler ve Yöntemleri

3651
main

Bitkiler içinde bulundukları her ortamda ruhumuzun doğaya hasret parçasını besliyor. Evin en çok ışık alan bölümleri cam kenarı için hangi bitkileri ve nasıl kullanabiliriz? Bunları öğrenip uygulayalım.

Nereden başlamalı?


Öncelikle ışık ve hava ihtiyaçlarına göre kategorilere ayıralım bitkileri. Hem içerde hem de dışarda olabilen, bol ışık seven bitkiler en risksiz yatırımımız olacak. Kaktüsler bu kategoride ilk sırayı alıyor. Sık sulama gerektirmeyen ve bol bol güneş ışığıyla hiç bir sorunu olmayan kaktüs ve sukulentleri istediğiniz boyut ve şekilde pencere önlerinde kullanabilirsiniz.

Hem içerde hem dışarda


Mevsim koşullarına göre değerlendirebileceğiniz, hem içerde hem de dışarda cam kenarına uygun bitkiler için şu örnekleri sayabiliriz; Aloe vera çeşitleri (bu türün yapraklarındaki sıvıyı krem ve yara iyileştirici olarak da kullanabilirsiniz), Sardunya, Begonya, Cüce gül, Itır, Atatürk çiçeği, Kolyos, Kalanchoe, Madagaskar dragon ağacı, Ateş çiçeği.

Biraz daha az ışık


Güneşe mutlaka ama daha az ihtiyaç duyan ve ara ara ışıktan korunması gereken bitkiler de tercih edebiliriz. Bunlar da; Kuşkonmaz, Açelya, Kamelya, Onbir ay çiçeği, Afrika çiçeği ve Gardenya olabilir. Işıktan korkmayan diğer sınıftan Air plant, Sinekkapan, Bambu ve Kurdele çiçeği gibi türleri de diğerlerinin yanına ekleyebilirsiniz.

Peki ya yerleştirme?


Fotoğraflar: Westphoria.sunset.com / Sheerluxe.com

Pencere önünde yapılacak bitki kompozisyonları için ilk kıstas bitkinin formu olmalı. Örneğin aşağıya doğru sarkık büyüyen bir bitkiyi rafta mahkum etmemelisiniz. Işığı alacakları açı ise ikinci kıstas olmalı. Işığa daha az ihtiyaç duyacak bitkileri arka sıralara alabilirsiniz. Değişmeyen tek kural ise bitkilerin birbirine yakın ve bir arada çok daha mutlu ve verimli olacağı.

Yaratıcı çözümler


Bitkileri ihtiyaçları olan ışık yoğunluğuna göre cam pervazına sıralamak dışında yapılabilecek oldukça yaratıcı birkaç tasarım uygulaması daha var. Pencerenin üst tarafına yerleştireceğiniz halkalarla ihtiyacı olanları sarkıtabilirsiniz.

Pencere önü rafları


Fotoğraflar: Boxycolonial.com / Apartmenttherapy.com

Tüm pencereyi dikey bir şekilde kullanmak da ışıktan eşit derecede faydalanmasını sağlar bitkilerin. Yukardan aşağıya yerleştirilecek rafları bitkilerin uzamasını göz önünde bulundurarak yerleştirin.

Pervaz ici tek taraflı


Fotoğraflar: Woohome.com / Apartmenttherapy.com

Tüm pencerenizi raflarla kapatmak istemiyorsanız, pencerenin iç bölümüne karşılıklı iki tarafta olmak üzere mini raflar da yapabilirsiniz. Yukardan aşağıya uzunluklara göre sıralama bu uygulama için de söz konusu.

 Aklınızda olsun…


Eğer pencere önüne bitkilerinizi dizmek için yeterli derinlik yoksa, pervaz hizasına gelecek ayaklı bir konsol ya da ekstra raf da kullanabilirsiniz.

İLGİLİ ÜRÜNLER

İlgili Yazılar